
С над 1 600 км брегова линия и над 1 000 острова и островчета, Хърватия е една от най-идиличните летни европейски дестинации.
И все пак досега тя винаги изглеждаше малко по-екзотична от страни, като Франция, Испания и Гърция, отчасти и заради собствената й валута - куната.
Всичко това се промени на 1 януари 2023 г., когато Хърватия се присъедини към еврозоната, заменяйки своята историческа куна с еврото. Това е 20-ата страна, която се присъединява към единната валута, припомня CNN.
Евробанкнотите и монетите вече циркулират в страната, като около 70% от банкоматите раздават евро вместо куни, според Европейската комисия. Останалите ще ги последват до 15 януари.
Куната ще може да се използва до 15 януари, въпреки че всеки, който плаща в куни, ще получава рестото си в евро. Обменният курс е фиксиран на 7.53450 куни за 1 евро.

Имате ли още куни, останали от последното ви пътуване?
Можете да ги обмените за евро във всяка хърватска поща до 30 юни и във всяка хърватска банка до края на 2023 г., като това е безплатно до 1 юли. Националната централна банка на Хърватия ще обменя безплатно банкноти и монети куни до декември 2025 г.
„Приветствам Хърватия в семейството на еврото и на масата на Управителния съвет на ЕЦБ във Франкфурт“, посочи президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард.
"Хърватия работи усилено, за да се превърне в 20-ия член на еврозоната и успя. Поздравявам хърватския народ," допълни тя.
Hrvatska narodna banka - националната централна банка на Хърватия, вече е член на Евросистемата - централната банкова система на еврозоната, съставена от Европейската централна банка и националните централни банки на държавите-членки на еврозоната.
Освен че промени валутата си на 1 януари, Хърватия се присъедини и към Шенгенската зона - блок от 26 държави, премахнал границите помежду си. Това е 23-ата от 27-те държави-членки на ЕС, които са част от Шенген.
Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария също са част от зоната, като пълният брой е 27 държави и около 420 милиона европейски граждани, които могат да пътуват без граничен контрол из блока.
Проверките по вътрешните сухопътни и морски граници на страната са премахнати на 1 януари, докато същото ще се случи за вътрешните въздушни граници на 26 март. Хърватия вече може да издава и шенгенски визи.

Какво означава това за посетителите?
Без чакане при преминаване на границата - преди опашките по съхопътните граници със Словения и Унгария и при морските преходи от Италия бяха дълги.
Премиерът на Хърватия Андрей Пленкович написа в Twitter, че 1 януари е "исторически ден за Хърватия".
„Ние сме първата страна, която влиза в Шенген и еврозоната в един и същи ден“, добави той. „С въвеждането на еврото нашите граждани и икономика ще бъдат по-добре защитени от кризи“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg