
Вятърните турбини и соларните панели изпреварват изкопаемите горива и вече генерират 30% от електроенергията на Европейския съюз (ЕС) през първото полугодие на 2024 г., сочи нов доклад.
Генерирането на електроенергия от изгарянето на въглища, петролни продукти и природен газ пада със 17% през първите шест месеца на 2024 г. в сравнение с със същия период година по-рано, според климатичния мозъчен тръст Ember. Докладът установява, че продължаващото отдалечаване от замърсяващите горива е довело до спад от една трета на емисиите в сектора от първата половина на 2022 г.
“Свидетели сме на историческа промяна в енергийния сектор и тя се случва бързо”, казва Крис Рослоу, анализатор в Ember, който допълва, че възходът на вятърната и слънчевата енергия свива ролята на изкопаемите горива.
Докладът установява, че електроцентралите в ЕС са изгорили с 24% по-малко въглища и с 14% по-малко газ от първото полугодие на 2023 г. до първото полугодие на 2024 г. Промяната идва въпреки лекото повишение в търсенето на електроенергия, което идва след две години на понижения, свързани с пандемията и войната в Украйна.
“Ако страните членки на ЕС успеят да запазят инерцията от мобилизирането на вятърната и слънчевата енергия, тогава ще се приближим още повече до свободата от това да се разчита на изкопаеми горива за електроенергия”, казва Рослоу.
Европа е сред най-големите замърсители в исторически план по отношение на затоплящите Земята газове, но също така си е поставила и едни от най-амбициозните цели за изчистване на икономиката си. След инвазията на Русия в Украйна, европейските лидери ускориха преминаването към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) с по-силна реторика и по-облекчени правила за издаване на разрешителни.

И докато секторът на слънчевата енергия процъфтява, вятърната индустрия изпитва затруднения с високата инфлация и продължаващата опозиция от страна на политици и общественост. В ЕС са инсталирани рекордните 16.2GW нов капацитет за вятърна енергия през 2023 г., според данни на организацията Wind Power Europe, но това е близо наполовина на това, което е било необходимо през същата година за постигането на климатичните цели към края на десетилетието.
Моделите на различни сценарии, изготвени от Междуправителственият панел по изменение на климата (IPCC) и Международната агенция по енергетика (МАЕ) показват, че по-голяма част от електроенергията, която е необходима за една на чиста икономика, ще дойде от слънчевите лъчи и поривите на вятъра.
Докладът на Ember установява, че 13 страни членки на ЕС са генерирали повече електричество от вятър и слънце, отколкото от изкопаеми горива през първото полугодие. Германия, Белгия, Унгария и Нидерландия отчитат това постижение за първи път, посочват авторите, докато други девет държави вече са постигали подобен резултат.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 11 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 12 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 12 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 13 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 13 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 13 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Лудогорец поведе на Левски на "Герена", изгониха Пьотровски
dsport.bgБУТОНКИТЕ: 5 дни до финала: Чудесен мач за ЦСКА (ВИДЕО)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg