Нестандартната структура, позната разговорно като Гробниците, не е първият затвор, издигащ се в центъра на Манхатън.
Извисяващо се над център за възрастни хора и озеленен обществен парк, това място в Ню Йорк отдавна е посветено на лишените от свобода, откакто през 1838 г. там е открит оригиналният затвор в египетски стил.
Въпреки че сегашната архитектура вече не прилича на древните мавзолеи на Египет, прякорът Гробниците все още се използва.
Днес, когато програмата за реформа на наказателното правосъдие в Ню Йорк е в ход, Гробниците - официално комплексът за задържане в Манхатън, ще направи място на най-високия затвор в света.
Наречен от местните The Jailscraper (затвор-небостъргач, в превод от английски), той се очаква да се извисява на 91 метра - горе-долу на височината на Статуята на свободата в Ню Йорк или Биг Бен в Лондон.
„Това е кошмар. Поколения наред китайският квартал е бил засенчен от затвори“, казва Ян Лий, съосновател на Neighbours United Below Canal - група от жители, фирми и заинтересовани страни, противопоставящи се на новия център за задържане.
„Нашият фокус трябва да бъде върху безопасността, мащаба и запазването на уникалната културна идентичност на китайския квартал. Това е район, определен от богатото му наследство, а не от затвор, който заплашва околностите му,“ допълва Лий.
Разрушаването на Гробниците е част от по-голяма градска програма, в рамките на която се цели затваряне на най-големия затворнически комплекс в града на остров Райкърс и замяната му с четири нови затвора, разположени в различни части на Ню Йорк.
Новите затвори трябва да осигуряват повече слънчева светлина, зеленина и пространство. Идеята е те да се поставят географски по-близо до останалите общности в града.
„Изграждането на затвори в градски райони отваря възможност за местните компании и училища да се включат активно в усилията за рехабилитация“, казва Мартин Стигсгаард, съсед на затвора в китайския квартал, професор в Spitzer School of Architecture CCNY и главен архитект в Studio Stigsgaard.
„Лишаването от свобода трябва да бъде шанс да се помогне на сгрешилите да се преориентират и реинтегрират в обществото,“ допълва той, цитиран от Architectural digest.
Очаква се осъществяванего на програмата да струва 15 милиарда долара, според местния финансов експерт Жак Джиха, което е почти двойно повече от първоначалната цена. Някои нюйоркчани смятат, че плановете отиват твърде далеч.
„Очевидно се използват високи сгради, тъй като пространството в града е ограничено, но на каква цена“, казва Ричард Венер, член на работната група за затваряне на Райкърс и автор на „Психологията на околната среда на затворите и затворите“.
„Повечето от членовете на оперативната група са загрижени, че затворите стават твърде големи, а това води до трудности при поддържането на контрол и контакт с персонала и задържаните. Технически, една сграда може да продължи да добавя етажи, но увеличеният размер може да направи съоръжението по-трудно за управление по хуманен начин,“ допълва експертът.
Междувременно, местните казват, че разрушаването на стария затвор в центъра на Манхатън сее хаос в общността. Големи пукнатини се образуват в стената на съседния център за настаняване на възрастни хора.
Живеещите в близост затварят прозорците си, за да блокират достъпа на отломките, а фирмите се притесняват, че липсата на пешеходен трафик може да ги доведе до фалит.
„Въпреки че затворът има дългогодишна история на това място, изборът да се реконструира – и дори да се разшири, отразява липсата на ангажираност с нуждите на общността“, добавя архитектът Мартин Стигсгаард.
Фирмата, която ще отговаря за проекта The Jailscraper, не е ясна, но старият затвор е почти разрушен. Много местни жители са загрижени за окончателния дизайн на затвора, тъй като той все още е неизвестен.
Програмата за затвори, оглавявана от градския отдел за проектиране и строителство, поставя екзистенциален въпрос: „Може ли Америка да използва дизайна, за да реши проблема си с масовото лишаване от свобода?“
Много съдебни архитекти – тези, които проектират затвори, съдебни сгради и полицейски участъци, твърдят, че създаването на „по-хуманни“ условия може да помогне за намаляване на процента на рецидивизъм, да подготви лишените от свобода за по-добро бъдеще, след като бъдат освободени, и да предложи по-добра среда за персонала.
Онези, които се противопоставят на новия затвор, пък посочват, че той ще подхрани система за наказателно правосъдие, която е фундаментално расистка и вредна за обществото, и че трябва да се направи повече, за да се предотврати лишаването от свобода на първо място.
Новият затвори трябва да бъдат завършени през 2029 г. Лишените от свобода в града - 80% от които чакат съдебен процес, в момента се намират на остров Райкърс.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 6 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 30 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 39 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg