Швеция е една от най-добрите държави за стартиращите AI компании. Нейният най-успешен технологичен стартъп отчита невероятните 1 127% ръст на приходите. 

Световният пазар на генеративен AI се очаква да нарасне с между 30-40% във всяка от следващите години. Налице в момента е сериозна конкуренция за привличането на нови бизнеси.

Въпреки че САЩ оглавява класацията, някои европейски държави също са смятани за доста добри места за създаването на успешен AI стартъп. 

Генеративната AI технология, която създава нови текстове или видеа и позволява по-бързото развитие на продукти, е пазар, който процъфтява. В световен мащаб той е оценяван на 130 млрд. евро. 

Нов AI доклад на Станфордския университет показва, че най-големите частни инвестиции в сферата са осъществени в САЩ (62.5 млрд. евро), следвана от Китай със 7.3 млрд. евро. Общите вложения в ЕС и Великобритания възлизат на 9 млрд. евро. 

През миналата година общият брой на създадени AI компании расте с повече от 40%.  От 14-те анализирани държави, смятани за най-добри за създаване на стартъп, шест са в Европа.

Докладът анализира общите инвестиции в сферата, броя на създадените нови компании, разходите за изследователска и развойна дейност, финансирането за стартиращите компании, както и ръста на приходите им. 

Топ 3 на най-добрите държави в подреждането се оформя от САЩ, Сингапур и Швеция. В челото са още Швейцария и Китай, изпреварили Германия, Испания, Япония, Франция и Индия. 

Сериозни инвестиции се правят още във Великобритания, Канада, Южна Корея и Австралия. 

Според доклад на McKinsey, генеративният AI може да добави 521 млрд. евро към европейските икономики. Това е около 1/10 от БВП на Германия.

Сред секторите, които ще се облагодетелстват най-силно до 2030 г., са потребителските стоки и търговията на дребно, следвани от здравеопазването и фармацията, строителството и недвижимите имоти, професионалните услуги и транспорта.