
Кимоната са дълбоко вплетени в тъканта на културната идентичност на Япония. И все пак, в наши дни емблематичната дреха рядко се облича.
Носени предимно на официални поводи, те често се пазят поколения наред - и анализаторите подозират, че в гардеробите на нацията събират прах дрехи от този тип на стойност милиарди долари.
Но предприемачът Шотаро Кавамура, главен изпълнителен директор на холдинговата компания за търговия на дребно Potato Ltd., иска да промени това. Той работи с традиционни занаятчии в Япония, за да преработи нежеланите кимона в нови продукти, като например маратонки.
„Като променяме формите, така че да можем да използваме плата на кимоното в ежедневието си, можем да запазим културата по различни начини“.
Флагманската марка на компанията - Tokyo Kimono Shoes, работи с фабрика за занаятчийски обувки в токийския квартал Асакуса, която произвежда артикули на ръка от 50-те години на миналия век.
Според Кавамура, едно кимоно може да се използва за направата на 20 чифта обувки, които се продават на клиенти по целия свят, като цената на дребно е около 325 долара за брой.
„Избрахме маратонки, защото те са нещо, което се използва ежедневно и всеки по света носи“, казва Кавамура, добавяйки, че неговата „мисия е да намали абсолютното количество отпадъци“, като същевременно запази занаятчийските индустрии.
„Не вярвам, че нещо е добро, само защото е старо. Но в случая с кимоното, мисля, че то остава в живота ни, защото е наистина добро“.
Кимоно стил
Кимоната се носят повече от 1300 години в Япония, но приемат това име едва през 19-ти век. Обикновено с дължина до глезена и V-образно деколте, те имат широки ръкави и се завързват на талията с пояс, наречен оби.
Някога носени по различни поводи - от церемониални облекла до ежедневни рокли, тъканите за кимоно варират от сложно бродирани копринени брокати до леки щамповани памучни материи.
Дрехата остава популярна, особено сред жените, до средата на 60-те години на миналия век, когато започва да се използва само за специални поводи.
Кавамура, който прекарва осем години в работа в логистиката в Индия, вижда, че много от японските индустрии са в упадък, и когато се завръща у дома, започва да търси нови начини за популяризиране на местните занаяти.
Тогава той попада на AxT Inc. - семейна фабрика за обувки в Асакуса. Тя започва да произвежда обувки, използвайки плат за кимоно, през 2020 г., когато собственичката й Норико Онозаки решава да рециклира старите кимона на майка си, съхранявани в сандъци за дрехи в продължение на десетилетия.
„Чувствах сякаш би било загуба да ги изхвърля“, обяснява Онозаки за CNN. По това време обхватът на продукта е ограничен. Но с експертизата си в логистиката и търговията, Кавамура вижда огромен потенциал на международния пазар.
За да оцени апетита на потребителите към обувките, Кавамура пуска маратонките на японската платформа за групово финансиране Makuake през 2022 г. Целейки скромната цел от 300 000 йени (2068 долара), стартъпът успява да набере 8.5 милиона йени (58 602 долара).
Само няколко месеца по-късно Кавамура пуска Tokyo Kimono Shoes, разпродавайки първата си серия от 40 чифта обувки за три дни. Компанията продължава да се разраства, продавайки 4500 чифта през 2024 г., като е рециклирала 690 кимона (около 2732 квадратни метра плат).
Кавамура и неговият екип доставят кимона, които AxT Inc. използва за производството на маратонките, а след това ги предлагат на пазара, продават и доставят на клиенти по целия свят.
Постоянният поток от приходи за AxT Inc. помага за запазването на традиционните обувни и кожарски индустрии в Асакуса, казва Кавамура.
„Не само се надяваме, че клиентите ще харесат продуктите, но и се надяваме да привлечем хора, които да дойдат и да видят производствения процес“.

Тенденции в текстила
Водени от опасенията на потребителите относно устойчивостта на модата и въздействието ѝ върху околната среда, продажбите на дрехи втора употреба нарастват бързо, представлявайки 10% от световния пазар на облекло, според данни на консултантската фирма McKinsey.
В Япония пазарът на винтидж дрехи се е увеличил с 60% по стойност между 2019 и 2023 г. - и расте от десетилетия, според Нанси Макдоноу, основател на онлайн търговеца на кимона Kyoto Kimono, базиран в САЩ.
Бившата учителка е живяла в Киото няколко години в средата на 90-те и се е влюбила в кимоната, като е събрала около 500 от тях. Връщайки се в САЩ, те я вдъхновяват да стартира собствен сайт за препродажба.
По това време Макдоноу се затруднява да намери магазини за винтидж дрехи в Япония, тъй като интересът към стоки втора употреба бил ограничен.
„Трябваше да внимавам и да казвам, че търся „фуруи“ (старо) кимоно, а не „употребявано“, за да избегна всякаква стигма, която може да бъде свързана с него.“
Но това започва да се променя в началото на 2000-те. Появяват се търговци на кимона втора употреба, като Tansu-ya, която стартира през 1999 г. и бързо отваря десетки магазини.
Макдоноу отдава нарастващата популярност на кимоната извън Япония на глобалния интерес към поп културата на страната, включително аниме, както и на тенденциите в социалните медии за „уличен стил тип кимоно“.
„Тъй като новото копринено кимоно е недостъпно за всекидневния потребител, винтидж кимоната са достъпният вариант“.
Съвсем наскоро други компании създават нови начини за трансформиране на традиционните дрехи в съвременни: базираният в Киото дизайнер KIEN превръща кимоната в елегантни официални рокли, докато Made by Yuki предлага ежедневни дрехи, като ризи, панталони и поли, от рециклирани материи за кимона.
И не само в Япония кимоната намират втори живот: базираната в Хонконг Heritage Refashioned използва винтидж текстил от цяла Азия, включително кимона, за да прави чанти и аксесоари, а Макдоноу, която работи с колекционери на място в Япония, за да набавя дрехи втора употреба за магазина си, е стартирала собствена линия от рециклирани шалове и аксесоари преди около десетилетие.
„Япония се влюби в американския винтидж деним. В един момент някой каза: „Хей, ние, японците, също имаме доста готини винтидж текстилни изделия тук.“
Преродени кимона
След като Tokyo Kimono Shoes започват да се разрастват, Кавамура осъзнава, че има много по-голям потенциал за рециклираните кимона.
„Броят на изхвърлените кимона е огромен“, казва той, добавяйки, че много търговци на дрехи втора употреба на дребно събират изхвърлени или дарени кимона, но поради повреди или лошо състояние „около 90% от тях не могат да бъдат препродадени, затова ние ги купуваме.“
Миналата година Кавамура пуска втора марка - Kimono Reborn Tokyo, за да предложи по-широка гама от продукти, включително тениски, чанти и шапки.
Работейки предимно с майстори в Токио, продуктите на Kimono Reborn получава по-широка привлекателност и през 14-те месеца от откриването на водещия си магазин в Асакуса компанията е рециклирала 1060 кимона (4160 квадратни метра плат).
По-рано тази година тя отвори втория си магазин на летище Нарита и Кавамура вече планира следващото си начинание: обувки „таби“ - традиционен вид японски обувки с разделен връх, изработвани от майстори в Окояма.
Кавамура си сътрудничи и с местно дизайнерско училище, за да привлече следващото поколение специалисти, занимаващи се с текстилни изделия с историческо значение.
Изработката на кимоно е трудна за предаване през поколенията, „затова се надяваме, че можем да работим заедно, за да я запазим“, казва Юмико Маруо, заместник-директор на Модния колеж ODA в Токио.
В бъдеще Кавамура иска да разшири дейността си в сферата на домакинските стоки, мебелите и интериорния декор, и дори обмисля идеята за хотелска концепция.
„Всяка година имаме все повече туристи и искам да отворя хотел, украсен с кимона“.
В крайна сметка, Кавамура се надява, че преродените кимона – независимо дали са под формата на маратонки, чанти или тениски – ще напомнят на хората, че старите тъкани все още имат стойност.
„Трябва да пазим хубавите неща, вместо да ги изхвърляме. Като променяме формата им, те ще станат още по-добри. Искам да покажа, че има начин да ги използваме повторно, да ги преработваме и да им се наслаждаваме.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Свързани с Ейбрахам Линкълн артефакти бяха продадени на търг за близо $8 млн.
преди 3 часаСтартъп превръща изхвърлени кимона в маратонки за $300
преди 3 часаПрепоръчаха на гражданите в Нидерландия да разполагат с пари в брой за спешни случаи
преди 4 часаКъде у нас хората живеят най-дълго?
преди 5 часаDior ще плати €2 млн. на жертви на трудова експлоатация
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове с нов рекорд в края на първото тримесечие
преди 5 часаПрочети още
Цените на популярни маратонки на Nike скачат от 1 юни: Кои модели поскъпват?
darik.bgТръмп в атака: Нападна словесно президента на ЮАР в Овалния кабинет
darik.bgКуриоз: Съдят Джей Ло, че публикава снимки...на самата нея
darik.bgКаква хореография са приготвили феновете на ЦСКА за финала? (ВИДЕО)
dsport.bgЛидерът на Сектор Г пред Дарик: Ще бъде нещо уникално на финала, ЦСКА има харизмата да бъде голям (ВИДЕО)
dsport.bgЧиста храна, книги и музика на Фермерския фестивал пред НДК този уикенд
9meseca.bg