
Американският инвеститор и мултимилиардер Уорън Бъфет смята да се оттегли от поста главен изпълнителен директор на своя холдинг Berkshire Hathaway в края на годината, съобщи самият той на събрание на акционерите.
Бъфет, който е на 94 години, каза, че планира да предложи на управителния съвет да назначи за негов приемник на най-високия пост в края на годината Грег Абел, предаде ДПА, цитирни от БТА.
Магнатът отбеляза, че след това той ще бъде на разположение като съветник, но Абел ще взема решенията.
Портфейлът на компанията включва застрахователя Geico, железопътната компания BNSF, веригата за бързо хранене Dairy Queen и производителя на батерии Duracell, както и дялове в Apple и Coca-Cola.

Кои са Berkshire Hathaway?
Berkshire Hathaway е име, което днес се свързва с финансов гений, стабилност и дългосрочни инвестиции. Но малцина знаят, че тази световноизвестна холдингова компания започва пътя си съвсем различно — като обикновена текстилна фабрика. Историята на фабриката даде основата на най-успешната инвестиционна история на XX и XXI век.
Историята на Berkshire Hathaway започва като две отделни компании: Berkshire Fine Spinning Associates, основана през 1889 г. и Hathaway Manufacturing Company, основана през 1888 г. Двете се сливат през 1955 г. и формират Berkshire Hathaway Inc., фокусирана върху производството на текстил. По това време индустрията вече губи конкурентоспособност заради евтин внос и технологични промени.
През 1962 г. Уорън Бъфет, тогава млад и обещаващ инвеститор, започва да купува акции от Berkshire Hathaway. Макар компанията да е в упадък, Бъфет вижда стойност в нейните активи и смята акциите за подценени. До 1965 г. той придобива контролен дял и поема управлението. Вместо да се опитва да съживи губещия текстилен бизнес, Бъфет решава да използва компанията като инвестиционно средство — стратегически ход, който ще промени финансовата история.

От фабрика към финансов конгломерат
След поемането на контрол, Бъфет започва да реинвестира печалбите в други бизнеси — такива с реална стойност, стабилен доход и силен мениджмънт. Първите придобивки включват застрахователната компания National Indemnity Company, производителя на сладкарски изделия See’s Candies и GEICO – един от водещите автомобилни застрахователи в САЩ.
Тези сделки полагат основите на модела на Berkshire: придобиване на качествени бизнеси с дългосрочен потенциал, без да се намесва в ежедневното им управление.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Банкирането днес: AI, all-in-one приложения и свърхперсонализация
преди 5 часаЗаради граничен спор: Тайланд забрани на туристи да посещават съседна държава
преди 6 часаДъщерята на Бил Гейтс използвала ChatGPT, за да популяризира своя бизнес
преди 7 часаСветият Граал на автоматизацията: Робот вече може да разтоварва камион
преди 7 часаС колко поскъпват имотите у нас през първото тримесечие на 2025 г.?
преди 7 часаKinebar - златно кюлче с вграден "печат"
преди 8 часаПрочети още
Стотици пожарникари се борят с огъня на гръцкия остров Хиос
darik.bgКомисията по външни работи на ЕП прие доклада за напредъка на РСМ
darik.bgФакт ли е примирието? Израел твърди, че Иран продължава да нанася удари (ОБНОВЕНА)
darik.bgРъководството на Ботев Пловдив: Време е Сдружението да спре да е в ролята на пощенска кутия
dsport.bgЮжна Америка спасява Световното клубно първенство
dsport.bgЕньовден: празник на здравето и билките
9meseca.bg