Част от централните банки по света продължават да купуват злато, въпреки че металът отчита нови рекордни стойности в стойността си.

Данни на Световния съвет по златото сочат, че начело по покупки през юли отново е европейска страна, увеличила резервите си от злато с над 14 тона. 

Какво се случи през юли? 

Полша е единствената държава, купила повече от 10 тона от ценния метал рез месеца. Тя увеличи резервите си с 14.3 тона, което е почти колкото количеството, придобито от следващите в класацията страни – Узбекистан и Индия, купили съответно 9.6 и 5.4 тона. 

За трети пореден месец Йордания също е нетен купувач, след като придоби 4.3 тона злато, а след нея се нареждат Турция (3.8 тона), Катар (2.3 тона) и Чехия (1.6 тона). 

През юли единствените две държави, намалили златните си резерви, са Казахстан и Монголия, разделили се с 3.9 и 0.7 тона от ценния метал. 

Кои са най-големите купувачи от началото на 2024 г.? 

Справка на Darik Business Review показва, че за първите седем месеца на годината пет държави са увеличили златните си резерви с повече от 10 тона. Начело в класация са Турция и Индия, придобили 48.5 и 42.6 тона, следвани от Полша с покупки на 33 тона от метала. 

Китай се нарежда на четвъртото място с 28.9 тона и оставя след себе си Чехия, която добавя 12.4 тона към резервите си. Филипите и Тайланд пък са най-големите продавачи, намалили резервите си с 26.4 и 9.6 тона. 

Къде е България в подреждането?

Страната ни заема 53-а позиция в класацията на държавите с най-големи златни резерви, след като преди месец бяхме изпреварени от Сърбия. 

В момента България притежава 40.9 тона от метала, оценени на 5.83 млрд. лв. За последно страната ни купи 0.348 тона злато през февруари 2020 г., или месец преди началото на пандемията.