Азиатските акции поевтиняват в началото на седмица, след като разнопосочните данни относно китайската икономика показаха, че тя изпитва затруднения - щатските мита започнаха да се отразяват на износа, докато Белият дом поддържа реториката си за натиск върху своите търговски партньори.

Фючърсите на основните борсови индекси на Уолстрийт също отчитат понижения заедно с долара, докато доходността по държавните облигации на САЩ се повиши - на фона на опасенията относно непостоянната икономическа политика на САЩ, подчертани от понижаването на кредитния рейтинг на страната от Moody's.

Безпокойството относно дълга на Съединените щати в размер на 36 трлн. долара също се засили, тъй като републиканците се стремят да одобрят мащабен пакет от данъчни облекчения, който може да добави между 3 и 5 трлн. долара долара нов дълг през следващото десетилетие, според част от анализаторите.

В телевизионно интервюта вчера министърът на финансите на САЩ Скот Бесент омаловажи понижаването на рейтинга, като същевременно предупреди търговските партньори, че ще бъдат засегнати от максимални тарифи, ако не предложат сделки „добросъвестно“.

Бесент заминава за среща на страните от Г-7 тази седмица за допълнителни разговори, докато вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се срещнаха в неделя, за да обсъдят търговията.

„Предстои да видим дали реципрочните мита от 10%, с изключение на Канада и Мексико, ще се запазят като цяло или ще се увеличат или намалят за някои страни“, заяви пред Reuters икономистът от JPMorgan Майкъл Фероли, който изчислява, че настоящата ефективна ставка от около 13% е равна на увеличение на данъците в размер на 1.2% от БВП.

„Освен смущенията, причинени от по-високите тарифи, политическата несигурност би трябвало допълнително да окаже влияние върху икономическия растеж.“

Търговската война оказа сериозно влияние върху потребителските настроения и анализаторите ще следят отчетите на Home Depot и Target тази седмица за актуализация на тенденциите в разходите.

На пазарите азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI извън Япония отстъпва с 0.2%, а японският Nikkei губи 0.6%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 отчиташе понижение от 0.4%, след като продажбите на дребно за април бяха по-слаби от очакванията, а промишленото производство се забавя, но с по-малко от прогнозираното.

Фючърсите на европейския EUROSTOXX 50 нарастват с 0.1%, докато тези на FTSE отстъпват с 0.1%. Фючърсите на германския DAX се търгуват без промяна.

Опасения относно долара

Фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 1%, а тези на Nasdaq - 1.27%, въпреки че спадът идва след сериозно повишение от миналата седмица, последвало решението на президента Доналд Тръмп да понижи митата за Китай.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна с още 5 базисни пункта до 4.49%, продължавайки повишението си от петък след новината за понижението на рейтинга на САЩ от страна на Moody's.

Пазарите все още прогнозират едва 53 базисни пункта понижение на лихвите от страна на Федералния резерв през тази година, в сравнение с над 100 базисни пункта преди месец. Фючърсите предполагат едва 33% вероятност за понижение до юли, която нараства до 72% до септември.

Редица ръководители във Фед се очаква да говорят тази седмица, сред които президента на подразделението в Ню Йорк Джон Уилямс и вицепредседателят Филип Джеферсън. Председателят на Фед Джеръм Паул ще направи изявление в неделя.

Централната банка на Австралия се очаква да понижи лихвите на своето заседание във вторник, като в същото време ще предостави индикации, че все още действа предпазливо по отношение на прекомерното облекчение на паричната политика.

По-висoката доходност по щатски държавни облигации не помогна на долара, който поевтинява на фона на опасенията на инвеститорите относно нестабилността на търговската политика на САЩ. Еврото поскъпва с 0.1% до 1.1180 долара, а щатската валута поевтиня с 0.3% до 145.19 спрямо йената.

В интервю, публикувано през уикенда, председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че поевтиняването на долара в последно време отразява загубата на доверие в щатската политика, а това може да облагодетелства еврото.

Положителните нагласи спрямо еврото бяха подпомогнати и от изненадващата изборна победа на центристкия кандидат за президент в Румъния Никушор Дан, който е проевропейски настроен. Центристки кандидати се справиха добре и на изборите в Полша и Португалия.

На суровинните пазари

На суровинните пазари, златото поскъпва отново, след като изгуби близо 4% от стойността си през миналата седмица. Металът бележи ръст в цената от 0.6% до 3 222 долара за тройунция.

Цените на петрола изпитват затруднения на фона на опасенията относно риска от увеличение на производството от страна на ОПЕК и Иран.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 27 цента до 65.14 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WТI) губят 21 цента до 62.34 долара за барел.