Малко инвестиции се представиха по-добре от златото през 2024 г., което ще завърши годината с ръст от около 27%. Това ще е най-силното повишение на суровината от 2010 г. насам. От големите инвестиционни банки на Уолстрийт обаче очакват поскъпването на златото да продължи и през 2025 г. 

Ръстът при суровината от 27% е по-голям от повишението на щатския индекс S&P500, добавил 25 на сто през годината, но е по-малък от нарастването при технологичния индикатор Nasdaq, нараснал с 31%. 

Фючърсите на златото отчетоха рекордни стойности преди президентските избори в САЩ, след което цената на суровината започна да се понижава. 

Това беше очаквано, тъй като инвеститорите, които бяха притеснени за изхода от изборите, прехвърлиха парите си от актива, смятан за убежище към по-рискови активи. 

Анализатори от JPMorgan, Goldman Sachs и Citigroup са на мнение, че цената на златото ще достигне 3000 долара през следващата година. Ето и причините за това: 

По-ниските лихвени нива

Степента, до която Федералния резерв намалява лихвените проценти, остава под въпрос за момента, но е факт, че се очакват нови понижения през 2025 г. Колкото по-ниски са лихвите, толкова по-ниска е алтернативната цена за притежание на златото, което не предлага лихви и дивиденти на инвеститорите. 

Анализаторите са на мнение, че част от 6.7 трилиона долара, инвестирани в момента във фондове на паричните пазари, ще се насочат към фондовете за инвестиции в злато, подобни на SPDR Gold Shares.  

Геополитическа несигурност 

Малки и големи инвеститори са склонни да се насочат към златото по време на конфликти в дадена част на света. А такива през 2025 г. се очаква да има – от войните в Близкия изток и Украйна, до обещанията на новоизбрания президент Доналд Тръмп да ескалира търговските отношения с Китай, съседните държави Мексико, Канада и др. 
 

dbr.bg-image

Перспективната инфлацията отново да започне да се повишава изнервя инвеститорите. Особен интерес към покупката на злато имат китайците, най-вече заради заплахата от налагането на по-високи мита за износа си, както и по-слабото представяне на акциите на местните борси. 

Покупките от централните банки 

Част от централните банки по света увеличиха значително резервите си през последните години. Според Goldman Sachs, покупките са особено големи от Китай, която е утроила резервите си спрямо 2008 г.

Санкциите, наложени на Русия след избухването на войната в Украйна, накара част от банките да намалят резервите си от щатски долари. Вместо зелените пари, те се насочват към покупката на злато или притежание на повече пари в брой. 

Анкета, проведена по-рано през годината, показа че 29% от централните банки по света планират да увеличат резервите си от злато в следващите 12 месеца. 

Слабо индустриално търсене 

Златото има малко приложение в индустрията, освен като източник за съхранение на богатството. Да, тук можем да включим и бижутерийната индустрия, която се превръща във важен източник на доставки, когато цената на златото се покачва (бел. ред. в подобни времена повече хора се съгласяват да продадат старите си бижута). 

Забавянето на индустриалната активност, което би се очаквало при търговска война на САЩ и Китай, би се отразило на по-сериозен спад при среброто и платината, но не и при златото. 

Инерция 

Поскъпването при златото обикновено е дългосрочно. През пет от последните шест години, в които цената на суровината е добавила повече от 20%, сме ставали свидетели и на ръст през идните 12 месеца, пише WSJ. 

Според Citi, повишението в следващата година е от средните 15%. Единствената година, в която златото последва ръст от 20% или повече с година на спад, беше през 2021 г., когато цените паднаха с 3.6%, след като нараснаха с около 25% през 2020 г.