Акциите на европейските туристически компании се натъкнаха на известно прибиране на печалби на фона на началото на сезона на корпоративните отчети и екстремните метеорологични условия през юли.

Много инвеститори обаче залагат на това, че относително привлекателните пазарни оценки и солидното търсене ще продължат да подкрепят сектора.

Индекс, който следи представянето на туристическите компании в Европа, нараства с 33% през последната година.

Индикаторът се представя по-добре дори от пазарни фаворити, като компаниите за луксозни стоки и тези от отбранителната индустрия, бележейки с 23 процентни пункта по-добро представяне от пазара като цяло.

Индексът се понижи леко, в сравнение с върховете си от май, но въпреки това остава един от най-добре представящите се през тази година, благодарение на резките поскъпвания на артикули, като цените на самолетните билети и хотелските нощувки, след като ограниченията заради COVID-19 бяха премахнати преди летните почивки.

"За мнозина пандемията вече е приключила и сега е времето да се пътува надалече от дома," казва пред Reuters Корин Мартен, фонд мениджър в Ofi Invest в Париж.

От тази тенденция се облагодетелстват основно авиокомпании, круизни компании и собственици на хотели, но и производителите на самолети и двигатели.

Възстановяването на дългите полети подпомогна за повишение на прогнозата на Rolls-Royce за финансовите резултати на компанията за цялата година, което оскъпи акциите ѝ с над 20% в сряда.

Броят на страните, в които няма ограничения, е нараснал тройно за година - до около 180, а пристиганията на международни туристи се доближават до нивата отпреди пандемията, според данни на Световната организация по туризъм.

Европа е сред регионите с най-голям напредък в това отношение.

Моментът, в който Китай обяви края на здравните ограничения през 2022 г., вероятно е бил най-добрият за закупуването на акции на компании, свързани с туристическия сектор.

Индексът STOXX Тravel & Leisure нараства с 20% през първото тримесечие на годината, което е най-голямото увеличение от пускането на ваксините срещу COVID през последното тримесечие на 2020 г., когато бележи повишение от 29%.

Трейдъри все още виждат много възможности, въпреки нарастващата макроикономическа несигурност, пред която се изправят пазарите и екстремните метеорологични условия в Европа.

Затрудненията, с които се сблъскват китайските туристи, като закъснения при доставка на паспорти и скъпи самолетни билети, би трябвало все повече намаляват, казва Мартен от Ofi.

Олимпиадата в Париж и Европейското първенство по футбол в Германия през следващата година също ще подкрепят растежа.

"Перспективните пред глобалната туристическа индустрия изглеждат добри за 2024 г., но вероятно има по-малко място за добри изненади," казва Мартен. "Командировките все още имат да наваксват, но те също са силно чувствителни на икономически забавяния."

От Goldman Sachs очакват значителни повишения на консенсусните прогнози за финансовите резултати през тази година.

От банката казват, че през 2024 г. дебатът ще се измести към трайността на настоящите тенденции, като нарастващата безработица във Великобритания води до забавяне на растежа на търсенето на пътувания с цел почивка.

Най-голямата европейска авиокомпания по брой на обслужените пътници Ryanair отчете рекордна печалба през миналата седмица и обяви, че търсенето изглежда стабилно за останалата част на лятото, но предупредиха, че ръстът на цените на билетите може да се забави.

От компанията не отчитат признаци на промяна в навиците на резервиране заради горещата вълна в Южна Европа.

Анализатори на BofA казват, че прогнозата на Ryanair за цените на самолетните билети е консервативна. От банката продължават да купуват акции на компанията.

Инвеститорите са привлечени от признаците, че потребителите продължават да харчат пари за пътувания, въпреки че кризата около разходите за живот ги принуждава да ограничат някои други свои харчове.

"Сега бюджетът за почивки вече не е променлива, която семействата коригират," казва Джеръм Шуп, фонд мениджър в Prime Partners в Женева.

Шум е инвестирал във Visa, залагайки на това, че клиентите ще използват кредитните си карти в чужбина.

Той също така се е насочил към пазарите на облигации, търсейки експозиция към авиокомпаниите, привлечен от добрата доходност и след като превозвачи, като Air France, стабилизираха своите финанси.

Кристина Мати, която управлява фонд на Amundi, инвестиращ в компании с малка и средна пазарна капитализация, казва, че портфейлите им все още имат по-голяма експозиция към хотели, отколкото към авиокомпании, допълвайки, че би се изненадала, ако настоящите новини за метеорологичните условия доведат до много отмени на резервации.

Авиокомпаниите бяха изправени пред волатилни цени на горивата и недоволство от страна на служителите, така че той избира да се включва във възстановяването на сектора чрез инвестиции в акции на туроператори, като Lastminute, казва Андреа Скаури, фонд мениджър в Lemanik.

"След две години на COVID и работа от вкъщи, хората осъзнаха, че искат да почиват повече. Доста очевидно е, че това е една силна тенденция," казва той.

Очаква се печалбите на европейските компании в сферата на туризма да нараснат с 63% през тази година и с 23% през 2024 г., според данни на Refinitiv Datastream. И двете са над прогнозите за ръста на печалбите на пазара като цяло.