В интензивната конкурентна битка за извличане на печалби от цифровите технологии и иновациите Европа търси начини да намери своите компании "еднорози". Това са технологични стартъпи, оценени на повече от 1 милиард долара (920 милиона евро).
Такива "магически същества" традиционно виреят най-добре в Силициевата долина в Съединените щати, която е дом на имена, като Apple, Facebook и Google. Но в Европа "фабриките" за еднорози остават доста фрагментирани, пише Euronews.
Старият континент разполага с необходимите таланти, парите и екосистема, но все още изостава, в сравнение със САЩ и Китай.
Терминът "компании-еднорози" беше въведен за първи път през 2013 г. от рисковия капиталист Айлийн Лий. Тогава имаше 39 такива организации, но броят им в световен мащаб набъбна до повече от 1200 през 2023 г.
По данни на Dealroom, Съединените щати са дом на повече от половината от тях, следвани от Китай и Обединеното кралство. А половината от тези в САЩ са създадени в самата Силициева долина.
Къде се раждат европейските еднорози?
В рамките на ЕС компаниите-еднорози са особено концентрирани в Германия (където са базирани 30% от общия им брой между 2008 г. и 2021 г.), следвана от Франция (15%) и Швеция (14%), според изследване на Европейската комисия от 2022 г.
Когато историите на успеха се разглеждат по региони, скандинавските и балтийските страни се оказват с най-висок брой еднорози на глава от населението.
С население от общо 27 милиона души, скандинавските нации са създали 73 еднорога между 2013-23 г., което представлява 17% от всички еднорози в Европа със само 4% от населението.
Въпреки че е сравнително малка страна, Естония - с население от около 1.35 млн. души, е дом на 10 еднорога, включително Skype, Playtech, Wise и Bolt.
Швеция - основната "люпилня" на еднорози в региона, е класирана на първо място сред страните от ЕС за своята стартираща екосистема от Global Startup Ecosystem Index 2024.
Страната е обявена за шестата най-добра държава в света за създаване на стартиращ бизнес, следвана плътно от Германия, Франция и Холандия. В тази класация обаче бизнес средата в страната е оценена по-лошо от миналата година, падайки на девето място от пето през 2023 г.
Какво отличава северните страни от останалата част на Европа?
Успешните проекти, като на Spotify, например, в исторически план са спечелили на Швеция и останалите скандинавски страни репутация за създаване на условия, които позволяват на стартиращите технологични компании да процъфтяват.
Тези условия включват достъп до рисков капитал, силна база от технологични знания, предприемачески манталитет и наличие на широколентов интернет.
От културна гледна точка, друг важен фактор може би са нагласите за поемане на риск и това, че страхът от провал присъства по-малко в страни със силна система за социална подкрепа, каквито са скандинавските.
Освен това, тъй като вътрешните пазари на тези компании са сравнително малки, те нямат друт избор, освен да разработват бизнес модели, ориентирани към глобалното търсене.
За да запази шведската стартъп екосистема конкурентоспособна в световен мащаб, страната стартира инициативи, като Eye for AI, която има за цел да привлече най-добрите таланти в областта на изкуствения интелект в Швеция, като предлага обучение и отваря врати към шведската AI общност чрез различни проекти.
Страната също има програми за привличане на предприемачи имигранти, които да започнат бизнес в Швеция.
Може ли Европа да създава повече еднорози?
Европейският съюз е богат на идеи и талант, но през 2022 г. на всеки еднорог в ЕС се падат около 8 еднорога в САЩ. Един от ключовите въпроси е как капиталът може да тече по-свободно към стартиращите фирми с висок потенциал.
Според представителите на фондовете за рисково финансиране, потенциалът за мащабиране на стартиращ бизнес и завладяване на нови пазари в Европа често е от решаващо значение, когато се разглежда като потенциална инвестиционна възможност.
Той казват, че основните проблеми на Стария континент се дължат на фрагментираните регулации, различните валути и езици, които правят много по-трудно създаването на компания-еднорог в ЕС, отколкото в САЩ.
Elvesjö, работещ в Швеция, даде пример, в който компания, намираща се на 30 минути с влак, но в Дания, изисква от датските адвокати да спазват правилата. В Исландия местната банкова сметка е задължителна.
Друг случай показва, че когато финтех компания, издател на карти във Финландия, желае да се разшири в Полша, тя трябва да спре и да получи напълно нови лицензи, преди да навлезе на новия пазар в рамките на ЕС.
Рисковите капиталисти, основателите на стартъпи и останалите участници на пазара призовават за по-сплотена финансова и правна структура. Някои от проблемите биха могли да бъдат разрешени, ако финансовите системи в блока бяха по-малко фрагментирани, което е една от ключовите цели на идеята зад Съюза на капиталовите пазари на ЕС, който е в процес на създаване от 2015 г.
Въпреки че няма ясно съгласие между държавите-членки по всички аспекти на плана, за всички е ясно, че Европа трябва да промени начина на мислене, да поеме повече рискове и да подкрепи възникващите технологични иновации и стартиращите компании, които ги създават.
Според доклад на McKinsey & Co., ако Европа не успее да се конкурира в тези технологии, тя може да загуби своите позиции в традиционните индустрии (например в автомобилостроенето) и от лидер да се превърне в изоставащ играч.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Външно министерство търси 12 стажант-аташета
преди 19 минПиролизата - модерна алтернатива за управление на отпадъци?
преди 1 часНай-бедните пенсионери със 100 лв. коледна добавка
преди 2 часаРайоните със сух климат вече обхващат 40% от сушата на Земята
09.12.2024Държавата, която отказа да вдигне пенсиите на държавните служители
09.12.2024Богаташки квартал в морето увеличи площта на Монако с 3%
09.12.2024Прочети още
След 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgОще от 20-ти януари започват драстичните промени, обещани от Тръмп
darik.bgОбвиниха Джей Зи и Пъф Деди в изнасилване на 13-годишна
darik.bgНайденов отговори на Томаш: Корумпетата дават 2 червени картона и продължението нямаше да има значение
dsport.bgБитката за титлата в Хърватия е като състезание на охлюви
dsport.bgКакво са асоциациите за сън и защо са толкова важни за съня на бебето
9meseca.bgНови приложения за кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bgГениални начини да използвате повторно остатъците от утайка от кафе
idei.bg