Представители на 55 китайски и 20 български висши училища участваха в Китайско-българския форум на ректорите за сътрудничество и обмен, като част от тях подписаха меморандуми за партньорство.

Участниците във форума, провел се в Университета за национално и световно стопанство в София, бяха приветствани от заместник-министъра на образованието и науката акад. Николай Витанов.

“През годините МОН подкрепя и развива ползотворно сътрудничество в областта на образованието и науката с Китайската народна република”, отбеляза акад. Витанов.

Той припомни, че през юни 2020 г. беше подписано Споразумението за сътрудничество в областта на образованието между двете страни, което даде допълнителен тласък на обмена на кадри и партньорството в езиковото обучение, научните изследвания и особено във висшето образование.

В български висши училища се обучават около 150 студенти от Китай и още толкова докторанти, съобщи акад. Витанов. Той отбеляза, че откритият през 2007 г. Институт „Конфуций“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е първият в Източна Европа и един от най-големите в света.

През 2012 г. във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ също беше открит институт „Конфуций“, който се утвърди като регионален център в Югоизточна Европа за обучение по китайски език.

Акад. Витанов отбеляза, че България и Китай работят и по съвместни научни изследвания между научните институции, фирмите и други организации по определени от двете страни приоритетни направления и насърчават изграждането на съвместни лаборатории или научно-развойни центрове.