
Марс може да не изглежда като първокласно място за почивка със сухия си пейзаж и високи нива на радиация, но учени са установили, че някога там е имало плажове.
Предишни открития, в това число на мрежи от долини и седиментни скали, предполагат, че на червената планета някога е имало течащи реки, но учените все още водят дебати по въпроса дали там е имало и океани.
Изследователи сега казват, че имат нови доказателства, които да подкрепят идеята, след като са открили заровени плажове на Марс.
В своя публикация в Proceedings of the National Academy of Sciences учените съобщават за откритията си, след като са анализирали подземни изображения от китайския марсоход Zhurong.
“Zhurong беше изпратен в обширната равнина Утопия Планития, където са картографирани палеобрегови линии по данни от сателитни изображения,” казва доктор Бенджамин Карденас от университета Пен Стейт, който е съавтор на доклада.
Авторите твърдят, че резултатите от северните низини на Марс са сходни с тези от бреговете на Земята, получени с радар – и в двата случая има елементи в подповърхностния материал, които са наклонени и със сходен ъгъл, към посоката на низината или океана.
“Обикновено радарът улавя дори малки промени в размера на седимента, което вероятно се е случило тук,” казва Карденас.
Учените смятат, че този марсиански плаж изглежда е променил положението си с времето. Данните разкриват поредица от елементи, които се спускат на север – нещо, което Карденас казва, че е индикация, че плажът се е разраснал към океана.
“Всъщност, той се е разширил най-малко с 1.3 км на север в океана.”
Карденас твърди, че последиците от това са вълнуващи.
“Това е проста структура, но ви казва, че е трябвало да има приливи, вълни и намираща се наблизо река, които да осигуряват седименти и всички тези неща са действали активно в доста продължителен период от време.”
Учените отбелязват, че наклонените елементи могат да възникнат и от други видове дейност, но казват, че нито една от тях не обяснява данните.
“Изключваме вулканична дейност, реки и донесени от вятъра пясъчни дюни. Всички тези неща са доста често срещани на Марс, но структурата просто не отговаря на нито едно от тях,” казва Карденас.
Той допълва, че откритието има значение за разбирането на обитаемостта на Марс в миналото.
“Плажът е място, където се срещат плитка вода, въздух и суша. Смята се, че в този вид среда се е зародил животът на Земята и мисля, че това би било страхотно място за изпращането на последваща мисия, която да потърси признаци за минал живот.”
Бреговата линия на Марс може да е била пясъчна, но приликите с плажовете на Земята са ограничени – там не само не е имало палмови дръвчета и чайки, но вероятно е било и доста студено, казва Карденас.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
20 и 100 лева – най-фалшифицираните през първото тримесечие
преди 14 часаОстровът с най-голяма концентрация на сини дупки в света
преди 15 часаКак се отразяват космическите мисии на здравето на астронавтите?
преди 15 часаПет начина да помогнете на децата си да са по-успешни
преди 15 часаПроверяват обувките на туристите в популярна италианска дестинация
преди 15 часаКакво представява бета коефициентът при инвестициите?
преди 15 часаПрочети още
САЩ били готови да признаят Крим за руски
darik.bgДоброто по Великден: Десетки кампании в подкрепа на нуждаещите се в цялата страна
darik.bgВеликден: Традиции, символи и вярвания
darik.bgАлександър Томаш остава начело на ЦСКА засега
dsport.bgНа Велика събота Карлос Насар направи 3 от 3 на Европейското с 2 световни рекорда
dsport.bgРут Колева стана майка: „Животът вече не е същият. По-хубав е“
9meseca.bg