Ако сте забелязали внезапно натрупване на бръчки, болежки или цялостното усещане, че сте остарели почти за ден, за това може да има научно обяснение. Резултатите от ново изследване предполагат, че стареенето не е бавен и постоянен процес, а се случва най-малко на две ускорени вълни.
Изследването, което проследява хиляди различни молекули при хора на възраст между 25 и 75 г., засича две големи вълни от промени, свързани с възрастта - при около 44 г. и след това отново при 60 г.
Тези констатации биха могли да обяснят защо пиковете в някои здравословни проблеми, в това число мускулно-скелетните проблеми и сърдечно-съдовите заболявания, се появяват на определени възрасти.
“Ние не се променяме постепенно с времето. Има някои наистина драстични промени,” казва професор Майкъл Снайдер, генетик и директор на Центъра по геномика и персонализирана медицина към Станфордския университет, който е старши автор на изследването.
“Оказва се, че средата на 40-те години е време на сериозни промени, както и началото на 60-те – и това е така без значение какъв клас молекули разглеждате.”
Какво показва изследването?
Изследването проследява 108 доброволци, които подават проби от кръв и изпражнения, както и проби от кожата, слюнката и носа на всеки няколко месеца за периода от между една и близо седем години.
Учените са изследвали 135 000 различни молекули (РНК, протеини и метаболити) и микроби (бактерии, вируси и гъбички, живеещи в червата и по кожата на участниците).
Изобилието от повечето молекули и микроби не се променя по един постепенен и хронологичен начин. Когато учените търсели клъстерите от молекули с най-големи промени, те установяват, че тези трансформации се случват, когато хората са в средата на 40-те си години и в началото на 60-те.
Скокът в стареенето в средата на 40-те години е бил неочакван и отначало са предполагали, че е в резултат на перименопаузални промени при жените, които изкривяват резултатите за цялата група от участници. Данните обаче установяват, че подобни промени се проявяват и при мъжете на тази възраст.
“Това предполага, че, докато менопаузата или перименопаузата може да допринасят за промените, които се наблюдават при жените, които са в средата на 40-те си години, вероятно има други, по-значителни фактори, които влияят на тези промени и при мъжете и при жените,” казва доктор Ксяотaо Шен, бивш постдокторант в медицинския факултет на Станфордския университет и първи автор на изследването, който сега e част от Технологичния университет Нанянг в Сингапур.
Първата вълна от промени включва молекули, свързани със сърдечно-съдови заболявания и способността на организма да преработва кофеин, алкохол и липиди. Втората вълна обхваща молекули, които участват в имунната регулация, метаболизма на въглехидрати и бъбречната функция.
Молекули, свързани със стареенето на кожата и мускулите, се променят и в двата времеви периода. Предишни изследвания предполагаха, че на по-късна възраст от около 78 г. може да има нов скок в стареенето, но най-новото проучване не може да потвърди това, тъй като най-възрастните участници си били на 75 г.
Моделът съвпада с предишни доказателства, че рискът от много, свързани с възрастта заболявания, не се увеличава постепенно, като рискът от Алцхаймер и сърдечно-съдови заболявания отчита рязък скок след 60 г.
Възможно е някои от промените да са свързани с начина на живот или поведенчески фактори. Например, промяната при алкохолния метаболизъм може да бъде в резултат на увеличение на консумацията на алкохол при хора на възраст в средата на 40-те години, който може да бъде стресиращ период от живота.
Резултатите от изследването биха могли да помогнат за внасянето на промени в начина на живот, като увеличаване на физическите упражнения по време на периоди на по-бърза загуба на мускули, казват авторите.
Снайдер допълва:
„Вярвам силно, че трябва да се опитаме да коригираме начина си на живот, докато сме все още здрави“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
80 г. след 09.09.1944 г.: Как се промени икономиката на България?
преди 9 минКак дрямката през уикенда влияе на сърцето ви?
преди 59 минТой основава компанията си през 1987 г. От тази седмица вече е милиардер
преди 1 часКариерен съвет от 70-годишния пенсионер, току-що завършил медицина
преди 1 часGoogle отново на съд
преди 2 часаПортрет, намерен на таван, се продаде за $1.4 млн. Смятат го за изгубен Рембранд
преди 2 часаПрочети още
Бонбони тип „маршмелоу“ с опасен консервант заливат търговската мрежа
darik.bgПрестиж, слава и пари: Какво се крие зад поредния грандиозен скандал в света на красотата? (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgКолко струва на семейния бюджет подготовката на първокласник?
darik.bgСелекционерът на Северна Ирландия се оплака от терена на ''Колежа''
dsport.bgДве компании ще са основните изпълнители по изграждането на новия стадион на ЦСКА
dsport.bgГери Дончева стана мама за втори път
9meseca.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня.
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bgКак да обзаведем идеалната детска стая?
idei.bg