
Пускането на директни, високоскоростни влакови услуги между Лондон и нови дестинации като Кьолн, Лион, Франкфурт и Женева вече е една стъпка по-близо, след като последната голяма пречка пред насочването на маршрути през тунела под Ламанша бе официално премахната.
От публикуван през тази седмица доклад на британския регулатор на железопътния транспорт става ясно, че депото в Източен Лондон на Eurostar (която в момента е единствената железопътна компания, която обслужва маршрути под Ламанша) разполага с потенциално пространство за съхранението на още влакове. С разрешаването на този последен проблем, британският железопътен оператор Virgin обяви, че “вече няма големи пречки за преодоляване” за пускането на нови услуги, които използват тунела под Ламанша и че ще предложи такива скоро.
Това би могло да означава бързи маршрути до редица нови градове в северозападна Европа в близко бъдеще, в това число до дестинации в Германия и Швейцария и до френски градове на юг от Париж. Директният високоскоростен железопътен транспорт от Лондон в момента се движи до Париж, Брюксел, Лил, Ротердам и Амстердам.
Всички допълнителни дестинации, които се обсъждат, вече притежават високоскоростни железопътни връзки, а с директната услуга до много от тях ще може да се стига за 5 часа или по-малко, По-нататъшни градове-кандидати като Марсилия и Цюрих вероятно ще надхвърлят това ограничение. Тези по-бързи и по-удобни пътувания биха могли да направят влаковете по-конкуренти на авиокомпаниите, най-вече сред пътниците, които мислят за околната среда и биха искали да ограничат ненужните полети.

С увеличението на дестинациите, броят на пътниците, които пътуват отвъд Ламанша, би могъл да се увеличи рязко. Eurotunnel, компанията собственик на тунела е казвала, че иска да удвои броя на влаковете, който го използват и в момента достигат близо 500 на седмица. Редица европейски железопътни компании са проявявали интерес към предоставянето на подобни услуги, в това число германската Deutsche Bahn и испанските Renfe и Evolyn.
Макар че времената за пътуване биха били впечатляващи, всички предложени дестинации вече имат високоскоростни железопътни връзки. Това означава, че новите директни услуги биха подобрили повече удобството и надеждността, отколкото да намалят времето за пътуване. Кьолн, например, вече може да бъде достигнат от Лондон за 4 часа с влак, но трябва да се направи смяна в Брюксел. Закъснения или проблеми с намирането на перона означава, че ако планирате по-малко от 45 минути престой, може да изпуснете връзката си. Пътуващите до Женева или Лион пък трябва да сменят не само влакове, но и гари, което изисква придвижване през центъра на Париж с метро или такси.
Допълнителните маршрути съвпадат с тенденцията в Европа за намаляване на полетите от екологични съображения. През 2020 г. Австрия наложи 30 евро допълнителен данък за всички маршрути под 350 км., за да намали популярността им, а Стокхолм забрани на служителите в града да летят служебно до места, до които може да се стигне в рамките на 5 часа с влак. През 2023 г. Франция стигна още по-далече като забрани вътрешните полети на къси разстояния по маршрути, където има влакови алтернативи. Повечето директни влакове, свързващи Лондон с различни точки в гъсто населената, икономически оживена зона на Северозападна Европа, биха могли да подпомогнат тези усилия, като направят влаковете по-удобен избор.
Летенето на къси разстояния обаче остава популярно, отчасти защото влаковете Eurostar може да бъдат по-скъпи от полетите, ако самолетните билетите не са закупени достатъчно рано. И макар железопътните гари обикновено са по-удобни, пътниците, пътуващи между Обединеното кралство и ЕС, все още могат да се сблъскат със закъснения, като тези на летищата, поради необходимите проверки за сигурност и паспорти, последвани от чакане в претъпкани салони.
Миналата година Eurostar беше обявена за най-лошия железопътен оператор в Европа, като получи ниски резултати в категориите за надеждност и цена. Има планове за увеличаване на капацитета на лондонската гара Сейнт Панкрас, откъдето тръгват всички влакове, минаващи под Ламанша, с надеждата да бъдат решени някои от тези проблеми.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кръстникът на AI: Историята на Дженсън Хуанг от Nvidia
преди 8 часаСедем от скритите подземни съкровища на Турция
преди 10 часаКои са криптокитовете?
преди 10 часаЕврото се очертава като победител от шока от митата на Тръмп
преди 12 часаПет правила за по-добро здраве от бащата на функционалната медицина
преди 12 часаСтило: Скъпи мебели не се правят с евтини машини
преди 12 часаПрочети още
„Гиблификация“ на интернет: Как AI превърна социалните мрежи в анимационен свят и какви рискове крие
darik.bgКакво е да ремонтираш легендарното студио Abbey Road - повече пари или повече майсторлък?
darik.bg„Освободете Марин льо Пен“: Тръмп официално подкрепи осъдената крайнодясна лидерка
darik.bgРоналдо блести, вкара отсъдена от Кабаков дузпа при триумф на Ал Насър над шампиона
dsport.bgВезенков и Олимпиакос потрепериха в Берлин, но си върнаха първото място в Евролигата
dsport.bgБолката не е нормална: необичайни симптоми при ендометриозата
9meseca.bg