От средата на 50-те години на миналия век сме свидетели на три периода на значителен ръст на производителността, дължащ се на въвеждането на нови технологии, а именно мейнфреймове, персонални компютри и уеб браузъри. Сега сме на прага на нова технологична революция и е ясно, че изкуственият интелект (ИИ) представлява нова технологична парадигма, която може да стимулира по-нататъшен технологичен растеж през следващите десетилетия. Разбира се, инвеститорите се интересуват от това доколко това повишаване на производителността ще доведе до по-висок ръст на печалбите и доколко този очакван ръст вече е отразен в пазарните оценки на компаниите, се казва в анализ на Amundi Investment Institute.

Бенджамин Лукас, главен изпълнителен директор на Amundi Technology, заяви: 

„Намираме се в разгара на мащабни структурни промени, каквито не сме виждали досега. Докато корпоративните ръководители обикновено планират да оптимизират бизнеса си за три, пет или десет години, технологичните компании днес значително скъсиха този хоризонт. Това, което някога е било дългосрочен план, сега е въпрос на шест месеца. Темпото на промените е феноменално и всички ще трябва да се адаптират към това драматично ускорение“.

Очаква се ИИ, като универсална технология, да засегне всички производствени фактори: труд, капитал и производителност. Въздействието му обаче ще се различава от предишните технологични цикли, тъй като ИИ ще засегне не само физическите, но и творческите и когнитивните работни места. Някои работни места ще изчезнат, а други, които днес не съществуват, ще бъдат трансформирани или създадени.

В дългосрочен план изкуственият интелект би могъл да допринесе положително за производителността и растежа на БВП. Този растеж обаче няма да бъде равномерен във всички сектори, особено в ранните етапи. Компаниите, които вече инвестират значителни средства в ИИ, вероятно ще се възползват най-много.

От Amundi Investment Institute предвиждат внедряването на изкуствения интелект да се осъществи на три етапа. Първият ще се характеризира с иновации и натрупване на капитал, но ефектът върху производителността ще бъде само частично видим. Втората фаза ще доведе до по-широко внедряване на ИИ, а с това и до повишаване на производителността. След това през третата фаза ще се наблюдава намаляваща пределна възвръщаемост от по-нататъшното внедряване на ИИ. Ръстът на производителността няма да бъде незабавен, но неговото настъпване ще бъде забавено от пречки като неадекватна инфраструктура, готовност на базовите технологии, висока енергоемкост на генеративните модели на ИИ, регулаторна несигурност и ограничена наличност на квалифицирана работна ръка. Тези фактори може първоначално да възпрепятстват темпа на внедряване на ИИ, но в дългосрочен план очаквнията са ИИ да бъде широко разпространен с положително въздействие върху растежа на БВП.

През последните години технологичният сектор, особено американските мегафирми (компании с пазарна капитализация над 200 млрд. щатски долара), се развива изключително добре, което води до повишена пазарна концентрация. От началото на 2019 г. акциите на американските технологични компании са поскъпнали с 300%, докато нетехнологичните акции са поскъпнали само с 80%. Този ръст е подкрепен от силните печалби на американските мегафирми, благоприятната икономическа среда и въвеждането на ChatGPT 3.5 през 2023 г., което доведе до нов инвестиционен цикъл в технологиите с изкуствен интелект. Въпреки това инвеститорите ще трябва да обмислят преоценка на оценките на технологичния сектор, за да определят кои компании ще бъдат сред бъдещите победители и губещи.

Amundi Investment Institute използва четири категории, за да идентифицира тези компании: доставчици на технологии, технологични помощници, внедрители на технологии и разрушители. Доставчиците на технологии за изкуствен интелект (напр. производители на полупроводници) са сред ранните победители, които се възползват от нарастващото търсене на изкуствен интелект, докато технологичните внедрители (напр. доставчици на облачни услуги и центрове за данни) са големите инвеститори, които купуват повечето графични процесори от висок клас, необходими за по-нататъшното развитие на изкуствения интелект . Приемащите използват ИИ, за да трансформират бизнеса си, а нарушителите на ИИ са новите участници, които използват технологията, за да предлагат иновативни концепции, които нарушават традиционните бизнес модели.

В повечето отрасли има победители и губещи. За да се превърне в „победител“, една компания трябва не само да инвестира в ИИ на ранен етап, но и да има достъп до данни, съществуващо конкурентно предимство и способност за постоянни иновации. В допълнение към технологичните компании, софтуерните компании, медиите и развлеченията, търговията на дребно, доставчиците на услуги и промишлените сектори могат да извлекат най-голяма полза от развитието на ИИ. Според Amundi Investment Institute, тези компании, които направят мащабни инвестиции в ИИ, за да запазят конкурентната си позиция, ще имат най-голямо положително въздействие върху приходите и рентабилността си. По отношение на секторите, в средносрочен и дългосрочен план най-много ползи от ИИ ще извлекат тези, които са трудоемки или интензивни на данни.

Струва си да се обърне внимание и на секторите, в които изкуственият интелект все още не е напълно внедрен, като например финансите и здравеопазването. „Компаниите осъзнават, че не могат да работят изолирано от големите технологични компании. Например финансовите институции никога няма да могат да се конкурират с големите технологични компании в областта на научноизследователската и развойната дейност или инвестициите в ИИ. Ето защо е важно да се намерят партньори, които разбират бъдещите предизвикателства и могат да помогнат за специфичните нужди на бизнеса“, заключава Бенджамин Лукас.