В богатия квартал Mayfair в Лондон галерия Fumi - пространство за съвременен дизайн, показва нова колекция от мебели. Това не би било изненада, ако материалът, от който са направени тези столове и маси, не беше картон.
Box е проектирана от британския дизайнер на мебели Макс Ламб и използва картонени кутии, създадени в неговото студио. „Много ми е трудно да изхвърлям неща“, казва той, седнал върху едно от своите творения.
Въпреки че е един от най-евтините налични материали и често се изхвърля, картонът все повече се използва за създаване на мебели от висок клас на достъпни цени.
Докато различни дизайнери експериментират с материала, създавайки провокативни проукти, други използват потенциала му като привидно устойчив вариант за обзавеждане на вашия дом.
Резултатът е интригуваща колекция от мебели, която запазва елементи от естетиката на картонената кутия – кубистични форми и лога на опаковките, но се развива в неочаквани скулптурни форми, композиции и земни бои.
Въпреки възприемането на материала като крехък, частите са проектирани да издържат на практическа употреба. Тяхната здравина се дължи на начина, по който Ламб изгражда слоеве от велпапе, използвайки подобна на лепило смес от пшеница и вода.
Компанията записва името си в историята на картонените мебели, започнала с Wiggle Side Chair на Франк Гери от 1972 г. Тя е част от поредицата Easy Edges, проектирана от архитекта, която се основава на силата и скулптурния потенциал на велпапето.
Като ученик Ламб се вдъхновява от картонените произведения на Гери и впоследствие създава картонена маса през 2000 г., която, според него, родителите му все още използват, разказва CNN.
Съвсем наскоро друг известен архитект прави мебели от материала. След като го използва в иновативни архитектурни проекти, Шигеру Бан създава с него колекцията си Carta (1998–2015).
Той проектира столове, табуретка, шезлонг и маса с помощта на тънки картонени тръби, обработени със смола, за да ги направи водоустойчиви, комбинирайки ги с по-традиционни материали, включително брезов шперплат и стъкло.
От 2020 г. базираният в Берлин украински художник и дизайнер Иля Голдман Губин укрепва деформирани картонени кутии с помощта на смола и фибростъкло и ги превръща в необичайни седалки, маси и рафтове.
Творецът слага началото на проекта си Karton след пандемията, когато се насочва към експериментиране с творения, размиващи границите между изкуството и функционалните предмети.
„Исках да добавя ново измерение към моето изкуство, нещо по-достъпно, което хората да могат да докоснат без нужда от разрешение“, обяснява той.
Всяка от мебелите му е уникална - той използва тежестта на собственото си тяло, за да оформя кутиите в различни смачкани форми. Въпреки че изглеждат като лъскави скулптури, те могат да изпълняват функцията на столове или маси.
„Въпреки че изглеждат деликатни, те са силни“, обяснява Губин. „Исках да направя нещо, което да изненада наблюдателя.“
Преминавайки от провокативното към практичното, марката Room in a Box — създадена през 2013 г., предлага прости модулни картонени мебели, рекламирани едновременно като евтини и полезни за планетата.
Използвайки висококачествено велпапе, геманската компания обещава, че нейните продукти - от основи за легло до столове и маси, могат да издържат до 10 години експлоатация.
Room in a Box привлече общественото внимание чрез публикации в TikTok миналата година, като видеоклипове за картонените мебели вече имат над 2.4 милиона гледания.
Марката се харесва на младежи, които са мобилни и се нуждаят от леки, лесно преносими опции, но не харесват въздействието върху околната среда на „бързите мебели“.
Съоснователят на компанията Джералд Дисен казва за CNN, че продуктите на Room in a Box са много по-устойчиви от мебелите от традиционни материали, цитирайки по-ниския им въглероден отпечатък и по-малкото потребление на енергия поради рециклируемия характер на материала, леката конструкция и модулния формат.
Същите тези качества правят картона популярен избор, когато става въпрос за спешно разполагане на мебели, особено за бежанци. През 2011 г. френските дизайнери NOCC създадоха Leaf Bed - картонено легло, предназначено да се използва от хора в бежански лагери.
С прост дизайн от предварително изрязани панели, които се доставят с всички инструменти и части, необходими за сглобяване, походното легло се използва от Агенцията на ООН за бежанците.
Производителят на картон Smurfit Kappa, участващ в производството на Leaf Bed, си сътрудничи с Edinburgh Direct Aid (EDA) през 2017 г., за да изпрати помощ до бежанските лагери на границата между Ливан и Сирия в картонени кутии, които впоследствие могат да бъдат превърнати в мебели за спешни случаи.
Въпреки че произведенията на Ламб са колекционерски и дизайнерски (цените се обявяват само при запитване), той казва, че проектът му цели да демонстрира „красотата и постоянството“ на картона като материал.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Авиоиндустрията очаква рекорден брой пътници през 2025 г.
преди 44 минНай-голямото коледарско шествие в страната организират във Враца
преди 1 часЩе разработват иновации в шест нови училищни лаборатории
преди 2 часаРоботи възстановяват изгубени ливади с морска трева
10.12.2024В САЩ жените ще контролират активи за $34 трлн. до 2030 г.
10.12.2024Какво прогнозират от Amundi за 2025 г.?
10.12.2024Прочети още
Мексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности
darik.bgЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
darik.bgСлед 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgЯсни са първият класирал се и първият отпаднал от Шампионската лига
dsport.bgСамо два отбора в Европа ще завършат годината с повече мачове от Лудогорец
dsport.bgТайните оръжия за красива коса, събрани в специален комплект
9meseca.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bgНови приложения на кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bg