Съветът на Европейския съюз даде окончателна зелена светлина на директивата за насърчаване на по-балансирано представителство на половете в управителните съвети на публичните компании.
Тя постановява, че най-малко 40% от позициите на неизпълнителните директори в компаниите, чиито акции се търгуват на борсата, трябва да се заемат от представители на по-слабо представения пол до 2026 г.
Ако държавите членки изберат да прилагат новите правила както за изпълнителните, така и за неизпълнителните директори, квотата ще бъде 33% от всички позиции до 2026 г.
Ако бъде гласувана от Европейския парламент, директивата ще трябва да бъде транспонирана в националното законодателство, пише електронното издание European Views.
В текста на директивата се посочва, че регистрираните компании, които не постигат заложените цели, ще трябва да коригират своя процес на подбор. Те ще трябва да въведат справедливи и прозрачни процедури за назначаване на мениджъри, основани на сравнителна оценка на различните кандидати на базата на ясни и неутрално формулирани критерии.
Когато компаниите избират между еднакво квалифицирани кандидати, те ще трябва да дадат предимство на кандидата от по-слабо представения пол.
Според Мариан Юречка, вицепремиер и министър на труда и социалните въпроси на Чехия, новите правила ще помогнат за премахване на пречките, с които жените често се сблъскват в кариерата си. Освен това, според нея, компаниите биха имали голяма полза от жените, които реализират потенциала си на ръководни позиции.
Държава, която или се е доближила до постигането на целите, или вече е въвела подобно законодателство преди директивата да влезе в сила, ще има правото да отмени изискванията, свързани с процеса на назначаване или подбор.
Веднъж годишно публичните компании ще трябва да предоставят информация за представителството на пола в техните бордове и мерките, които предприемат за постигане на целта от 33% или 40% (в зависимост от това дали включва само по-ниските мениджърски позиции или цялото ръководство). Държавите членки ще публикуват списък на компаниите, които са постигнали целите на директивата, на годишна база.
Равнопоставеността на третирането и възможностите между жените и мъжете е сред принципите, изложени в Договорите на Европейския съюз, както и в Европейския стълб на социалните права - манифест, провъзгласен от Съвета, Европейския парламент и Европейската комисия през 2017 г.
Държавите членки ще разполагат с две години след влизането в сила на директивата, за да приемат необходимите национални мерки. Тя ще влезе в сила на 20-ия ден след публикуването ѝ в официалния вестник на Европейския съюз, но все още предстои да бъде приета от Европейския парламент.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
През 2025 г.: Мебели от естествена дървесина в натурални тонове владеят дома
преди 47 минINSAIT изпреварва Харвард и Оксфорд на един от най-престижните световни форуми за алгоритми
преди 1 часСпасиха бебе горила от товарния отсек на самолет на Turkish Airlines
преди 1 часКак да отказваме без да изпитваме вина?
13.01.2025Какво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
13.01.2025iPhone губи от глобалния си пазарен дял през 2024 г.
13.01.2025Прочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgВ Аржентина обявиха сделка: Лудогорец продаде Рик Джонатан
dsport.bgКоментарно студио след Ел Класико и за подготовката на Левски и ЦСКА
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgНаправи си сам домашен дифузер
idei.bgEжедневни предмети, които използваме по грешен начин
idei.bgФън шуй промени за дома
idei.bg