За последната година броят на търговските обекти в България, които са оборудвани с ПОС терминал, се е увеличил с 10%. Това коментира в ефира на Дарик радио Наталия Русанова, ръководител на отдел "Картови разплащания" в ПроКредит Банк.
Тя припомни, че и клиентите все по-често предпочитат картовите разплащания, тъй като, по данни на Българска народна банка, те са се увеличи с 18% на годишна база.
"Плащанията с карти са лесни и бързи и аз се надявам, че все по-често ще виждаме обекти, оборудвани с ПОС терминали", коментира Русанова.
По думите ѝ, в някои сектори, като големите търговски вериги, този проблем до голяма степен е решен, но сред по-малките търговски обекти все още има много, които не предлагат възможност за плащане с карта.

Как могат да бъдат стимулирани търговците да използват ПОС терминали?
Русанова обяснява:
"Вероятно те все още не виждат достатъчно добре ползите от това да разполагат с ПОС терминал. Един от митовете е, че той е свързан с плащане на много високи такси, но всъщност, те са между 0.4% и 0.6% от трансакциите. За сравнение, ако същият търговец приема само плащания в брой, след това, ако иска да ги внесе по банкова сметка, таксата, която ще плати за тази услуга е около 1%. Тоест, плащането през ПОС терминал, всъщност, излиза по-евтино за него".
Според нея, ускоряването на процеса по разпространение на електронните разплащания зависи в най-голяма степен от потребителите.
В бъдеще все по-голяма част от тях ще изискват от търговските обекти да предлагат такива възможности и онези, които не ги предлагат, ще започнат да губят клиенти.

Трябва ли държавата да стимулира картовите плащания?
"Аз не мисля, че сме близо до фазата, в която нашето правителство ще наложи задължителни ПОС терминали, както това се случи в Гърция, например. Но в някои държави има и други стимули, извън задължителния елемент. В Италия има данъчни облекчения за търговците, които слагат ПОС терминали, а в Полша правителството, заедно с големите банки, им предлага облекчения условия", коментира Русанова.
Тя уточни, че у нас самият ПОС терминал е собственост на банките, тоест търговците не плащат за самото устройство. Те плащат само таксите за трансакциите.
България е една от малкото държави, в които системата работи по този начин и това е от полза за търговците, тъй като те нямат разходи за придобиване на самото устртойство.
Кога бизнесът ще е готов да примени към изцяло безкасови трансакции?
"Статистиката показва, че плащанията с карти, които не са физически пластики, а са вкарани в телефона, растат с много бързи темпове. Прогнозата е, че до 5 години над 60% от плащанията ще се извършват по този начин. Удобството движи търсенето на услугите напред", коментира още експертът.
Според нея, навиците на потребителите до голяма степен са и функция на начина на мислене. "Повечето българи пътуват в чужбина и виждат какви са тенденциите в развитите държави", коментира Русанова.
Тя цитира и статистика на Европейската централна банка, която се базира на анкета сред хора, преминали към картови разплащания през 2022 г. - непосредствено след пандемията от COVID-19.
Тя показва, че 58% от анкетираните са започнали да плащат с карта, защото им е по-удобно, а само 42% са го направили, защото такива са били препоръките на здравните власти.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg