За мнозина да живеят в замък е само мечта. Но пък отсядането в него не е толкова невъзможно.

Много от най-зашеметяващите замъци в Европа днес са хотели с впечатляващи цени на нощувките. Но има и други, които няма да съсипят бюджета ви.

Daily Mail представя 10 хотела-замъци с различни цени на нощувките, които Старият континент може да предложи:

Замък Karpniki, Полша

Приказна резиденция, заобиколена от хълмисти полета и спокоен ров, замъкът Karpniki в Полша е магическо убежище. Построен през 15 век в подножието на планината Соколе, през следващите векове той става дом на поредица от херцози, графове и принцове.

Той е и домакин на аристократични величия, включително руската царица Александра Фьодоровна, германския Вилхелм III и дъщерята на кралица Виктория - принцеса Алис.

По време на Втората световна война замъкът се превръща в хранилище за ограбени произведения на изкуството, преди те да бъдат отнесени в сърцето на нацистка Германия от тогавашния му собственик принц Лудвиг фон Хесен, бягащ от настъпващата Червена армия.

Днес петзвездният имот с извисяваща се кула е пример за историческо възстановяване. Неговите елегантни стаи, луксозен СПА център и умело съчетани ястия излъчват лукс.

Цените на стаите стартират от 175 евро.

Хотел Schoenburg, Германия

За първи път споменат още през 911 г., германският хотел Schoenburg е сгушен на малък хълм в средновековния град Обервесел.

С изглед към криволичещите брегове на река Рейн, настоящите му собственици са декорирали с любов 27-те стаи и апартаменти, за да осигурят наистина царствено изживяване.

През по-голямата част от историята си замъкът е дом на множество сановници, най-известният от които Фридрих фон Шьонбург, или Маршалът. През 17 век той служи като генерал при кралете на Франция и Португалия, а по-късно се бие на страната на холандския принц Уилям Орански.

Убит в битката при Бойн през 1690 г., Маршалът е погребан в катедралата Св. Патрик в Дъблин.

В знак на забележителното си минало, днес хотелът е декориран с дървена ламперия, гоблени и прозорци с оловно стъкло. Спалните с индивидуални имена, чиито цени стартират от 233 евро, включват апартаменти с легла с балдахин, самостоятелни сауни и частни балкони.

Всичко това му печели репутацията на най-романтичния замък-хотел в Германия, подпомогнат от зашеметяващите гледки и великолепните гористи пътеки около него.

Той е и истинска Мека за любителите на виното, като външните му стени са направени от същата плоча, която придава на вината в региона тяхната отличителна минералност и структура.

Chateau de Brissac, Франция

Един от забележителните факти за този замък е, че е притежание на едно и също семейство от 1502 г. насам. Друг - с височина от близо 48 метра, това е най-високият замък във Франция. Наречен „Гигантът на долината на Лоара“, той е на седем етажа и има 204 стаи.

Първоначално построен през 11 век от графовете на Анжу, днес монументалната фасада на замъка гледа към прекрасна озеленена градина, докато интериорът му представя ослепителен декор. Освен това разполага с 28 хектара лозе, както и с театър, посветен на операта.

В него са отсядали крале и кралици, но легендата гласи, че най-дългогодишният му гост е призрак, наречен la Dame Verte, или „Зелената дама - невярна съпруга, убита от мъжа си през 15 век.

С цени на настаняване, започващи от 450 евро (нощувка и закуска за двама), повечето посетители се отнасят към Зелената дама като към част от вдъхновяващото преживяване.

Замък Botaniq, Унгария

По-рано известна като замъка Шосбергер - на барона от края на 19 век, който го построява за съпругата си, тази великолепна резиденция се смята за архитектурно чудо на своето време.

Първоначално използван като лятна къща от богатото семейство Шосбергер и вдъхновен от френските замъци, Botaniq има централно отопление, електричество, баня на всеки етаж и прясна вода, идваща от артезиански кладенец.

Но съдбата му се променя с избухването на Втората световна война. Първо окупиран от нацистите, а след това и от Червената армия, след войната той е използван като основно училище, преди да бъде оставен да се разпадне на парчета.

Преди три години той обаче претърпява основен ремонт и днес е луксозна бутикова резиденция. Възстановен в предишния си неокласически и необароков блясък, замъкът в малкото селце Тура, само на по-малко от час път от Будапеща, днес се смята за нещо като местно бижу.

И има защо. Разположен в спиращ дъха горски парк от 10 акра и осигуряващ „изключителност и уединение“, петзвездният имот предлага шикозно бягство от действителността, заедно с луксозен спа център, тенис кортове и ръчно изработени кашмирени матраци.

19-те стаи, чиито цени започват от около 290 евро на вечер, включват интимни супериорни и делукс версии, както и елегантни апартаменти.

А неговият ресторант Clarisse, кръстен на една от дъщерите на Шосбергер, е избран за най-доброто изискано изживяване в Унгария от Международните награди за хранене.

Osowa Sień, Полша

Определян като "частна резиденция", дворецът Osowa Sień е толкова очарователен, колкото и собствениците му, които го обитават. Спасявайки рушащите се останки на 300-годишния имот, канадската двойка го превръща в омагьосваща приказна наслада.

Разположен в красива местност близо до малкия град Лешно, дворецът, който, според Trip Advisor, се е превърнал в синоним на „почивка, релаксация и романтика“, разполага с финландски спа център, голям салон, камини и роял.

Има и лабиринт от коридори с лебедова бяла мазилка и 12 великолепни апартамента. С цени, стартиращи от 150 евро на вечер, те са креативно реставрирани, за да отразяват еклектичната отличителност на двореца.

Първоначално построен от аристократична двойка на име Анна и Ойген фон Зехер-Тос, преди избухването на Втората световна война дворецът се слави с пищни събирания на висшето общество.

И това е нещо, което настоящите собственици Мат и Джейми искат да продължат. Сервирайки вкусна местна храна и персонално обслужване, за гостите, които искат нещо още по-специално, домакините предлагат „изживявания“ по поръчка, съобразени с индивидуалните предпочитания.

Chateau Zbiroh, Чехия

Кацнал на хълм и заобиколен от грандиозна гора, Chateau Zbiroh е неоренесансова мечта. Първоначално построен в ранно готически стил от 13 век, по-късно той е преобразуван в сегашното си архитектурно великолепие и днес е най-големият частен замък в Чехия.

Наречен „Замъкът на тримата императори“ в чест на някои от по-ранните си знаменити собственици, когато настъпва Втората световна война, той е превзет от Вермахта и използван като място за ремонт на повредени превозни средства.

През 1944 г. той се превръща в „ухото за света“ на нацистите - функция, продължена от комунистите през цялата Студена война.

Chateau Zbiroh има и най-дълбокия кладенец в Европа, който към края на Втората световна война е запълнен. Когато днешният собственик на двореца решава, че иска отново да го направи функционален, той открива тайни документи, заровени вътре.

Те са прибрани от Министерството на вътрешните работи, но спекулациите, че 163-метровият кладенец може да съдържа таен етаж с други нацистки ценности, продължават да се разпространяват.

Дворецът обаче отдава почит на по-благородното си минало. Гостите могат да „прекарат нощта в стаите, в които са отсядали величия, като император Рудолф II, Карл IV, художника Алфонс Муха и сопраното Ема Дестинова“. Цените започват от около 140 евро.

Замък Plankenstein, Австрия

Спасен от австрийски предприемач, чиято детска мечта е да бъде рицар със собствен замък, днес хотелът е едновременно автентичен и еклектичен.

Построен от семейство Планкенщайнер през 1186 г., след поредица от нашествия, конфликти и промени в собствеността, замъкът, в крайна сметка, е изоставен и се разпада.

И тук се намесва предприемачът Ерих Подстатни. През 2010 г. той сбъдва детската си фантазия, като решава да го купи. Оттогава с любов реставрира интериора му и придава на спалните му уютна, индивидуална премяна, която включва камини, дървени подове и тераси.

С начална цена от около 128 евро на вечер, разположени на върха на горист хълм на 657 метра над морското равнище, местата за настаняване предлагат зашеметяваща гледка към австрийската провинция.

Замъкът предлага още механа в средновековен стил, в която гостите могат да хапнат „банкетни“ ястия.

Chateau du Grand-Luce, Франция

Построен през 1760 г., Chateau du Grand-Luce е един от последните примери за френска неокласическа архитектура. Както и един от най-добрите. Сгушен дълбоко в зелената долина на Лоара, разкошният замък е провинциален дом на барон Жак Пино дьо Виен, довереник на крал Луи XV.

През епохата на Просвещението той привлича някои от най-великите философи и художници, включително Волтер, Моцарт и Русо. Когато избухва Първата световна война, е използван като военна болница, а по време на Втората световна война в него са скрити картини от Лувъра.

Отваряйки вратите си за обществеността през 2019 г., днес дворецът може да се похвали със зашеметяващи интериори. Всички вътрешни пространства излъчват богатство и финес, докато класическите градини, вдъхновени от двореца Версай, доставят безкомпромисна красота.

Що се отнася до характерния ресторант, главният готвач Максим Томас сервира оригинални, сезонни ястия с пресни, ръчно подбрани съставки направо от градините на замъка. Тъй като всичко в Chateau du Grand-Luce е „подходящо за крал“, и цените са такива – стартират от 980 евро на вечер.

Castello di Rivalta, Италия

Идиличният замък от 11 век често е наричан „дворецът на принцесата“. Името е особено подходящо, като се има предвид, че принцеса Маргарет - сестрата на кралица Елизабет II, е отсядала тук два пъти.

Дом на семейство Занарди Ланди от 13 век, мястото е домакин на дълъг списък с кралски особи, благородници и аристократи.

Освен това има свой собствен призрак - готвач на име Джузепе. Убит през 18 век от съпруга на любовницата си, смята се, че днес той броди из двореца, включвайки и изключвайки светлини и други уреди.

Но не това прави Castello di Rivalta специален. Разположено на 100 км южно от Милано и до река Требия, самото величие на мястото е това, което го издига над останалите. Интимните стаи и апартаменти са красиви с леглата си с балдахин, дървените подове и великолепното обзавеждане.

Гледките също са зашеметяващи, а на разположение на гостите е и пищен парк, хълмове и целунати от слънцето маслинови горички. Междувременно, ресторантът използва само местни продукти, а има и уелнес център с гореща вана, сауна и парна баня, вградени в естествена пещера.

Château Gütsch, Швейцария

Първоначално частна ловна хижа от 19 век, след това хан, днес спиращият дъха Château Gütsch в Швейцария е луксозен петзвезден романтичен хотел.

Предлагайки зашеметяваща гледка, ресторант, препоръчан от Мишлен, и 37 елегантни стаи, замъкът стои величествено на върха на 500-метров хълм с изглед към красивия като картичка град Люцерн.

През 1879 г. ханът е купен от местен сановник, който, вдъхновен от баварските замъци на крал Лудвиг II, го превръща в хотел. Спечелил си репутация със своята красота и приказни качества, той се превръща в любима дестинация за богатите и известните.

Сред гостите са кралица Виктория, която през 1868 г. прекарва пет седмици тук. Днес има апартамент, кръстен на нейно име, който се гордее с легло с балдахин, швейцарски картини от 19 век и вана с крачета.

Други видни личности, привлечени от очарователния чар на замъка, са София Лорен, Алфред Хичкок, Хенри Кисинджър, Мадлин Олбрайт, Хенри Мур, Шърли Беси и Том Джоунс.

Преустроен през 2014 г. от английския интериорен дизайнер Мартин Лоурънс Булард, днес хотелът е пълен с тавани с греди, мазилка във викториански стил и хипнотизиращи традиционни швейцарски шарки, съчетани с модерен лукс. Той си има цена - около 410 евро на вечер.