Доста неща се промениха в последните четири години, откакто едно от най-големите авиоизложения се проведе за последен път присъствено.

Пандемията от Covid-19 намали пътуванията до минимум, а авиационната индустрия освободи хиляди опитни служители. Пониженото търсене на нови самолети в последните години доведе и до спад в производството. Този факт обаче се промени драстично в последните месеци.

Все повече компании правят големи поръчки за нови самолети. С част от тях ще бъдат заменени остарели апарати, а с други ще се разчита за разрастването на бизнеса.

От днес в Париж стартира Paris Air Show. Изложението ще предостави възможност на компаниите да покажат новите си технологии, новите модели самолети и да подпишат сделки, които да повишат производството им в следващите години.

Въпросът е дали най-големите играчи в сектора - Boeing и Airbus, ще се справят с повишените поръчки, пише CNBC.

“Дългите срокове за доставки на нови самолети кара част от компаниите да потърсят компромисни решения. Това води до повишение на цените на лизинга за използваните модели“, казва главният изпълнителен директор на Avolon Анди Кронин.

Очакванията са, че по време на изложението авиокомпаниите ще поръчат около 2 100 самолета. 

В последната година от Boeing подписаха големи сделки за нови самолети с United Airlines и Riyadh Air, докато Air India договори нови самолети от Boeing и Airbus.

Turkish Airlines се очаква да поръчат около 600 нови самолета. Ако това се случи по време на изложението, поръчката ще е най-голямата в историята на авиацията.

Главният икономист на IBA Group Стюърт Хатчър прогнозира в края на миналата седмица, че Delta Air Lines, Malaysia Airlines и Air France-KLM може да са останалите големи купувачи по време на изложението.

Air Baltic също може би ще се опита да увеличи авиопарка си.

Хатчър е на мнение, че няма да е изненадан, ако видим и големи поръчки от китайските авиокомпании, въпреки че разрастването на бизнеса при тях зависи от политическата обстановка в страната.

Клиентите на Boeing и Airbus обаче трябва да чакат все повече време за новите си самолети. Основната причина за това е, че техните доставчици все още се опитват да наваксат процеса си по производство. Това ограничава възможността за производство на нови самолети, като същевременно държи цените високи. 

Главният изпълнителен директор на Qantas Алън Джойс каза през миналата седмица, че очаква проблемите с доставките в сектора да продължат до 2025 г.

Закъсненията в производството водят и до увеличение на лизинговите цени, както за новите, така и за използваните самолети, тъй като авиокомпаниите търсят други опции за разширение на бизнеса си.

Месечната вноска за нов Boeing 737 Max 8 самолет вече е 350 000 долара, спрямо 305 000 долара преди пандемията, сочат данни на IBA.

Нов самолет Airbus 320 може да се купи с месечна вноска от 355 000 долара, срещу 325 000 долара към началото на 2020 г.

„Хората просто искат новите си самолети“, казва управляващият директор на AeroDynamic Advisory Ричард Абулафия.