Когато център за гмуркане в наводнена кариера близо до Бристол в Обединеното кралство е внезапно затворен в началото на 2022 г., много водолази остават без работа.

Почти две години по-късно DEEP - базиран във Великобритания стартъп за океански технологии, купува мястото и го превръща в изследователски център и фирмен кампус в преследване на мисията си да създаде за хората живот във водата.

Крайъгълният камък на плана е подводно местообитание, наречено система Sentinel, което ще позволи на хората да живеят и работят на дълбочина от 200 метра до един месец.

Системата Sentinel се състои от взаимосвързани модули и може да се използва за различни цели, вариращи от събиране на данни за химията на океаните до разкопки на исторически останки от кораби.

Мащабируемото местообитание може да бъде конфигурирано в различни форми, което го прави подходящо за мисия от шест души, както и изследователска станция от 50 души, според DEEP.

Компанията се надява, че нейните местообитания могат да катализират постоянно човешко присъствие под вода - нещо като Международна космическа станция (която от 2000 г. позволява на хората да живеят и работят в космоса) за океана.

Миналата седмица DEEP представи предшественик на Sentinel - по-малко подводно местообитание, което компанията ще използва за разработване на системи за Sentinel, но също така ще бъде пуснато като отделен продукт.

Vanguard - с размери 12 на 7.5 метра с достатъчно пространство за трима души, оставащи под водата до една седмица, ще бъде готово да се потопи в кампуса на DEEP в Обединеното кралство в началото 2025 г.

Пилотното местообитание може да има важни приложения, когато е необходима бърза реакция, например мисията за търсене на оцелели от потънала през август край Сицилия суперяхтаказва пред CNN президентът на DEEP Шон Уолперт.

При потъването на кораба на дълбочина от 50 метра водолазите можеха да останат под водата само около 12 минути, преди да изплуват отново. Но подводно местообитание, поставено на морското дъно близо до останките, би могло да послужи като база за гмуркачите, според Уолперт.

Днес в световен мащаб има само една действаща лаборатория за подводни изследвания, управлявана от Международния университет на Флорида, която се използва от всички - от изследователи, изучаващи корали, до астронавти на НАСА, преминаващи обучение в екстремни условия.

Ако всичко върви по план, Sentinel ще бъде готов за работа до 2027 г., а Уолпърт се надява модулите да се разпръснат по целия свят. Но DEEP признава, че ще са необходими големи усилия, за да постигне амбициозните си цели.

„Защо не е направено преди по начина, по който се опитваме да го направим днес?“,пита Уолпърт. „Защото е много трудно. Така че работихме неуморно.”

Катализатор за нови кариери

Модулите на Sentinel ще бъдат отпечатани на 3D от група от шест робота, използвайки стомана, подсилена със суперсплав на базата на никел, наречена Inconel, която може да издържи на екстремни условия и е използвана в компоненти за ракетите на SpaceX.

В зависимост от налягането, при което работи, системата Sentinel може да бъде достъпна или от подводница, която се закача към местообитанието, или водолази могат да влязат през отвор на дъното.

Поддържаща шамандура на повърхността ще бъде оборудвана с интерфейс Starlink за свързаност, а местообитанието ще се захранва с възобновяеми източници, като вятърни турбини и слънчеви панели.

Компанията е в напреднали дискусии за финансиране с организации и правителства по целия свят, казва Волперт, който е бивш хеджфонд мениджър. Клиентите могат да наемат, купят или просто да споделят пространство в местообитание, в зависимост от техните нужди.

Хабитатите, добавя той, биха могли да действат като катализатор за създаване на нови кариери и нови инвестиции, свързани с океана - „много подобно на това, което направи Международната космическа станция с космоса“.

Технологиите на стартъпа могат да включват наблюдение и ремонт на критична подводна инфраструктура, туризъм, обучение за космосмически мисии, възстановяване на корали, военноморско обучение и медицински изследвания.

Когато работата му е свършена, местообитанието може да бъде преразпределено на ново място.

Работата на DEEP се появява във времена на нарастващ интерес към използването на ресурсите на океаните – от офшорна вятърна енергия до дълбоководни минерали.

Но местообитанията биха могли също така да позволят на морските биолози да разберат океана, което не е възможно по време на по-кратки посещения чрез гмуркане или използване на потопяеми плавателни съдове.

Това, което дава конкурентно предимство на DEEP, според Уолперт, е подкрепата на неговия основател - северноамерикански технологичен предприемач, който предпочита да остане анонимен, но иска да подобри разбирането за океаните и тяхната решаваща роля за човечеството.

Началото на нова вълна

Общественият интерес към подводните местообитания за първи път е подбуден от известния френски океанограф Жак Кусто, който през 60-те години на миналия век се опита да определи дали „океанавтите“ могат да живеят и работят във водата.

Неговите мисии за изграждане на „подводни села“ – наречени Conshelf I, II и III, привлякоха вниманието на медиите на фона на космическата надпревара. Следва серия от други подводни местообитания, но общественият интерес към океаните впоследствие намалява.

Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA) управлява Hydrolab - ранно подводно изследователско местообитание, активно до 1985 г. на Американските Вирджински острови, от 1970 г. до 1985 г.

Тя разполага друго - Aquarius, през 1988 г. в Сейнт Кроа, също на Американските Вирджински острови. Хабитатът, който е малко по-голям от училищен автобус, има шест легла, микровълнова печка, тоалетна, хладилник, душ и достъп до интернет.

Днес той се намира в Националния морски резерват Флорида Кийс, където остава единствената действаща подводна лаборатория в света, посветена на изследвания.

За разлика от нея, Sentinel ще разполага със звукоизолирани легла и обща зала за хранене и общуване. „Няма да е апартамент на Four Seasons, но когато си тръгнете, ще искате да се върнете“, казва Уолпърт.

Операциите в океана страдат от недостатъчно финансиране. Съвсем наскоро обаче богатите отново обърнаха погледи към водата.

OceanX, подкрепен от основателя на хеджфонд Рей Далио, изследва океаните, а финансистът Виктор Весково - първият човек, спуснал се до най-дълбоките точки във всичките пет океана на Земята, засне своите мисии за телевизията.

Инициативи, като DEEP и Proteus – подводна обсерватория и изследователска станция на технологичната компания на Фабиен Кусто (внук на легендарния изследовател Жак Кусто), вероятно ще помогнат за стимулиране на повече обществен интерес към океаните.

Уолпърт посочва, че DEEP е нещо повече от местообитание, това е и платформа за ангажиране на следващото поколение. DEEP работи за популяризиране на STEM програма, финансирана от Службата за военноморски изследвания на САЩ, която ще ангажира учащите с поредица от предизвикателства за проектиране на технологии за местообитания.

Компанията също така създава институт и учебна програма за обучение на бъдещи обитатели на Sentinel. „Ако хората не могат продуктивно и безопасно да използват местообитанията, те са просто лъскави предмети, които стоят на морското дъно“, казва Уолпърт.

Той се надява, че холистичният подход на DEEP ще помогне да се поддържа вълната от интерес към океаните.

„Има много голяма разлика между човешката раса и океана. Нашата цел е да стимулираме смяната на поколенията и да свържем отново човечеството с морето.“