
Един от най-използваните изкуствени подсладители в света предстои да бъде обявен за възможен канцероген през следващия месец от водеща здравна организация, информира Reuters, позовавайки се на запознати източници.
Аспартамът, който се използва в най-различни продукти - от диетичните напитки на Coca-Cola до дъвките Mars Extra и някои напитки Snapple, ще бъде обявен през юли като "възможен канцероген за хората" за първи път от Международната агенция за изследване на рака (IARC), която е част от Световната здравна организация (СЗО), според същите източници.
Решението на IARC, което е финализирано по-рано този месец след среща с външни експерти на организацията, има за цел да оцени дали нещо представлява потенциална заплаха или не въз основа на всички публикувани доказателства.
То не взема предвид какви количества от даден продукт е безопасно да се консумират от човек. Този съвет към хората идва от Експертния комитет по добавки в храните (JECFA) към СЗО, както и с решения на националните регулатори.
Подобни решения на IARC в миналото за различни субстанции обаче предизвикаха загриженост сред потребителите относно тяхната употреба, доведоха до съдебни дела и поставиха под натиск производителите да ги заменят с различни алтернативи.
Това пък доведе до критики, че оценките на IARC може да са объркващи за обществото.

От JECFA също ще преглеждат използването на аспартам през тази година. Срещата започва в края на юни, а заключенията се очаква да бъдат обявени на 14 юли, когато IARC ще оповести и своето решение.
От 1981 г. насам от JECFA твърдят, че аспартамът е безопасен за консумация в приемливи дневни граници. Например, възрастен с тегло 60 кг ще трябва да изпива всеки ден между 12 и 36 кенчета диетична газирана напитка, в зависимост от количеството аспартам в напитката, за бъде изложен на риск.
Възгледите на организацията се споделят от националните регулаторни органи, в това число в САЩ и Европа.
Говорител на IARC е заявил, че решенията на IARC и JECFA са конфиденциални до юли, посочвайки, че те са "допълващи", като заключението на IARC представлява "първата фундаментална стъпка към разбирането на канцерогенността".
Комитетът по добавките "провежда оценка на риска, която определя вероятността от конкретен вид вреда (например рак), до която би се стигнало при определени условия и нива на експозиция."
Решението на IARC може да има огромен ефект. През 2015 г. организацията заключи, че глифозатът е "вероятен канцероген". Години по-късно, дори и след като организации, като Европейски орган за безопасност на храните (ЕОБХ), оспориха това, компаниите все още усещаха ефекта от решението.
През 2021 г. германската компания Bayer изгуби третото си обжалване срещу наложени съдебни присъди в САЩ, които присъдиха обезщетения на клиенти, според които раковите им заболявания са вследствие на употребата на нейни средства за борба с плевелите на основата на глифозат.

Решенията на IARC също така са били критикувани за това, че предизвикват ненужни притеснения относно трудни за избягване субстанции или ситуации.
От организацията преди време поставиха нощната работа и червеното месо в категорията си за "вероятни причинители на рак", а използването на мобилни телефони - като "възможни причинители на рак", подобно на аспартама.
"IARC не е орган по безопасността на храните и техният преглед на аспартама не е научни изчерпателен и до голяма степен се базира на дискредитирани изследвания," заяви Франсис Хънт-Ууд, генерален секретар на Международната асоциация на подсладителите (ISA).
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец дава 2 милиона евро за нападател?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg