Разгарът на лятото очаква жителите на Северното полукълбо, но докато ние се подготвяме за повече слънце и знойни температури, планетата ни се намира в най-отдалечената си точка от Слънцето.

В четвъртък Земята достигна така наречената афелий - най-отдалечената точка в орбитата си около Слънцето, приблизително на 4.8 млн. км по-далеч, отколкото най-близката позиция.

Това се случва всяка година в началото на юли, което вероятно звучи странно. Ако сме най-далеч от Слънцето, не би ли трябвало да е по-хладно?

Хората са склонни да свързват близостта с топлината, така че изглежда естествено да се предположи, че сезоните са причинени от промените в това колко далеч е Земята от Слънцето. Но разстоянието на планетата няма много общо с това.

Истинската причина за сезонните температурни промени обаче се крие във факта, че Земята е наклонена.

Нашата планета се върти под ъгъл – около 23.5 градуса – което означава, че различните части на земното кълбо получават повече (или по-малко) слънчева светлина в зависимост от времето на годината.

През юли Северното полукълбо е наклонено към Слънцето, което води до по-дълги дни и по-високи ъгли на лъчите, което пък означава повече пряка слънчева светлина – всичко това създава летните горещини.

За разлика от това, формата на земната орбита играе само малка роля. Въпреки че е леко овална, а не идеално кръгла, разликата между най-близките и най-отдалечените ни точки от Слънцето е сравнително малка.

В момента Земята е на около 4.9 млн. км по-далеч от Слънцето, отколкото е била в началото на януари, когато достига перихелия - най-близката си точка. В сравнение със средното ѝ разстояние от 1.4 млрд. км, това е само около 3.3% разлика.

Тъй като слънчевата светлина се разпространява, докато пътува, дори сравнително малка промяна в разстоянието води до около 7% спад в количеството слънчева енергия, достигащо до планетата. Това е нищожно, в сравнение с ефекта от наклона на Земята.

Колко голяма е разликата? Нека разгледаме няколко примера.

В градове, като американските Хюстън, Ню Орлиънс и Финикс (разположени на близо 30 градуса северна ширина) количеството слънчева енергия, достигащо до земната атмосфера през лятото, е повече от два пъти по-голямо от това, което тези градове получават през зимата.

По-на север - около 40 градуса, сезонната промяна е още по-драматична. В градове, като Ню Йорк и Денвър, слънчевата енергия се покачва от около 145 вата на квадратен метър през зимата до 430 през лятото – разлика от почти 300%.

И така, макар да е вярно, че Земята получава по-малко енергия от Слънцето в момента, този детайл едва се забелязва, в сравнение със силата на наклона на планетата.

Лек ъгъл във въртенето на Земята оформя сезонните ни модели много повече, отколкото няколко милиона километра допълнително разстояние биха могли.