2024 г. беше добра година за пътуванията. По данни на UN Travel, през първите три тримесечия на 2024 г. глобалният туризъм се е върнал до 98% от нивата преди пандемията от COVID-19. 

Прогнозата за 2025 г. е още по-добра - международната асоциация за въздушен транспорт IATA прогнозира, че тази година авиокомпаниите ще превозят 5.2 милиарда пътници (надхвърляйки за първи път границата от 5 милиарда), което е ръст от 6.7% в сравнение с 2024 г. 

Обемите на товарите се очаква да се увеличат с 5.8% от 2024 г. За за първи път общите приходи на индустрията вероятно ще надхвърлят границата от 1 трилион долара, което е с 4.4% повече от 2024 г.

Между 2009 г. и 2019 г. населението на планетата е нараснало от 6.9 на 7.8 милиарда души, които харчат все повече средства за пътешествия. Всеки турист е инвестирал средно 536 долара в хотели, ресторанти и транспорт на пътуване през 2009 г., а до 2019 г. тази сума е нараснала до 672 долара. А за последното десетилетие цената на самолетните билети се е понижила с 44%, тоест близо два пъти.

За авиокомпаниите печалбата на пътник вероятно ще бъде средно $7 през 2025 г., докато преди 18 месеца тя е възлизала на едва $2,25. Близкоизточните авиокомпании очакват най-висока печалба на пътник от 24 долара. За разлика от тях, американските авиокомпании очакват $12, а европейските - $9. Превозвачите в Африка, Латинска Америка и Азиатско-тихоокеанският регион обикновено са по-малко печеливши от средното за индустрията.

Цената на акциите на EasyJet сега е висока, тъй като компанията прогнозира 3% увеличение на капацитета през 2025 г. Lufthansa разкрива нови маршрути, които са предимно междуевропейски и през Атлантическия океан, А IAG (собственикът на British Airways) е една от най-атрактивните акции на авиокомпании за 2025 г., според City Bank, благодарение на плановете за подобряване на оперативните резултати.

Според Le Monde, това е добре дошло завръщане за авиокомпаниите, които загубиха 183 милиарда долара в периода на пандемията между 2020 г. и 2022 г. 

Проблеми и решения

Въпреки добрите новини и очакваното увеличение на пътниците, ниските маржове все пак ще принудят авиокомпаниите да търсят по-ниски разходи. Освен това пътуването със самолет е все по-силно повлияно от климатичната криза, екстремните метеорологични явления в основните туристически дестинации и геополитическата несигурност, пише Fortune.

Плюс това, на фона на инфлацията и нарастващите разходи за живот, много хора "затягат коланите" поради икономическата несигурност относно предстоящите въздействия на новите държавни администрации, какъвто е случаят във Франция и САЩ.

Глобалната нестабилност също увеличава разходите, тъй като въздушното пространство в региона на Украйна и Русия, например, е забранено за търговски полети, което означава, че самолетите трябва да заобикалят. Това отнема повече време и води до закъснения, а увеличаването на броя на полетите вероятно ще усложни този проблем.

Най-големият проблем обаче е, че производителите на летателни апарати, предимно Airbus и Boeing, не могат да се справят с търсенето и поръчаните самолети закъсняват, което означава, че авиокомпаниите трябва да продължат да разчитат на остарелите си флотове. През 1990 г. средната възраст на един флот е била 12.3 години, но тази година вече е 14.8 години.

Airbus и Boeing работят по 17 000 нови поръчки за самолети, но само 1254 ще бъдат доставени тази година, според настоящите прогнози (30% по-малко от прогнозата за 2024 г.). През 2018 г., например, авиокомпаниите са получили 1813 нови самолета. Уили Уолш, генерален директор на IATA, казва, че ще са необходими 14 години, за да бъдат доставени всички поръчани самолети при сегашните темпове на доставка.

Освен това има глобален недостиг на резервни части, което означава, че самолетите се нуждаят от повече време за поддръжка, а някои от машините от ново поколение имат проблеми с надеждността. И двата проблема означават повече разходи за авиокомпаниите, тъй като те трябва да наемат налични самолети, за да продължат да летят, а резервните части са поскъпнали по-силно от инфлацията.

Това означава огромни последици за климатичната криза, тъй като старите флотове са неефективни и отделят по-големи количества въглероден диоксид. Това кара много авиокомпании да отменят плановете си за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г., тъй като старите самолети използват повече керосин и не могат да използват устойчиви авиационни горива (SAF). В същото време тези горива все още струват 3.4 пъти повече от керосина и само около 1% от самолетите могат да ги използват.

Авиацията генерира 2.5% от световните въглеродни емисии, а емисиите от туризма представляват 9% от общите глобални емисии, като нарастват с 3.5% годишно между 2009 г. и 2019 г. Повишеното търсене означава увеличаване на емисиите, елиминирайки по-високата ефективност при използването на по-нови самолети и технологичния напредък.

Три държави са отговорни за 39% от туристическите емисии - САЩ (19%), Китай (15%) и Индия (6%). Те допринасят и за 60% от ръста на пътуванията през последното десетилетие, главно поради вътрешния трафик, а не толкова поради международния. 

Смяната на президента в САЩ пък оставя съмнения дали американските авиокомпании ще забавят преминаването към нетната нула. В момента администрацията на Джо Байдън предоставя данъчни облекчения за производство на екологични горива, например, съгласно Закона за намаляване на инфлацията.

Това означава, че 2025 г. може да бъде сложна година за авиокомпаниите, от гледна точка на намаляването на въглеродните емисии и очакваното търсене от пътниците при липса на доставки на нови самолети.

Позитивното за тях е, че въздушният транспорт расте стабилно, а цените на петрола са спаднали от $91.2 на $72.5 за барел, като всичко под $80 се счита за благоприятно за разходите на авиоиндустрията. Очаква се тази тенденция да продължи и през 2025 г.