
България вече е сред водещите дестинации в Югоизточна Европа за стартиране на бизнес.
Страната ни има развита подкрепяща екосистема, насърчаваща предприемачеството, стартиращите и разрастващи се предприятия, която включва научноизследователски центрове, лаборатории, бизнес инкубатори, акселератори и фондове за рисков капитал.
Това заяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов на международна конференция, посветена на ключовите предизвикателства, пред които се изправят стартъп компаниите през различните етапи на своя жизнен цикъл.
Министър Николов посочи, че страната ни се намира на предни места по отношение на установени бизнеси, оцелели над пет години и вече може да се похвали със зрели предприемачи с добър потенциал за развитие.
„Несъмнено наличието на жизнени и успешни стартиращи предприятия в една икономика е признак на добре създадена и добре функционираща бизнес екосистема, и неслучайно за последните пет години броят на стартиращите компании у нас е нараснал почти пет пъти“.
По неговите думи значима и положителна е тенденцията за увеличаване броя на високотехнологичните стартиращи предприятия.
„Висок потенциал за развитие на стартъпите през следващите години се отчита в редица сектори у нас, като биотехнологии, финтех, интернет на нещата, умни градове, изкуствен интелект, виртуална и добавена реалност, роботика, електромобили, автономни автомобили, дронове и други“.

Д-р Николов изтъкна, че информационните технологии са една от областите, в които имаме най-голям потенциал да бъдем водещи, предвид наличието на множество дигитални и софтурени компании, висококвалифицирани кадри и добре развита инфраструктура.
Министърът на икономиката цитира данни, според които над половината – около 55 процента от създадените предприятия, приключват своята дейност през първите пет години.
„Останалите 45 процента, които успяват и продължават своя път на развитие, са много важни за икономиката на всяка държава. Именно сред тях се намират онези предприятия, които наричаме “двигател на жизнената сила”, която има потенциала да движи икономиката, икономическия растеж, да създава нови технологии и иновации, да трансформира, да повишава инвестиционната активност, да насърчава въобще предприемачеството като цяло и то особено сред младите хора“.
„За да бъдат постигнати още резултати в дългосрочен план, правителството продължава да полага усилия за подобряване условията за правене на бизнес и за развитие на стартиращите компании в България“, изтъкна икономическият министър.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Стартъп, подпомагащ отглеждането на крави - най-новият новозеландски еднорог
- Германската Project A набра €325 млн. за фонд, инвестиращ в европейски компании
- Как компаниите за рисков капитал се възползват от нарастващите разходи за отбрана в Европа?
- AI стартъп, оценен на $101 млн., разкрива измамници
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
TomTom съкращава 300 работни места, заменя ги с AI
преди 28 минKaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgБорусия Дортмунд не позволи на Серхио Рамос да се изправи срещу Реал Мадрид (ВИДЕО)
dsport.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg