Японският автомобилостроителен гигант Toyota отчете спад в производството с 2.9% в световен мащаб през финансовата година, приключила през март.

Това се случва за първи път от над четири години и идва на фона на временно спиране на работата на заводи на компанията заради скандал, разразил се в края на 2023 и началото на 2024 г., предаде Киодо.

Корпорацията е произвела 9.68 млн. превозни средства, което представлява понижение спрямо 10.27 млн. през предходната финансова година.

През декември 2023 г. Daihatsu, която е дъщерна компания на Toyota, призна, че е фалшифицирала тестовете за безопасност на поне 64 модела превозни средства. Някои от тях са били предлагани на пазара под марката Toyota. Тази практика е била прилагана поне от 1989 г.

Daihatsu спря производствената си дейност в Япония, но през февруари 2024 г. я поднови. Стигна се и до временно спиране на работата на заводи и на компанията майка в страната, за да бъдат извършени проверки на качеството на производството.

Данните от отчета на японската автомобилна корпорация обаче сочат, че през март 2025 г. Toyota е преодоляла негативните ефекти от скандала, отбелязват анализатори на автомобилния пазар. 

Компанията е повишила производството си с 9.1 на сто на годишна база (спрямо март 2024 г.) до 880 476 превозни средства. Продажбите й са нараснали със 7.9 на сто до 968 442 автомобила.

Сред факторите за тяхното увеличение е стремежът на редица клиенти на Toyota да си купят нови коли, преди цените им да се повишат заради по-високите мита, налагани от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, посочва Киодо. 

Nissan очаква по-голяма загуба от прогнозираната

Друга водеща японската автомобилна компания - Nissan Motor, обяви, че оценява на 4.91 млрд. долара нетната си загуба през финансовата 2024 г., приключила през март.

Този финансов резултат е значително по-негативен от прогнозираната загуба в размер на 0.56 млрд. долара, обявена по-рано от Nissan, отбелязва Киодо. Компанията съобщи, че основна причина за очакваната нетна загуба са разходите, които е направила за "преструктуриране".

Nissan посочва, че все още прави оценка на финансовите последици от прилагането на своя план за преструктуриране.

През ноември 2024 г. автомобилната група обяви, че ще съкрати 9000 работни места в своите подразделения в целия свят и ще намали "глобалния си производствен капацитет" с 20 на сто, за да ограничи своите разходи.

На този фон, новият главен изпълнителен директор на Nissan Иван Еспиноса, който оглави компанията на 1 април, обяви, че ще работи за преодоляване на спада на нейните продажби в Китай и САЩ - основните пазари за японската автомобилна група.

Volkswagen ще достави хиляди автономни автомобили на Uber в САЩ

Volkswagen и Uber се споразумяха за стратегическо партньорство, което предвижда германският производител да достави през идните 10 години хиляди автономни автомобили на компанията за споделено пътуване в САЩ. Това предаде ДПА, позовавайки се на изявление на Uber.

От компанията обявиха, че се очаква по-късно тази година да започнат тестове на автономните автомобили на Volkswagen, а през 2026 г. услугата ще бъде достъпна за клиентите. Автомобилната компания ще достави на Uber своите електрически модели ID.Buzz AD. От Uber посочват още:

"По време на първоначалната фаза на тестване превозните средства ID.Buzz AD ще бъдат управлявани от шофьори, за да помогнат за усъвършенстване на технологията и да осигурят безопасност".

От компанията допълват, че към автономно шофиране ще се пристъпи, само след като бъдат получени всички необходими одобрения от американските регулатори.