
Хранителните отпадъци в САЩ са толкова много, че близо една трета от произвежданата храна се озовава на сметищата вместо в стомасите на хората. И това в допълнение към прекомерното производство, пакетирането и доставките, допринасящи за климатичните промени.
В публикация в изданието Science се посочва, че производството на храна допринася с 26% към глобалните емисии на парникови газове.
Услуги за доставка на храна, като HelloFresh, Blue Apron и EveryPlate, намаляват донякъде това количество, изпращайки на потребителите онова, от което имат нужда за конкретни рецепти.
Базиран в Ню Йорк стартъп на име Hungryroot отива една стъпка по-далече. Използвайки изкуствен интелект (AI), деветгодишната компания предоставя по-подбрано преживяване и осигурява точното количество храна, която един потребител ще използва.
Клиентите отговарят предварително на редица въпроси относно хранителните си предпочитания, нещата, които не харесват, алергиите и целите си по отношение на здравето. Те също така посочват как и кога готвят. Използвайки тези отговори, технологията на Hungryroot стига до заключения относно това кои рецепти и хранителни продукти са най-добрите за всеки клиент.
Пред CNBC главният изпълнителен директор на компанията Бен Маккийн казва:
“Технологията на Hungryroot е проектирана така, че да ви предостави само храните, от които ще имате нужда през седмицата. И тя ви предоставя лесни рецепти, така че да знаете какво да правите с тях, в резултат на което хранителните отпадъци на нашите клиенти намаляват значително.”
Hungryroot изпраща на потребителите си списък с нещата в тяхната седмична количка, позволявайки им да одобряват или променят артикули.
Компанията може да намалява и собствените си отпадъци. Ако установи, че потребител няма предпочитания между броколи и брюкселско зеле, а компанията има повече броколи в склада си, това е продуктът, който тя препоръчва.
От стартъпа казват, че тези процеси помагат в складовете му да имат с 80% по-малко хранителни отпадъци, в сравнение с традиционния супермаркет.

Финансови резултати
Инвеститори казват, че уникалният модел подпомага и финансовите резултати на компанията.
“Тя работи на печалба от три или четири години, което е необичайно за много от тези хранителни компании в електронната търговия,” смята Джереми Лиу, партньор в Lightspeed Venture Partners. “Те успяха да постигнат това чрез ефективност на разходите и защото изградиха бизнес, който клиентите наистина обичат.”
Освен от Lightspeed, Hungryroot е подкрепена още от L Catterton, Crosslink Capital, KarpReilly и Lerer Hippeau. Компанията е набрала общо 75 млн. долара финансиране.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Технологичният инкубатор, в който се влиза по-трудно от Харвард
- Андреас Мюлбергер, Infineon: Start-up Challenge помага на стартиращи компании да представят Edge AI проектите си
- Стартъп изобрети нехормонална контрацепция за мъже, която работи 2 години
- С вкус към промяната: Как устойчивото потребление печели почва у нас
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 13 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 14 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 14 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 15 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 15 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 15 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgБУТОНКИТЕ: 5 дни до финала: Чудесен мач за ЦСКА (ВИДЕО)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg