Когато мислим за замърсяване на въздуха, обикновено си представяме колите по пътищата и натоварените градски центрове. В главите ни не изниква собствения ни дом.
Но замърсяването се появява в много форми - често въздухът у дома може да бъде с толкова лошо качество, че да повлияе на здравето и благосъстоянието ни.
Джайлс Морган, инженер по грижа за околната среда в Dyson, обяснява, че „въздухът в домовете ни може да бъде до пет пъти по-замърсен от този навън. Тъй като прекарваме средно повече от 14 часа на ден на закрито, можем да дишаме потенциално мръсен въздух през цялото това време.“
Дразнителите във въздуха могат да повлияят на здравето и ефективността на дихателната ни система, да затруднят дишането и да причинят алергични реакции и обостряния при хора, които страдат от заболявания, като астма и екзема.
В дългосрочен план замърсяването на въздуха може да причини главоболие, лош сън и отслабен имунитет, така че си струва да проучите нивото на потенциални дразнители във вашия дом.
Какво влияе върху качеството на въздуха в помещенията?
Това могат да са всякакви неща - от запалени свещи и изпарения от готвене до специфични видове освежители за въздух. Някои от най-лошите замърсители включват опаковки от доставки и определени почистващи продукти.
Примесите във въздуха на закрито могат също така да включват малки бактериални и алергенни частици, като полени, спори на плесени, прахови акари и пърхот от козината на домашни любимци.
Когато всички тези частици от различни източници се комбинират, качеството на въздуха във вашия дом може да спадне, без дори да го осъзнавате – и това се усложнява много през зимните месеци, когато домовете ни се проветряват много по-малко.
Личният лекар д-р Ниса Аслам обяснява, че „зимата осигурява идеална среда за домашните акари, защото държим прозорците затворени и отоплението е включено, а това увеличава топлината и влажността, които те обичат. Кондензацията около прозорците и влагата пък насърчават развитието на мухъл.“
Когато телата ни трябва да работят много по-усилено, за да се преработят с дразнителите във въздуха, можем да станем по-податливи на инфекции и вируси, особено през сезона на настинките и грипа.
Морган също така обяснява, че „макар да е добре известно, че замърсяването на въздуха може да бъде вредно за дихателната система, връзката между него и здравето на кожата често се пренебрегва".
А има реална връзка между излагането на замърсяване и благосъстоянието на нашата кожа като фактор за ускорено стареене, причиняващо пигментни петна и бръчки.
Така че, това да поддържате дома си топъл със затворени врати и прозорци може да изглежда като добра идея на теория, но да ви вреди, особено ако във въздуха има и други дразнители. Химикът и специалист по естествено здраве д-р Тим Бонд казва:
„Замърсяването на въздуха в затворени помещения може да повлияе отрицателно на здравето ни и на това на членовете на семейството ни, включително на децата“.
Респираторни проблеми, кожни раздразнения, кашлица и настинки могат да бъдат причинени от алергени във въздуха, които допълнително да влошат проблемите на тези с вече изявени алергии.
В индустриализираните страни един на всеки четирима души е засегнат от микроскопични дразнители във въздуха.
Как да подобрите качеството на въздуха у дома?
Почистване
Как да разберете дали въздухът в дома ви ви разболява? И какво можете да направите, за да го подобрите?
Според изследване на Puressentiel, след пандемията от коронавирус четирима на десет британци прекарват повече време в поддържане на чистотата у дома в опит да предотвратят разпространението на микроби и дразнители. Почистването е добро начало.
Има обаче няколко неща, които трябва да имате предвид относно почистващите препарати. Аерозолните спрейове, например, отделят странични продукти, наречени ЛОС (летливи органични съединения) във въздуха.
Някои ЛОС са опасни при вдишване, а други могат да реагират със съществуващите вече във вашия дом ЛОС. Морган обяснява, че те могат да бъдат формалдехид (да, има го във вашия дом), както и прахови частици, като полени, прах, бактерии и азотен диоксид.
Много почистващи продукти съдържат хлор, амоняк и синтетични парфюми, които могат да замърсят въздуха и да раздразнят дихателната ви система, така че си струва да ги проверите, преди да се опитате да елиминирате един вид потенциален дразнител с друг.
Най-добрият начин да изчистите дома си от дразнители във въздуха е да минете с прахосмукачка. „Потърсете прахосмукачка с високоефективни филтри за частици (HEPA), които могат да уловят повече акари от домашния прах от обикновените прахосмукачки“, съветва д-р Бонд.
Наред с почистването на прахта от пода, меката мебел и другите повърхности, се препоръчва редовно да миете подовете си и да сменяте често чаршафите си, като ги перете в гореща вода, за да унищожите праховите акари.
Вентилация
Създаването на въздушен поток във вашия дом и позволяването на свежия въздух да циркулира е един от най-добрите начини за подобряване на качеството на въздуха и намаляване на замърсяването.
Отварянето на прозорци и врати, използването на аспиратор по време на готвене и проветрение на баните и други влажни помещения може значително да намали замърсяването. Това е особено вярно, ако живеете в по-малък дом или споделяте пространството си с няколко души.
Ендокринологът натуропат д-р Линда Хошаба обяснява, че затворените пространства с малко вентилация могат да носят висок риск от повишени нива на CO2.
„Високият CO2 може да увеличи дихателната и сърдечната честота, което води до задух, ацидоза и сърдечно-съдов стрес. Хроничното му излагане може да наруши хормоналния баланс и да допринесе за нарушения в съня, водещи до безсъние и умора“.
Хошаба добавя: „Повишеният CO2 уврежда когнитивната функция, което води до затруднения с концентрацията и вземането на решения и е свързано с разстройства на настроението, като тревожност и депресия“.
Освен това раздразнителността, умората и главоболието са често срещани симптоми, свързани с продължително излагане на високи нива на CO2. Лекарят съветва да се подобри качеството на въздуха в помещенията чрез отваряне на прозорци или добавяне на стайни растения.
Последните са чудесен начин за естествено пречистване на въздуха в дома ви. Особено ако отварянето на прозорци е предизвикателство за вас през по-хладните месеци.
Живите растения насищат въздуха с кислород и намаляват нивата на CO2. Алое вера, папрат и лилия на мира са добри примери за растения, които виреят на закрито и подобряват качеството на въздуха.
Пречистватели на въздуха
Най-ефективният начин за пречистване на въздуха в дома ви е със специално изградена система, която може да ви помогне да следите качеството и да премахвате замърсителите.
Пречиствателите са особено ефективни за страдащите от сенна хрема, за които отварянето на прозорец в определени периоди от годината е забранено.
Пречиствателите използват различни технологии за улавяне и елиминиране на замърсители. Вентилаторът засмуква замърсения въздух, а слоевете филтри улавят и отстраняват пренасяните във въздуха частици.
Повечето пречистватели улавят прах и цветен прашец, а най-добрите обикновено са тези с HEPA филтри. Те имат способността да отстраняват замърсители от въздуха с големина до 0.1 микрона.
Може да потърсите и пречиствател с филтри с активен въглен, помагащ за премахване на миризми.
„Когато става въпрос за избор на най-добрия пречиствател на въздух за нуждите и дома ви, има някои съображения, които трябва да вземете предвид“, обяснява Морган. „Например алергии, размер на помещението, честота на употреба и допълнителни предпочитания за отопление и охлаждане.“
Как да тествате въздуха в дома си?
Ако вече проветрявате често, не използвате токсични почистващи продукти, редовно минавате с прахосмукачка и перете спалното си бельо, качеството на въздуха в дома ви трябва да се е подобрило.
Премахването на продукти за ароматизиране, като освежители за въздух и парафинови свещи, също може да помогне, както и отварянето на доставки с много опаковки на открито. Пушенето навън и използването на аспиратори в кухни и бани също имат голямо значение.
Ако все още не знаете какво е качеството на въздуха във вашия дом, можете да използвате монитор за измерването му. Той ще ви покаже наличието на замърсители, като прахови частици, ЛОС и въглероден окис, а понякога и влажността, и температурата в помещението.
Някои пречистватели ви позволяват да проверите качеството на въздуха в помещението, да видите най-разпространените замърсители и промяната в концентрацията им в реално време, докато работи филтърът.
Подобряването на качеството на въздуха във вашия дом може да подобри здравето ви, да улесни дишането ви, да ви помогне да спите по-добре и да направи дома ви по-безопасно място за семейството.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 2 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg