Всеки ден милиони хора разчитат на кофеина, за да ги измъкне от леглото сутрин, да подобри тяхната концентрация на работното място или да повиши енергийните им нива.
Въпреки че общо разпространеното схващане е, че зърната кафе са отглеждани първо в Етиопия, най-ранният метод за варене на кафе е популяризиран от Османската империя.
Донесените през 16-и век в двореца на султан Сюлейман в Истанбул (тогава Константинопол) зърна от кафе били изпичани, смилани и добавяни към вода. Тази смес се варяла на горещ пясък със захар в меден съд, известен като джезве.
Първото кафене в историята отваря в Истанбул през 1554 г., а до първата половина на 17-и век в града вече има 600 кафенета. Така се ражда кафе културата, която познаваме днес.
Това обаче не е Starbucks, казва пред BBC Гизем Уайт, която повече от десетилетие представя уникалните турски обичаи и почитта към кафето в САЩ чрез своя бизнес Turkish Coffee Lady.
"Турското кафе не е за из път," казва тя. "Това е място, където се наслаждавате на момента. То символизира гостоприемство, приятелство и обединява хората."
Обвито от традиции, турското кафе беше включено в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО през 2013 г. В Турция кафето има постоянно присъствие по време на социални поводи, играе роля при церемониите за годеж, семейни събирания и празници.
Един от най-интересните ритуали е древното изкуство за предсказване на бъдещето по утайка от кафе.Тази традиция може да бъде проследена до харема на султан Сюлейман, тъй като жените не са имали право да посещават обществените кафенета.
Вместо това гадателките са имали право да влизат в харема, за да гледат на кафе. В други култури се практикува гадаенето на листа от чай или утайка от вино, но в Истанбул утайката от кафе бързо се превръща в предпочитания инструмент за общуване.
Ритуалът е начин да се обменят новини и клюки, в това число и кои съпруги са предпочитани от султана, обяснява Уайт.
Повече от 500 години по-късно, гледането на утайка от кафе или на листа от чай все още е много популярно в Турция. Гадателките често предлагат духовни напътствия от традиционните кафенета, но практиката еволюира и достига и до съвременната аудитория.
Милиони турци вече ползват приложения, които предлагат генерирани от изкуствен интелект (AI) предсказания на кафе или които ги свързват с виртуални гадателки.
Повечето посетители на Истанбул, които търсят гледачки на кафе, се отправят към ярките светлини на улица Истиклял, където на неонови реклами са изобразени таро карти и архангели, а ясновидки с ексцентрична очна линия и кадифени шалове чакат своите клиенти в тъмни стаи.
Гледането на кафе е и начин да се изградят по-дълбоки и по-бързи връзки, казва пред BBC Роза Мутлу, която практикува тази професия. Например, когато се види с близки приятели след няколко години, тя казва, че може да пропусне общите приказки и да пристъпи към същността на нещата.
"Имам по-близки отношения благодарение на утайката от кафе. Можем да разговаряме за всичко - от бащите ни до нашите притеснения. Това е пряк пък към разговора."
Виртуални врачки
През 2017 г. моделът и инфлуенсър Сертач Ташделен, който израства с майка, която гледа на кафе, създава приложението Faladdin. През 2010 г. негови приятели започват да изпращат снимки на празните си чаши от кафе на неговата майка, която отговаря по имейл какво вижда в тях.
В крайна сметка, това се превръща в приложение, което генерира автоматично предсказания. Сега Faladdin има над 5 милиона активни потребители в световен мащаб и е популярно в Турция, колкото и приложението за запознанства Tinder.
В САЩ ясновидството също процъфтява сред представителите на поколението Z, като астрологични приложения, като Co-Star, изпращат до потребителите хороскопи ежедневно.
Проучване от 2021 г. установява, че по-младите американци се интересуват все повече от различни практики за гадаене, като 51% от представителната извадка на възраст 13-25 г., се занимават с "карти таро или гадаене".
"Много от нас имат нужда от насоки, а понякога е по-лесно да се разговаря с непознат," казва Гизем Уайт.
TikTok видео от 2023 г. от нейното кафене в Александрия, Вирджиния, набира голяма популярност. Клипът събира над 30 000 харесвания, след като гадателката в заведението прави комично точно предсказание на кафе на инфлуенсър.
Сега хора на всякаква възраст и от всякакви националности резервират гадателката за месеци напред, казва Уайт.
Макар че фонът се е променил - от хареми през кафенета до телефонни екрани, търсенето на „жокери“ от живота остава.
"Гледането на кафе е многовековен ритуал, бил е популярен преди 500 години и е популярен и днес," казва Уайт. "Може да се намираме в различен етап на технологично общуване, но основната логика е същата – всеки иска да узнае бъдещето си."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават търговския център Доверие – Бриколаж
преди 10 минМузей на невъзможното откриват в Бургас
преди 1 часВ центъра на Варна: Откриха 400-килограмова запазена скулптура
преди 1 часРумънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgКапитанът Десподов: Срамна загуба
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg