Добре е да избягвате жаргона на работното място. Някои фрази вероятно объркват ваши колеги, според проучване на LinkedIn и Duolingo, публикувано през миналата година. Други пък може неволно да изглеждат като пасивно-агресивни, казва пред CNBC ръководителят в Slack Джейми Деланг.

По конкретно, най-добрите служители обикновено избягват подобни фрази, казват психолози и лингвистични експерти:

„Каквото, такова“

Има една фраза, която шефове и колеги не искат да чуват, когато са изправени пред проблем на работното място - “Каквото, такова.”

“Хората го казват, но всъщност това, което наистина имат предвид е, ‘Не ми пука‘,” заяви в подкаста на Бил Гейтс през миналата година Джон Макуортър, автор, лингвист и доцент в Колумбийския университет.

Вероятно сте чували фразата преди или самите вие сте я използвали, може би в отговор на дилема или ситуация, която не може да бъде разрешена и просто трябва да бъде приета. Използването ѝ обаче може да изглежда силно пасивно за другите хора и да се отрази на доверието им към вас, казва Макуортър.

Опитайте да замените фразата с нещо не толкова пренебрежително, казва психологът Кортни Уорън. “Трябва да приема реалността каквато е, дори и да не е това, което искам, за да мога да продължа напред.”

“Винаги сме го правили така“

За Джейсън Бюхел, главен изпълнителен директор на притежаваната от Amazon верига хранителни магазини Whole Foods, най-големият червен флаг по отношение на служител е “някой, който мисли, че знае отговора на абсолютно всичко”.

“Понякога в миналото самият аз може да съм се държал по този начин за определени неща”, казва Бюхел. “Научих по трудния начин, че трябва да сте гъвкави, особено в днешния свят. Изискванията на нашите клиенти се променят постоянно, има неща, които постоянно променят бизнеса.”

Ръководители на големи компании, от главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън, до шефа на Amazon Анди Джаси казват, че ценят служителите, които се зареждат от нови идеи и перспективи и намират начини да ги прилагат на работното място. Това означава, че има едно изречение, което може да разочарова такива ръководители – Винаги сме го правили по този начин.

Точно обратното, ако запазвате любопитството си и приемате новите възможности, това може да ви помогне да останете ангажирани в кариерата и хобитата си, да ви направи по-щастливи и да ви помогне да управлявате по-добре обратите и промените в своя професионален път, сочат проучвания.

“Никога няма да мога да се справя с това. Защо да си правя труда?”

В един или друг момент всеки се сблъсква със задача, която изглежда невъзможна. Може да се опитате да се разубедите като си кажете: “Никога няма да мога да се справя с това. Защо да си правя труда?”

Всъщност, вашият мозък “може да продължи да се развива и променя до дълбока старост,” казва Ема Сепала, лектор в Йейлския университет и психолог. “Можете да смените кариерата си на 50 г. и да започнете да свирите на пиано на 80 г. Може да научавате нови неща на всякакъв етап, а с упражнения можете да станете по-добри почти във всичко.”

Весто да набивате в мозъка си “Не мога да направя това”, променете гледната си точка и кажете, “Имам нужда от повече упражнения,” съветва Сепала. Ако помислите за нещо, което можете да правите с лекота, а след това си спомните за първия път, в който сте го правили, това може да ви помогне да се успокоите, казва тя.

“Същото ще важи и за нещото, кото сте опитали за първи път днес, а ако продължите да опитвате, казва Сепала.