55.22-каратов рубин се превърна в най-големия и най-ценен камък от този вид, продаван някога на търг, намерил купувач срещу 34.8 милиона долара в четвъртък.

Камъкът беше пласиран на търг в Ню Йорк по-малко от година, след като канадската фирма Fura Gems го откри в една от мините си в Мозамбик.

Преди продажбата Sotheby’s описа бижуто като „изключително рядък“ и „най-ценния и важен“ рубин, излизал някога на пазара. Камъкът е наречен Estrela de Fura - или Звездата на Fura, на официалния език на Мозамбик – португалски, разказва CNN.

Въпреки че рекордите при продажбите на скъпоценни камъни са доминирани от диаманти (по-специално от цветните), рубините също се считат за едни от най-редките и ценни скъпоценни камъни в света.

Предишният рекорд за най-скъп рубин, продаден на търг, е поставен от Sunrise Ruby. 25.59-каратовият камък, открит в Мианмар, донесе 30.3 милиона долара на продавачите си в Женева, Швейцария, през 2015 г.

Estrela de Fura е изсечен от необработен камък, открит от миньори през юли миналата година. Първоначално тежащ 101 карата - почти два пъти повече спрямо сегашната си форма, той е най-големият рубин с качество на скъпоценен камък, откриван някога.

Той е изрязан в по-малка симетрична форма и полиран - процеси, които премахват примесите и подобряват цвета и блясъка на скъпоценния камък, преди да бъде пуснат на пазара.

Sotheby’s цитира доклад на Швейцарския гемологичен институт, според който това е „довело до ярки червени нюанси поради множество вътрешни отражения“.

В изявление основателят и главен изпълнителен директор на Fura Gems Дев Шети казва, че камъни с такъв размер и качество са „почти нечувани“.

„От задълбочения анализ и изследване на камъка през процеса на рязане и полиране, ние работихме с най-голямо внимание и уважение към рубина, признавайки неговата важност“, добавя той.

Въпреки че рубини са открити за първи път в Мозамбик преди няколко десетилетия, индустрията се разраства едва след 2009 г., когато е намерено огромно находище близо до северния град Монтепуез. Сега Мозамбик е сред страните с най-голям добив на рубини в световен мащаб.

Estrela de Fura е сред камъните, открити в региона. Sotheby’s го описва като притежаващ „изключителна яснота“ и тъмночервен цвят, известен като „гълъбова кръв“ – нюанс, по-традиционно свързван с много търсените бирмански рубини.

Ръководителят на отдела за бижута на аукционната къща за Северна и Южна Америка Куиг Брунинг допълва, че рубинът може да помогне на африканските камъни да се конкурират с „и дори да засенчат“ тези от Мианмар (държавата, известна преди като Бирма).

Рубинът е включен в търга на Sotheby's „Великолепни бижута“, оглавяван от 10.57-каратов розов диамант, наречен The Eternal Pink. Той e продаден за същата сума като Estrela de Fura. „Изключително редкият“ диамант е описан от аукционната къща като притежаващ „несравним цвят и яркост“.

И двата скъпоценни камъка бяха изложени в различни градове, включително Дубай, Сингапур и Женева, преди да бъдат продадени в Ню Йорк.