Американските акции приключиха последната борсова сесия с понижения, като най-силни бяха разпродажбите в технологичния сектор.

Инвеститорите прецениха коментарите на висш регулатор в САЩ относно затруднените банки и продадоха акции на свързани с технологиите имена след скорошния им силен растеж.

Майкъл Бар, главният банков регулатор на Федералния резерв, заяви пред Сената, че Silicon Valley Bank е свършила "ужасна" работа с управлението на риска преди колапса.

Индексът на "сините чипове" Dow Jones Industrial Average падна с 0.12%, широкият S&P 500 загуби 0.16%, а Nasdaq Composite отстъпи с 0.45 на сто. 

Технологичният индекс на S&P 500 се понижи с половин процентен пункт, задълбочавайки седмичния си спад, но въпреки това все още отчита сериозен ръст за последното тримесечие.

Регионалният банков индекс на KBW се понижи с 0.2%. Акциите на First Citizens Bankсе повишиха леко, ден след като регистрираха ръст от над 50%. Това стана, след като компанията обяви, че ще придобие депозитите и заемите на Silicon Valley Bank.

Във вторник стана ясно, че доверието на потребителите в САЩ неочаквано се е увеличило през март, но и че американците започват да се притесняват за пазара на труда.

С наближаването на края на тримесечието инвеститорите очакват с нетърпение предстоящите банкови отчети, които ще дадат повече подробности за здравето на сектора след колапса на Silicon Valley и Signature Bank. 

На стоковите пазари тази сутрин цената на петрола регистрира ръст в трета поредна сесия, след като данните на Американския петролен институт показаха, че петролните запаси в САЩ неочаквано са намалели с близо 6.1 милиона барела през седмицата до 24 март.

Това е най-рязкият им спад от средата на 2022 г. насам. По-късно днес се очакват и официалните правителствени данни за запасите в най-голямата световна икономика.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.2% в сутрешната търговия до ниво от 78.52 долара за барел, докато тези на американския лек суров петрол отчитат повишение от 0.8% до 73.79 долара за барел.

Опасенията от евентуални проблеми с доставките също подкрепят ръста на цената на "черното злато".

Ирак спря износа на около 450 000 барела на ден, равняващи се на 0.5% от дневното глобално предлагане, от региона на Кюрдистан през Турция, след като арбитраж показа, че е необходимо одобрението на Багдад за транспортирането на петрола.