Ново научно изследване може да промени мнението на децата, които не вярват в Дядо Коледа.
Учени твърдят, че шейната на дядо Коледа би могла да лети с няколко сериозни модификации, в това число чифт крила, подобни на тези на пътническите самолети.
Шейната на Дядо Коледа би имала нужда от двигател с тяга, еквивалентна на тази на двигателя на ракетата Saturn V на НАСА или на 150 самолета Boeing 747-400, според изследването.
Тя също така ще трябва да се движи със скорост от 5500 метра в секунда, или около 10 пъти над скоростта на звука, за да генерира достатъчна височина.
Изследването е дело на студенти по физика в университета на Лестър и е вдъхновено от сцена от филма "Елф“ от 2003 г., в която Дядо Коледа трябва да разчита на реактивен двигател, който да задвижва шейната му.
Изследването е публикувано в списание на университета на Лестър, в което студенти демонстрират своята научна работа.
“Стигнахме до заключението, че реактивният двигател на Дядо Коледа трябва да е изключително мощен, в резултат на което той и елфите сигурно имат достъп до модерни технологии,” казва Райън Роу, един от авторите на изследването.
“Дядо Коледа сигурно има достъп до нов тип технология за реактивни двигатели, способна да замества ефекта от Коледния дух“.
Студентите са имали за цел да създадат опростен модел, който прилага основни физични концепции към поддържането на шейна в полет.
В изчисленията са включени масата на шейната и масата на подаръците, но не и масата на деветте елена и на самия Дядо Коледа, които са „пренебрежими“.
Студентите допускат, че Добрият старец разполага с шейна от 19-и век с тегло от 635 кг., модифицирана с чифт крила от самолет Boeing 747, прикачени от двете ѝ страни.
Студентите са изчислили тягата, която е необходима на шейната на Дядо Коледа, за да се задържа във въздуха по време на амбициозното му пътуване в Коледната нощ, както и това колко мощен трябва да е този двигател.
За да може шейната да остане в хоризонтален полет, теглото ѝ трябва да се балансира от повдигането – когато въздухът минава над крилото при по-високо налягане от този, който минава под крилото.
Вземайки предвид теглото на всички подаръци за „послушните“ деца по света, те са изчислили, че шейната трябва да се движи със скорост от близо 19 800 км/ч, за да може да се издигне достатъчно.
Двигателят, който задвижва шейната при тази скорост, ще трябва да осигури достатъчно тяга не само, за да се поддържа скоростта, но и за да се балансира съпротивлението на въздуха, което ще е по-голямо при висока скорост.
Изчисленията на студентите показват, че това ще изисква 38 млн. нютона тяга, което се равнява на тягата от около 150 двигателя от Boeing 747-400 или на ракетата Saturn V, използвана за мисиите Аполо през 60-те и 70-те години.
Макара това да е една от не толкова сериозните научни статии, все пак представлява удобна форма на доказателство, което родители могат да предложат на своите деца, които не вярват в Дядо Коледа.
Изследването показва, че шейната на Дядо Коледа на теория би могла да съществува и лети, с някои съвременно технологични подобрения.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 8 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 8 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 9 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 10 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 10 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 12 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg