Социалната мрежа Twitter (днес вече известна като X) е създадена от Джак Дорси, Биз Стоун и Евън Уилямс на днешната дата 21 март през 2006 година.
И тримата основатели са бивши служители на подкастинг компанията Odeo, като първоначалната им идея е Twitter да се превърне в платформа, в която хората да могат да изпращат кратки съобщения от 140 знака на своите последователи.
Началото
Първият "туит" е изпратен от Джак Дорси на 21 март 2006 г., в който той казва: "В момента настройвам моя twttr“. Първоначално Twitter е достъпен само за избрана група хора, но бързо набира популярност и е отворен за обществеността през юли 2006 г.
В самото начало Twitter се използва предимно за лична комуникация, но бързо се превръща в мощен инструмент за бизнеса, журналистите и политиците, чрез който те започват да общуват със своята аудитория.
Twitter изиграва значителна роля в бунтовете по време на Арабската пролет през 2010 и 2011 г., тъй като протестиращите използват платформата за организиране и разпространение на информация.
През годините социалната мрежа добави различни нови функции, като хаштагове, ретуитове и вградени медии.
Платформата обаче е изправена и пред сериозни критики за ролята си в разпространението на фалшиви новини и реч на омразата, в резултат на което през годините предприема много стъпки за борба с тези проблеми чрез вътрешни политики и прилагане на автоматизирани алгоритми и филттри.
Листването на борсата
Twitter става публична компания на 7 ноември 2013 г., когато дебютира на Нюйоркската фондова борса под символа TWTR. Първоначалното публично предлагане е очаквано с голям интерес от инвеститорите, като по онова време много от тях са нетърпеливи да купят акции от бързо развиващата се социална мрежа.
В деня на IPO-то цената на акциите на Twitter достига 26 долара за брой, надхвърляйки първоначалния диапазон на предлагане от 23-25 долара за акция.
Книжата бързо поскъпват и само в рамките на първия ден на търговията затварят на ниво от 44.90 долара за акция, осигурявайки на компанията пазарна капитализация от над 31 милиарда долара.
След като става публична, Twitter се сблъсква с редица предизвикателства, включително забавяне на растежа на потребителите и намаляване на приходите от реклама.
Компанията обаче продължава да обновява и разширява своите продукти, пускайки нови функции, като видео на живо и по-ефективни възможности за реклама.
Как Доналд Тръмп превърна Twitter в политически инструмент?
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп беше един от най-активните потребители на Twitter и използваше платформата широко по време на цялата си политическа кариера като канал за директна комуникация със своите поддръжници.
Той често "туитваше" по няколко пъти на ден в широк спектър от теми - от политически изявления до лични атаки срещу неговите опоненти и критици.
Бившият американски президент използваше главни букви и удивителни знаци, за да подчертае своите тези, и често прибягваше до агресивен тон и обиди, за да атакува опонентите си.
Той също така използва Twitter, за да популяризира различни конспиративни теории, включително неверни твърдения за широко разпространени измами на гласоподавателите на президентските избори в САЩ през 2020 г.
Използването на Twitter от Тръмп, в крайна сметка, доведе до отстраняването му от платформата през януари 2021 г., след като Конгресът на САЩ беше щурмуван от негови поддръжници.
Twitter цитира риска от по-нататъшно насилие и нарушаването на политиките срещу подбуждането към насилие като причини за спирането. По-късно забраната се превърна в окончателна и оттогава Тръмп се присъедини към други социални медийни платформи, като Gab и Telegram, за да комуникира със своите поддръжници.
В ръцете на Илон Мъск
Американският милеардер Илон Мъск, който е един от най-активните потребители на Twitter, сподели желанието си да придобие платформата в началото на 2022 г.
Той изрази загрижеността си относно ангажимента на компанията към свободата на словото и намекна, че политиките на Twitter за модериране подкопават демокрацията. В дългосрочен план Мъск изрази намерение да превърне Twitter в „приложение за всичко“, подобно на WeChat.
Първоначално Мъск се опита да получи позиция в борда на директорите на Twitter Inc., като купи част от акциите на компанията. Бордът обаче осуети опитите му да спечели достатъчно акции, като впоследствие, на 14 април 2022 г., милиардерът направи официално предложение да закупи Twitter за 43 милиарда долара.
Този процес премина през редица перипетии и юридически конфронтации, но в крайна сметка, Мъск завърши придобиването на 27 октомври 2022 г. за сумата от 44 милиарда долара.
Той незабавно уволни тримата топ ръководители на Twitter, а малко по-късно съкрати почти половината от общо 7500-те служители на компанията, аргументирайки се с необходимостта от съкращаване на разходи.
Една от спорните стъпки на Мъск след сделката беше промяната в условията за получаване на т. нар. "синя значка" Twitter Blue, като увеличи цената ѝ до $8 на месец и добави нови функции.
След поглъщането много от големите рекламодатели в Twitter се оттеглиха от платформата, което допълнително усложни финансовото ѝ състояние.
През юли 2023 година Илон Мъск обяви смяната на името на платформата, която вече се казва X.
Днес тя има над 550 милиона активни потребители месечно и остава една от най-популярните социални мрежи в света, въпреки сътресенията през последните години. Тя продължава да бъде мощен инструмент за комуникация, разпространение на новини и социална активност.
Пазарната капитализация на Twitter към днешна дата възлиза на 39.8 милиарда долара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Прогноза: На колко ще възлезе инфлацията у нас през 2025 и 2026 г.?
преди 12 часаОгромен хотел във формата на петел постави нов световен рекорд
преди 12 часаОт трън в очите до актив: Как миризливи водорасли могат да задвижват автомобили?
преди 12 часаКак да изберем безопасна коледна украса?
преди 13 часаКафене в самолет в музей. Как ви се струва?
преди 13 часаЧенгене скеле с атрактивна програма за Никулден
преди 14 часаПрочети още
Сблъсъци между протестиращи и полиция в Тбилиси
darik.bgРешено: Австралия забрани социалните мрежи за деца под 16 години
darik.bgПутин се закани: Ще използваме всичките ни средства за унищожение, ако Киев се сдобие с ядрени оръжия
darik.bgФиорентина с първа информация за състоянието на Едоардо Бове
dsport.bgЛивърпул пропусна да смаже Ман Сити, но червената вихрушка накара ''Анфийлд'' да мечтае (ВИДЕО)
dsport.bgПървото събитие 'Спешна демографска ситуация' събра експерти, лекари и съмишленици под един покрив
9meseca.bgКак да изберете най-подходящия за вас интериорен дизайн?
idei.bgРетро тенденции, които се завръщат в декора у дома
idei.bgТри уникални интериорни стила, с които ще впечатлите всеки
idei.bg