Ferrari е считана за нещо като специален случай на европейския автомобилен сектор, въпреки че много автомобилни гиганти бяха поставени под натиск от заплахата за нови мита от страна на САЩ.

В понеделник новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи сериозни мита на Китай, Канада и Мексико с едно от първите си действия, след като встъпи в длъжност, заплашвайки да разтърси веригите на достави на автомобилната индустрия и засилвайки опасенията на инвеститорите относно по-високите разходи.

Предложените от Тръмп мерки включват допълнителни мита от 10% за всички китайски продукти, които влизат в САЩ, както и 25% мита за всички стоки от Канада и Мексико.

Акциите на редица автомобилни компании поевтиняха след изявлението предвид факта, че това може да окаже значителни последици върху щатските и европейските производители, много от които изградиха заводи и разчитат на доставчици на автомобилни части от Мексико.

Фактът, че Европа не беше спомената в изявлението на Тръмп за митата беше добре дошъл за политиците в Европейския съюз, въпреки че вероятно е въпрос на време той да насочи вниманието си към автомобилния сектор на континента.

Въпреки това, Ferrari се очаква да бъде предпазена от по-голямата част от негативните ефекти.

“Ferrari е изключение, тъй като - каквито и да са митата, те няма да започнат да произвеждат в САЩ. Всичко се случва в Маранело, Италия,” казва пред CNBC Рела Съскин, анализатор в Morningstar.

“Въпросът с Ferrari е, че ако митото е 10%, 20% и 30%, компанията вероятно може лесно да го прехвърли на потребителите, като се има предвид в какви клиенти се цели компанията и колко скъпи вече са нейните автомобили.”

В опит да увеличи приходите в хазната на САЩ, Тръмп беше обявил, че ще наложи 10% или 20% мито за всички стоки, които влизат в страната, предизвиквайки опасения в редица ключови сектори, които зависят от търговията, като автомобилния.

Според Съскин, дори и мито от порядъка на 30% върху всички стоки от Европа може да възпре кандидат-купувачите на Ferrari. “Нелепо е, но нещата стоят така,” допълва тя.

Том Нараян, автомобилен анализатор в RBC Capital Markets, споделя същото мнение, заявявайки, че Ferrari наистина е в позиция да прехвърли каквото и да е увеличение в цените на клиентите, ако Тръмп спази обещанието си за по-високи мита.

Повечето анализатори и инвеститори отчитат, че Ferrari e уникален случай сред европейските автопроизводители в това отношение, казва Тома Бесон, ръководител автомобилни изследвания в Kepler Cheuvreux. “Времето ще покаже, но това вероятно е така,” посочва той пред CNBC.

Ferrari се представя силно през 2024 г. Акциите на компанията поскъпват с 34% от началото на годината, което е значително повече, в сравнение с конкуренти, като Renault или Mercedes-Benz Group.

“Не очаквам Ferrari да започне производство в САЩ,” казва Антъни Дик, автомобилен анализатор в Oddo BHF.

“На този етап не е ясно как ще се отразят митата на търсенето, но може да се предположи, че клиентите на Ferrari не са толкова чувствителни на цените”.

При Porsche положението е малко по-различно

Вероятността от допълнителни мита вероятно ще бъде “много по-голямо препятствие” за германската Porsche, казва Бесон от Kepler Cheuvreux.

Подобно на Ferrari, която произвежда автомобилите си ексклузивно в Италия, притежаваната от Volkswagen Porsche традиционно създава луксозните си модели в Германия.

“При Porsche положението е малко по-различно,” казва Съскин от Morningstar.

“Те биха могли да прехвърлят мито от 10% на клиентите, но при по-високи ставки от порядъка на 30% това може да е по-трудно. Те биха могли да се възползват от своята компания-майка Volkswagen, която има известен свободен капацитет в САЩ, но ще имат нужда от доста капитали за създаването на производствена линия специално за Porsche.”

Акциите на Porsche поевтиняват с около 26% от началото на годината.