Продължилите над 180 г. конни надбягвания в Сингапур приключиха през уикенда, когато Singapore Turf Club беше домакин на последното състезание.

Местният хиподрум ще бъде върнат на правителството, за да се осигури земя за строителството на нови жилища.

По време на последното състезание климатизираните VIP ложи бяха изпълнени с почитатели на конните надбягвания, хора от светските среди и чуждестранни служители, а местата под тях и залите за залагания бяха заети предимно от залагащи от по-старото поколение.

Южноафриканският жокей Музи Йени с коня победител Smart Star сподели усещането на мнозина за загуба в този ден. Обектът с площ от над 1200 декара ще бъде разрушен с цел освобождаване на място за строителството на нови обществени и частни жилища.

Страната, която по площ е по-малка от град Ню Йорк, се опитва да намери място за увеличаващото се население, което тази година премина границата от 6 милиона души.

От правителството са казвали, че това е необходимо, за да се гарантира наличието “на достатъчно земя за бъдещите поколения.” След известни подготвителни работи, обектът трябва да бъде готов до началото на 2027 г.

Когато беше обявено през миналата година, решението за прекратяване на конните надбягвания предизвика шок сред общността на ездачите и треньорите в града държава, но този спорт вече беше в упадък.

Средният брой на зрителите в дните със състезания пада от 11 000 през 2010 г. до около 6 000 през 2019 г., преди пандемията от COVID-19 да намали присъствието на хиподрума наполовина.

В събота, по време на последното състезание, публиката наброяваше 10 000 души, което е около една трета от капацитета на съоръжението.

По-младите граждани се насочиха към други спортове и любими занимания. Формула 1 в момента доминира при състезанията в града, като през септември Гран при на Сингапур привлече близо 270 000 души по време на тридневния спектакъл и концерти.

История на конните надбягвания в Сингапур 

Надбягванията с коне на острова винаги е трябвало да се съревновават с необходимостта от земя. Singapore Sporting Club е основан от шотландския търговец Уилям Хенри Маклауд през 1842 г., когато страната е британска колония, а първото състезание се провежда на следващата година. Събитието е толкова значимо, че е обявено за официален празник.

През 1911 г. първият полет от Сингапур излита от хиподрума, който е едно от малкото места с равна открита площ.С разрастването на града и увеличаването на интереса към спорта, преименуваният Singapore Turf Club се мести на обект по-далеч от центъра на града.

Новият хиподрум отваря през 1933 г. и остава дом на клуба до 1999 г., когато започва да се използва за други развлекателни спортове. След това предназначението му е сменено за построяването на още жилища.

Конните надбягвания не са единственият спорт, който губи битката с разширяването на жилищното строителство. Последното обществено игрище за голф с 18 дупки в Сингапур затваря по-рано през годината, за да бъде застроено.

Последният дом на Turf Club беше построен като модерно съоръжение на стойност 500 млн. сингапурски долара (384 млн. долара) с климатизирани ложи, прожектори за вечерни състезания и трибуна с капацитет за 30 000 зрители.

“Сингапур беше световен лидер в надбягванията с коне”, а трасето беше едно от най-добрите, казва Тим Фицсимънс, главен треньор и директор на Fitzsimmons Racing, която миналата година е разполагала с повече от 50 коня и се мести обратно в Австралия, след като идва в Сингапур през 2007 г.

Фицсимънс не смята, че конните надбягвания ще се завърнат някога в страната. Много от зрителите на хиподрума в събота са пенсионери, които посещават състезанията от десетилетия.

“Това е хубавo и живописно място, но славните му дни приключиха, а поддръжката е прекалено скъпа,” казва пред Bloomberg Сонг Я Джин, 77-годишна готвачка на непълен работен ден, която придружава съпруга си за последни залагания.

“Може би децата ми ще могат да живеят в обществените жилища някой ден”.