Някои хора може би искат да избягат от зимните месеци у дома, избирайки да работят на лаптопа си от вила под наем на остров Пукет с изглед към Андаманско море. Други може би са готови да се качат на ринга и да стартират новата си кариера на бойци по муай-тай.

И двата случая от Тайланд са се погрижили за тях.

Популярната дестинация в Югоизточна Азия наскоро представи нова петгодишна виза, която е насочена към работещите дистанционно и към пътуващи, които искат да останат в кралството за по-дълго време.

Според изявление от канцеларията на тайландския премиер Destination Thailand Visa (DTV) ще позволява на отговарящите на условията да остават в страната за период от до 180 дни на база многократни посещения в рамките на пет години. (Това означава, че те трябва да напуснат Тайланд, когато 180-те им дни изтекат, а периодът започва да тече отново, когато влязат пак в страната.)

От правителството казват, че за визата могат да кандидатстват няколко категории работещи дистанционно, в това число дигитални номади и хора на свободна практика. Тя също така е насочена към хора, които искат да посетят Тайланд, за да се занимават с неща като тренировки по муай-тай, да се включат в тайландски готварски курсове или идват за по-продължително лечение.

За да могат да кандидатстват, пристигащите трябва да покажат доказателства, че разполагат най-малко с 500 000 бата (около 13 800 долара), както и документи в подкрепа на целта на посещението им, като писмо от медицински център или доказателство за това, че имат работа извън Тайланд.

Визата, която струва 10 000 бата, не позволява на кандидатите да търсят работа в Тайланд.

Те трябва да забавят темпото

Тайландското правителство също така разшири от 57 на 93 списъка със страни и територии, чиито жители имат право на безвизов достъп за туризъм и по работа за кратък престой, като в същото време удължи времето за престой от 30 на 60 дни.

Междувременно, броят на страните/териториите, чиито граждани имат право на виза при пристигане също бе увеличен от 19 на 31.

Според официалните данни, Тайланд е приела 17.5 милиона чуждестранни туристи през първата половина на тази година, което представлява 35% увеличение на годишна база.

Експерти обаче казват, че новите визови мерки не са насочени просто към привличането на повече посетители.

“Ако погледнете нещата, които Тайланд направи, инициативите и кампаниите, които организира в последните две години за увеличаване на броя на туристите, страната постигна доста успехи,” казва Гари Бауърман, основател на Check-in Asia.

“Страната води с много пред останалите в Югоизточна Азия по отношение на броя на пристигащите туристи, а това е голям проблем, тъй като средите разходи на посетител остават относително ниски.”

Натискът върху местните ресурси също се засилва, допълва Бауърман.

“Допълнителната стойност, от това, че идват все повече хора не се усеща, така че трябва да намерят начини всъщност да увеличат времето на престоя и разходите на човек,” казва той, отбелязвайки, че по-голяма част от международните туристи, пристигащи в Тайланд са от региона и посещават само за кратки периоди.

“Има много хора, които идват, обикалят и си тръгват бързо. Това поставят под все по-голям натиск инфраструктурата, летищата, транспортните мрежи. Те трябва да забавят темпото.”

„По тази причина Тайланд се опитва да привлече и по-дългосрочни посетители, като дигитални номади, просто защото това поставя под по-малко натиск входните и транспортните точки в страната.”

Пътуващи, които комбинират работата и почивката

Според правителството, новите мерки са насочени към промотирането на туризма и в подкрепа на икономиката и са в сила от 15 юли.

Тайланд определено не е сама в желанието си да привлича туристи за по-дълги периоди от време. Повече хора от когато и да било търсят възможности за по-дълги почивки, а държавите обръщат внимание на това, казва Оливие Понти, директор маркетинг в компанията за туристически данни ForwardKeys.

Много дестинации вече пуснаха нови визи, за да задоволят ръста в дистанционата работа, казва той, като гъвкавата политика на работното място вече позволява на хората да комбинират работата и отдиха по-лесно.

Що се отнася до Тайланд, казва Понти, новата, по-дългосрочна виза вероятно ще бъде оценена от пътуващите на дълги разстояния, “които сред остават много по-дълго от посетителите от Азиатско-тихоокеанския регион.”

“В момента делът на оставащите за повече от 14 нощувки е около 25%, докато на тези със среден по продължителност престой (6-13 нощувки) е 45%,” казва Понти.

“Тези мерки вероятно ще засилят привлекателността на Тайланд за дългосрочните посетители, като с времето техният дял потенциално ще се увеличи.”