В общинския исторически музей на Царево е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец.

Съкровището е открито през 2006 г. в разбита могила край Синеморец в един от най-богатите гробове от периода на елинизма в Европа. Откритието е направено от експедиция „Странджа“, ръководена от Даниела Агре.

Гробът принадлежи на жена, а ритуалът е кремация на място. Над 180 са златните предмети и около 30 са сребърните украси, открити там.

Сред шедьоврите на античното ювелирство се нареждат златни обеци – наушници. Композицията представя богинята Нике, а невероятното майсторство при направата на миниатюрните образи на богинята и двата коня издава ръката на виртуозен майстор.

Не по-малко изящна е златната глава на бик, явяваща се централна висулка на една от огърлиците. В центъра на това украшение е монтиран камък, аналогичен на камъка от плочката - част от венеца – диадема.

Най-значимото е вмъкнат между украсата надпис при тази плочка, на гръцки език: „Деметриос направи за Кортодзунтос“. Присъствието на този надпис многократно увеличава ценността на откритието, т.к. надписите върху златни предмети от този период от Тракия липсват, а в целия свят са няколко на брой.

Чий е гробът?

Безспорно може да се каже, че гробът в могилата край Синеморец принадлежи на богата аристократка живяла във втората половина на IIIв. пр. Хр., посочват от общината в Царево.

Тя по всяка вероятност е съпруга на местен тракийски владетел, чиито дом е разположен наблизо с могилата, където през 2012г. беше открито уникалното сребърно монетно съкровище от 199 тетра драхми. И двете съкровища от Синеморец са част от постоянната експозиция на Исторически музей – Царево.

Синеморското златно съкровище беше част от международната изложба „Първите владетели на Европа“ в САЩ и Канада.

Община Царево

Редки монети от голямо сребърно съкровище крие музеят

Оригинал на редки монети от голямо сребърно съкровище са изложени още в музея в Царево. Монетното съкровище е сред малкото находки от последните две десетилетия, открити при редовни археологически разкопки на територията на България.

На 27.09.2012 г. експедиция „Странджа” с ръководител Даниела Агре – НАИМ – БАН се натъква на грижливо укрито гърне до стената, която е защитавала тракийския владетелски дом на устието на р. Велека.

Съкровището е запечатано с олово. Научният екип отброява 199 сребърни монети – тетра драхми (четири драхми). Наред с добре познати екземпляри, в него присъстват и изключително редки монети, които разкриват нови данни за сеченето на монети на тракийските царе.

Хронологически са представени монети на витинските царе – Прусий II, Никомед II Епифан и Никомед III Евергет и екземпляри отсечени в градовете Одесос, Месамбрия и Кизик.

Впечатляващо и значимо за нумизматиката е наличието на голям брой монети на тракийския цар Мостис (ок.125-ок.86г.пр. Хр.). Не са изяснени много въпроси около тази историческа личност.

Владенията му са в Югоизточна Тракия, а до смъртта си е бил съюзник на Митридат VI Евпатор в борбата му срещу римската експанзия. До 1991 г. в науката са известни едва 11 сребърни монети на цар Мостис в колективна монетна находка.

До 2012 г. са документирани още 3 екземпляра. В съкровището от с. Синеморец те са 36 и това е най-голямата група монети на тракийския цар, откривани до момента в света.

Най-многобройни в безценната находка са емисиите Лизимахови подражания сечени в град Бизантион - бъдещата столица на Византийската империя.

Намерено непокътнато, в своята цялост, съкровището от 199 сребърни тетра драхми притежава изключително висока научна и културна стойност и е със статут - национално богатство.

Експонирано е в зала „Трезор“ на Общински исторически музей – Царево и е част от постоянната експозиция на културната институция.