Поредната важна победа в борбата с климатичните промени идва под формата на одит.

Швейцарската компания Climeworks този месец обяви важен напредък, след като нейната технология за изсмукване на въглероден диоксид от атмосферата и съхраняването му беше подложена на официална проверка от независима трета страна, съобщава Insider. 

Заводът на компанията в Исландия, който осигурява премахването на въглероден диоксид за външни клиенти, сред които са компании, като Stripe, Microsoft и Shopify, е единственото действащо съоръжение за директно улавяне на емисии с търговска цел. 

"Сертифицирането на нашите научни методи и разкриването им пред обществеността изгражда доверие и определя пътя за по-нататъшното развитие на индустрията.

Изключително важно е да постигнем съгласие за точните количества въглероден диоксид, които може да неутрализират отделните методи", коментира Кристоф Бойтлер, който ръководи отдела по климатични политики на Climeworks.

"Има различни начини за премахване на емисиите, включително чрез засаждане на нови гори, така че установяването на общ критерий за измерване е от съществено значение.

Нуждаем се от стандарт, защото един тон въглероден диоксид, отстранен от Climeworks, не е еквивалентен на едно залесяване. Дърветата могат да изгорят или да изгният. Те може да не издържат 1000 години - или дори 100 години, а да не говорим за хилядолетия", коментира още Бойтлер.

Отстраняването на въглероден диоксид е от ключово значение за разрешаването на климатичната криза, тъй като държавите и компаниите засега изостават от целта да намалят наполовина емисиите си парникови газове до 2050 г., според Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 

Без отстраняването на част от емисиите от атмосферата ще бъде почти невъзможно да се постигне целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното повишаване на температурата с до 1.5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива.

Тази цел е заложена, за да се избегнат най-катастрофалните ефекти от затоплянето на планетата.

Въпреки че засаждането на дървета и възстановяването на влажните зони могат да поемат част от въглеродния диоксид, природата не може да бъде единственото решение, защото просто няма достатъчно място на Земята, смятат учените.

Това е област, в която директното улавяне на емисии от въздуха може да бъде много полезно, въпреки че все още е в ранен етап на развитието си.  

Според Кристоф Бойтлер, технологията в момента е приблизително на нивото, на което са били слънчевата и вятърната енергия през 80-те години на миналия век. 

Около 2 милиарда метрични тона въглероден диоксид се отстраняват от атмосферата всяка година, като почти цялото количество се дължи на горите, според проучване на Оксфордския университет.

Новите технологии, като директното улавяне на въздух, представляват много малка част и трябва да премахнат стотици пъти повече въглероден диоксид до 2050 г., за да помогнат за постигането на климатичните цели.

Глобалните емисии на въглероден диоксид са нараснали до приблизително 40.5 милиарда метрични тона през 2022 г., според изследване на Global Carbon Project.

Според Climeworks, нейният завод в Исландия има капацитет да улови 4000 метрични тона. Компанията очаква да изгради още един завод с 10 пъти по-голям капацитет до 2024 г.

Тя използва вентилатори, които засмукват въздух през специални филтри, "улавящи" въглеродния диоксид. След това той се съхранява под земята в скални образувания.

Секторът се нуждае от повече държавна подкрепа, за да намали цената на един тон отстранен въглероден диоксид, казва още Бойтлер. Climeworks засега запазва поверителността на цената, която плащат нейните клиенти. 

Международната агенция по енергетика определи пазарните цени за подобни услуги в диапазона между 600 и 1000 долара за тон.