Вторият най-богат човек в света днес навършва 53 години. Илон Мъск е роден на 28 юни 1971 г. в Претория, Южна Африка, а неговото лично състояние към днешна дата се оценява на 217 млрд. долара от Bloomberg.

До вчера Мъск заемаше първото място в класацията на милиардерите, но беше изместен от основателя на Amazon Джеф Безос, който забогатя с близо 4 млрд. долара за ден и вече разполага с 220 млрд. долара.   

Как обаче Мъск стига дотук?

Американският предприемач е съосновател на компанията за електронни разплащания PayPal, както и на космическата SpaceX. Той също така е един от първите акционери, както и главен изпълнителен директор на производителя на електромобили Tesla. Освен това придоби социалната мрежа Twitter през 2022 г., която днес се нарича X.

Бащата на Мъск е южноафриканец, а неговата майка - канадка. Той демонстрира своя талант в областта на компютрите и предприемачеството още от дете. На 12-годишна възраст Мъск създава видеоигра и я продава на компютърно списание.

През 1988 г., след като се сдобива с канадски паспорт, Мъск напуска Южна Африка, защото не иска да подкрепя апартейда чрез задължителната военна служба и в търсене на по-големи икономически възможности в САЩ. 

PayPal и SpaceX

Мъск посещава Кралския университет в Кингстън, Онтарио, а през 1992 г. се прехвърля в Университета на Пенсилвания, където получава бакалавърска диплома по физика и икономика през 1997 г.

Той се записва да учи физика в Станфордския университет в Калифорния, но малко след това прекъсва образованието си, защото смята, че интернет има много по-голям потенциал да промени обществото, отколкото физиката.

През 1995 г. той основа Zip2 - компания, която предоставя карти и бизнес директории на онлайн вестници. През 1999 г. тя е придобита от производителя на компютри Compaq за 307 млн. долара.

След това Мъск основава онлайн компанията за финансови услуги X.com, която впоследствие става PayPal и специализира в парични преводи онлайн. Компанията за онлайн търговия eBay купува PayPal през 2002 г. за 1.5 млрд. долара.

Мъск отдавна е с убеждение, че за да съхрани живота, човечеството трябва да стане многопланетен вид. Той обаче не е доволен от големите разходи, свързани с космическите мисии. През 2002 г. той основава Space Exploration Technologies (SpaceX), за да произвежда по-достъпни ракети.

Първите две ракети на компанията са Falcon 1 (2006 г.) и по-голямата Falcon 9 (2010 г.), които са проектирани така, че да струват много по-малко от конкурентните ракети.

Третата ракета - на име Falcon Heavy (2018 г.) е проектирана да транспортира 53 000 кг товар в орбита, което е близо два пъти повече от най-големия ѝ конкурент (Delta IV Heavy на Boeing Company) срещу една трета от цената.

SpaceX обяви наследника на Falcon 9 и Falcon Heavy и това е системата Super Heavy Starship.

SpaceX разработва и космическия кораб Dragon, който доставя товари до Международната космическа станция (МКС). Dragon може да транспортира до седем астронавти. Първите тестови полети на системата Super Heavy Starship бяха през 2020 г.

Освен че е главен изпълнителен директор на SpaceX, Мъск е и главен дизайнер на ракетите Falcon, Dragon и Starship. SpaceX пък е избрана от НАСА да транспортира астронавти до Луната през 2025 г. в рамките на мисията Артемис.

Последната новина около космическата дейност на Мъск е, че неговата компания SpaceX ще строи космически кораб, който ще помогне на НАСА да унищожи МКС след извеждането ѝ от експлоатация. 

Tesla и хайпърлуп

Мъск отдавна се интересува и от възможностите, свързани с електромобилите, а през 2004 г. става един от основателите на Tesla Motors (преименувана по-късно на Tesla). През 2006 г. Tesla представя първия си автомобил - Roadster, който изминава близо 400 км с едно зареждане.

За разлика от повечето предишни електромобили, за които Мъск смята, че са тромави и безинтересни, Roadster е спортен автомобил, който ускорява от 0 до 100 км/ч за по-малко от четири секунди.

През 2010 г. компанията набира около 226 млн. долара от своето първично публично предлагане на акции (IPO). Две години по-късно Tesla представя седановия модел Model S, който е приет добре от автомобилните критици.

Компанията се радва на добри отзиви и за своя луксозен SUV модел Model X, който излиза на пазара през 2015 г. Производството на Model 3, който се предлага на по-достъпна цена, започва през 2017 г., а той се превръща в най-продавания електромобил на всички времена.

Недоволен от високите прогнозни разходи (68 млрд. долара) за изграждането на високоскоростна железопътна мрежа в Калифорния, през 2013 г. Мъск предлага алтернативна форма на трансорт – хайпърлуп.

По негови думи тази супер високосоростна транспортна система в тунел с ниско налягане ще превозва пътници по разстоянието от 560 км между Лос Анджелис и Сан Франциско за 35 минути с максимална скорост от 1 220 км/ч, което е приблизително колкото скоростта на звука.

Мъск твърдеше, че системата ще струва само 6 млрд. долара, но заяви, че заради SpaceX и Tesla не може да посвещава време на разработването на хайпърлуп.

Twitter

Мъск се присъединява към социалната мрежа Twitter през 2009 г., а профилът му @elonmusk е един от най-популярните в сайта с над 85 милиона последователи към 2022 г.

Той изразява своите резерви отново публичния статут на Tesla и през август 2018 г. пуска поредица от съобщения в Twitter относно делистването ѝ на цена от 420 долара за акция, отбелязвайки, че е “осигурил финансиране.”

На следващия месец от щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) завеждат дело срещу Мъск за измама с ценни книжа по обвинения, че съобщенията му в Twitter са били “неверни и повеждащи.”

Акциите на Tesla поевтиняват, а в крайна сметка, Мъск е принуден да напусне поста председател за три години, като той и компанията са глобени с 20 млн. долара.

През април 2022 г. става ясно, че Мъск е придобил над 9% от акциите на компанията. Малко след това Twitter обявява, че милиардерът ще се присъедини към борда на дректорите.

Той обаче решава да отправи оферта за цялата компания на стойност 54.20 долара за акция, или общо 44 млрд. долара. Бордът на директорите на Twitter приема офертата, която го прави едноличен собственик.

През юли 2022 г. Мъск я оттегля с мотива, че от Twitter не са му предоставили достатъчна информация за фалшивите профили в платформата. От социалната мрежа завеждат дело срещу Мъск в опит да го принудят да купи компанията. В крайна сметка, той финализира сделката през октомври 2022 г.

През миналата година Мъск влезе отново в медийните заглавия заради спора си с друг технологичен милиардер Марк Закърбърг. Двамата дори се съгласиха да се „бият в клетка“, като тогава изглеждаше, че намеренията им са напълно сериозни.

В интернет дори се появиха снимки на Мъск, който се подготвя за боя си със Закърбърг, тренирайки с Лекс Фридман, който има черен колан по бразилско жиу-жицу.

Боят между Илон Мъск и Марк Закърбърг би генерирал приходи от над 1 млрд. долара, според президента на UFC Дейна Уайт. Към днешна дата обаче сблъсъкът на ринга между двамата технологични титани все още не се е състоял. 

През този месец Мъск потвърди, че по-рано през годината се сдобил с още едно дете - неговото трето с ръководителя на компанията Neuralink Шивон Зилис. Това е общо 12-ото дете на Мъск.

Милиардерът заяви, че не е искал да пази раждането на детето в тайна, но пък е щяло да изглежда странно, ако пусне специално изявление за това събитие.