Могат ли рибите да бъдат самотни? Очевидно, според служителите на аквариум в Япония, които осигуриха „картонени хора“, които да правят компания на обитаваща аквариума риба луна, след като забелязали влошаване на състоянието ѝ.

Рибата започнала да изглежда необичайно, след като аквариумът в западния японски град Шимоносеки затворил за ремонт през декември. Рибата, която тежала близо 28 кг., когато е докарана в аквариума Кайкьокан преди близо година, внезапно спира да се храни с медузи и започва се трие в стената на аквариума.

Служителите на аквариума се опасявали, че рибата луна, уловена в японски крайбрежни води, страда от паразити или има храносмилателни проблеми. Един от тях обаче предположил, че рибата може би изпитва затруднения с приспособяването при липсата на посетители и на фона на вибрациите от строителните работи.

Останалите колеги били скептично настроени към това предположение, но то се оказвало вярно. Ден след като служителите поставят от външната страна на аквариума картонени човешки лица, облечени в униформи върху закачалки, апетитът на рибата се възвръща и тя като цяло изглеждала по-доволна, пише Mainichi Shimbun.

“Рибата може да е била налегната от самота заради внезапната липса на посетители, което пък да е допринесло за здравословните ѝ проблеми”, казва експерт по аквариумите пред изданието.

Рибата луна се била превърнала в една от най-популярните атракции в аквариум заради приятелското си излъчване. “Тя е любопитна и се доближаваше до посетителите, когато те стояха пред стената на аквариума”, казва местната служителката Май Като.

Пост за рибата луна в профила на аквариума в социалната мрежа X привлича над 12.6 млн. гледания и коментари, с окуражаващи думи по отношение на нейното здраве. Снимка в профила на аквариума в Instagram също предизвиква положителни коментари.

Повечето японци са виждали риба луна, която е известна с отличителната си форма, в подобни аквариуми, но те все още се консумират като прилов в някои региони по крайбрежието на Тихия океан, според японското министерство на земеделието, което описва този вид риба като “наподобяваща месото на бяла риба или пилешки гърди”.

Като казва, че се надява рибата да възобнови специалните си взаимоотношения с посетителите, когато аквариума отвори отново през лятото. “Надявам се, че много хора ще проявят интерес към рибата луна и когато ремонтът завърши бих искала посетителите да се спират пред аквариума и да ѝ махат с ръка”, казва тя.

Това не е първият аквариум, който предприема подобни необичайни мерки, за да гарантира, че на животните му не им липсва човешка компания.

През 2020 г., по време на пандемията от COVID-19, персоналът на Sumida Aquarium в Токио, забелязва, че неговата популация от „изплашени“ градински змиорки изчезва под пясъка все по-редовно, тъй като очевидно са забравили как изглеждат хората.

В резултат на това те поставят таблети с екрана към аквариума и молят потребители за успокоителни видеоразговори със змиорките през приложението FaceTime.