
Хранителните отпадъци в САЩ са толкова много, че близо една трета от произвежданата храна се озовава на сметищата вместо в стомасите на хората. И това в допълнение към прекомерното производство, пакетирането и доставките, допринасящи за климатичните промени.
В публикация в изданието Science се посочва, че производството на храна допринася с 26% към глобалните емисии на парникови газове.
Услуги за доставка на храна, като HelloFresh, Blue Apron и EveryPlate, намаляват донякъде това количество, изпращайки на потребителите онова, от което имат нужда за конкретни рецепти.
Базиран в Ню Йорк стартъп на име Hungryroot отива една стъпка по-далече. Използвайки изкуствен интелект (AI), деветгодишната компания предоставя по-подбрано преживяване и осигурява точното количество храна, която един потребител ще използва.
Клиентите отговарят предварително на редица въпроси относно хранителните си предпочитания, нещата, които не харесват, алергиите и целите си по отношение на здравето. Те също така посочват как и кога готвят. Използвайки тези отговори, технологията на Hungryroot стига до заключения относно това кои рецепти и хранителни продукти са най-добрите за всеки клиент.
Пред CNBC главният изпълнителен директор на компанията Бен Маккийн казва:
“Технологията на Hungryroot е проектирана така, че да ви предостави само храните, от които ще имате нужда през седмицата. И тя ви предоставя лесни рецепти, така че да знаете какво да правите с тях, в резултат на което хранителните отпадъци на нашите клиенти намаляват значително.”
Hungryroot изпраща на потребителите си списък с нещата в тяхната седмична количка, позволявайки им да одобряват или променят артикули.
Компанията може да намалява и собствените си отпадъци. Ако установи, че потребител няма предпочитания между броколи и брюкселско зеле, а компанията има повече броколи в склада си, това е продуктът, който тя препоръчва.
От стартъпа казват, че тези процеси помагат в складовете му да имат с 80% по-малко хранителни отпадъци, в сравнение с традиционния супермаркет.

Финансови резултати
Инвеститори казват, че уникалният модел подпомага и финансовите резултати на компанията.
“Тя работи на печалба от три или четири години, което е необичайно за много от тези хранителни компании в електронната търговия,” смята Джереми Лиу, партньор в Lightspeed Venture Partners. “Те успяха да постигнат това чрез ефективност на разходите и защото изградиха бизнес, който клиентите наистина обичат.”
Освен от Lightspeed, Hungryroot е подкрепена още от L Catterton, Crosslink Capital, KarpReilly и Lerer Hippeau. Компанията е набрала общо 75 млн. долара финансиране.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
СОФ Кънект с официална позиция за зачестилите случаи на лошо обслужване на пътници
21.06.2025Nike отлага пускането на новата си линия облекла с Ким Кардашиян
21.06.2025Най-големите сделки със спортни отбори
21.06.2025Колко струва на вечер най-големият апартамент на круизен кораб?
21.06.2025Какво представлява пасивното инвестиране?
21.06.2025AI aватари в Китай доказаха, че са по-добри инфлуенсъри от хората
21.06.2025Прочети още
Израелското външно министерство пред Дарик: Иран обезкървява Близкия изток вече 30 години
darik.bgИвайло Мирчев: Няма 40% ръст на цените! Шефът на НАП просто няма опит с интервютата!
darik.bgНадежда Нейнски: Аятоласите в Иран воюват срещу собствения си народ под претекста, че го защитават
darik.bgСтрахотен гол на Лаутаро поведе Интер към късен обрат над Урава
dsport.bgИзненада: Антон Зингаревич се сдоби с нов клуб
dsport.bgСутрешен ритуал в една лъжичка: моето откритие за силен имунитет
9meseca.bg