
Изследователи разбиха една от мистериите, скрити в римско яйце, откривайки, че то все още съдържа течност почти две хилядолетия след снасянето му.
„Това е най-старото естествено запазено птиче яйце, което някога съм виждал“, казва пред CNN Дъглас Ръсел, старши куратор в британския Natural History Museum (NHM).
Експертът посочва, че са открити и по-стари яйца със запазено съдържание. Те са част от експозицията от мумифицирани яйца на NHM, като вероятно са изкопани в Египет през 1898 г. Няма обаче други известни примери за естествено запазени яйца, които да са толкова стари.
Яйцето е открито за първи път през 2010 г. заедно с три други в Ейлсбъри, на около 80 километра северозападно от Лондон. Това се случва по време на разкопки, провеждани от благотворителната организация Oxford Archaeology, разказва старши ръководителят на проекта Едуард Бидълф.
Керамика и други находки, открити до яйцето, са датирани от края на трети век сл. Хр., което позволява на археолозите да преценят и възрастта му, добавя Бидълф.
Намерени в яма, използвана за доставяне на вода за малц до около 270 г. сл. н. е., археолозите смятат, че яйцата са оставени там като дарове за боговете, след като мястото излиза от употреба, казва Бидълф.
„Тези райони в римския свят са извършвани ритуали, като принасяне на предмети в дар на боговете или за късмет, точно както правят хората днес, хвърляйки монети във фонтани“, добавя той.

Три от четирите открити яйца са цели, но предвид изключителната им крехкост, две се спукват, след като са извадени от влажната почва, която ги запазва непокътнати толкова време. Те излъчват „сярен аромат“, заявяват археолозите след откритието.
Едва през август изследователите откриват течността в едното яйце, когато консерваторът Дана Гудбърн-Браун, заедно с университета в Кент, извършва микро сканиране на яйцето. То показва, че неговият жълтък и белтък са на мястото си.
„Никога досега не съм виждал нещо подобно“, казва Бидълф. „Невероятно е. Изглеждаше толкова модерно, толкова ново.“
Боравенето с такова крехко и ценно откритие кара изследователите да са много внимателни. Гудбърн-Браун е особено „нервна“, когато го пренася в специална кутия в обществения транспорт в Лондон, за да бъде изследвано. Находката обаче рядко напуска музея.
„В бъдеще ще бъде много вълнуващо да видим дали можем да използваме някоя от съвременните техники за изображения и анализ, за да хвърлим допълнителна светлина върху това кой точно вид птица е снесъл яйцата и потенциалното му археологическо значение“, казва Ръсел.
Бидълф добавя, че изследователите планират внимателно да извлекат течността, за да я проучат по-добре. Това ще се случи чрез процес, подобен на издухването на яйце, при който се прави малка дупка в черупката след създаване на 3D модел.
„Никой не е виждал нещо подобно преди, така че всеки етап от изследването създава нови моменти с невероятен потенциал“, казва той. „Много е вълнуващо.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 4 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 4 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 5 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 6 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 6 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 7 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgВальо Михов пред Дарик и Dsport: Предложихме да играят минимум двама българи и сега чакаме Изпълкома
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg