
Търсенето на сезонна работа в чужбина крие рискове от попадане в измамни схеми, заради което Главната инспекция по труда напомня правата и задълженията на работниците и работодателите.
Законодателството предвижда изпращането на работници и служители да се базира задължително на писмен документ. Той може да бъде:
- трудов договор,
- акт на изпращане,
- споразумение за командироване,
- посреднически договор.
В документа задължително се посочват уговорените условия на труд и възнаграждение в съответствие със законодателството на приемащата страна:
- размерът на основното и на допълнителните трудови възнаграждения;
- условията за полагане на извънреден и на нощен труд и размерът на заплащането им;
- продължителността на работния ден и работната седмица, както и на дневната, междудневната и седмичната почивки;
- дните на официалните празници;
- размерът на платения годишен отпуск;
- условията за жилищно настаняване на работника или служителя;
- други финансови условия на командироването или изпращането (пътни разходи, квартира и др.).
Във всички случаи наетите на работа лица трябва да бъдат уведомени писмено за минималните условия на труд в държавата, в която ще се полага трудът.
!!! Сред най-сигурните индикатори за възможна измама са настояването кореспонденцията да се води онлайн или по телефон, както и отказът от пряк контакт на предлагащия заетост с търсещия работа или уговаряне на срещи извън офис.
!!! Друг сигнал е, когато от хората, търсещи работа в чужбина, се изискват предварително такси и други плащания.
!!! При изпращане чрез командироване сигнал за измама е, когато работодателят действа като т.нар. „пощенска кутия“, т.е. не развива значителна идентична дейност в България, а сключва трудови договори с лицата единствено за да ги изпрати зад граница.
Можете да проверите дали командироването е истинско чрез въпросника за самооценка на Испекцията по труда тук.

Ако заминаването е чрез фирма посредник, търсещият работа трябва да има сключен посреднически договор с нея и да тръгва от България със сключен трудов договор на разбираем за него език с работодателя, при когото ще работи в приемащата държава. Най-често се предлагат договори на двата езика – на български и на държавата, в която ще се полага трудът.
Фирмите посредници и предприятията, които осигуряват временна работа (ПОВР) подлежат на задължителна регистрация, за да упражняват своята дейност по устройване на работа в чужбина съгласно изискванията на законодателството. Списъците на лицензираните посредници и ПОВР са достъпни на сайта на Агенцията по заетостта.
Работещите зад граница могат да бъдат изпратени и от работодател като командировани лица в рамките на предоставяне на услуги. В този случай трудовият договор е с командироващия работодател. Условията на труд при командироването се описват в споразумение, което се сключва между работодателя и командирования работник.
При изпращане от ПОВР работникът трябва да получи екземпляр от трудовия договор, сключен с предприятието, осигуряващо временна работа, и копие от регистрацията му в НАП. Самото изпращане в предприятието ползвател се извършва с писмен акт.
В него се посочва датата на явяване в предприятието ползвател, точният му адрес, мястото на работа, работното място, наименованието на длъжността и характерът на работата, както и длъжностното лице, при което следва да се яви работникът или служителят.
Актът се връчва на работника или служителя срещу подпис не по-късно от един работен ден преди датата, определена за постъпването му на работа в предприятието ползвател, като се отбелязва датата на връчването му.

При нарушени трудови права Главната инспекция по труда може да сезира органите в приемащата държава. Необходимо е контролните органи да разполагат с данните за работодателя, при когото ще полагат труд, и за обекта, където се работи.
В сайта на EURES мрежата се публикуват обяви от проверени работодатели на територията на Европейския съюз, освен важна информация за условията на труд.
За българите, работещи в чужбина, Главната инспекция по труда поддържа телефонен номер 00359 2 8101 747, на който те могат да потърсят консултация и съдействие в рамките на работното време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Компания, която генерира 15% от БВП на Русе, разшири завода си
- Япония: Срещу $350 можеш да наемеш някого, който да напусне работа вместо теб
- Проучване: През 2066 г. мъжете и жените ще вършат еднакво количество домакинска работа
- AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Samsung очаква срив на оперативната си печалба с 56%
преди 28 минDaimler Truck съкращава около 5 000 работни места в Германия
преди 49 минУправителят на БНБ: Още тази седмица започваме сеченето на българските евромонети
08.07.2025Окончателно: България приема еврото на 1 януари 2026 г.
08.07.2025Европарламентът реши: България влиза в еврозоната
08.07.2025Най-натоварените летища в света
08.07.2025Прочети още
Елена Йончева: Еврото не е подарък, а възможност
darik.bgЕва Майдел: България продължава натам, където Левски ни завеща да бъдем!
darik.bgБожидар Русев: Честита еврозона! Страховете ще изчезнат постепенно!
darik.bgЧелси ще играе финал на Световното клубно, Жоао Педро скъса мрежата на родния си Флуминензе (ВИДЕО)
dsport.bgНад 10 000 фенове на Левски поискаха билет за реванша с Апоел БШ
dsport.bgИнтимната хигиена на малкото момиче – какво е специфично през лятото?
9meseca.bg