Повече от половин век щатските фермери доминираха на пазара на царевица, изнасяйки повече от тази критична за изхранването култура, от която и да е друга страна по света.

Този факт обаче се промени. В края на селскостопанска година, приключваща на 31 август, САЩ остана на второ място в класацията - след Бразилия. А и това подреждане е възможно да претърпи промени в скоро време, пише Bloomberg.

През 2023 г. САЩ е изнесла общо 23% от царевицата по света - доста под резултатите на Бразилия, която има дял от 32%, според данни на щатското министерство на земеделието.

Бразилия води убедително и по прогнозни данни за земеделската 2024 г., стартирала на 1 септември. До този момент САЩ никога не е губила титлата на най-голям износител на царевица в две последователни години.  За последно и само за година това се случва през 2013 г. заради сушата.

Загубата на лидерството вече е познато за щатските фермери, тъй като през последното десетилетие САЩ отстъпи водещото място и при износа на соя, и при пшеницата.

Първоначално, Бразилия детронира САЩ като най-голям износител на соя през 2013 г., а на следващата година най-голямата икономика отстъпи и господството си при пшеницата, след като Русия и страните от ЕС постепенно изтласкаха американските фермери от световния пазар.

Няколко са факторите, поради които страната губи водещата си роля при царевицата, пшеницата и соята - повишаващите се разходи на фермерите, търговската война с Китай по времето на президента Доналд Тръмп, както и скъпият щатски долар, правещ износа неизгоден.

Днес САЩ е вторият най-голям износител на соя в света след Бразилия. При пшеницата страната заема една петото място в световен мащаб.

Загубата на лидерската позиция при царевицата едва ли е изненада за пазарните наблюдатели. Години наред голяма част от културата (бел. ред. днес около 40%), се насочваше за производството на етанол, който се добавя към бензина.

„Вече използваме все повече царевица и боб в страната ни", казва Грег Доуд, бивш главен селскостопански преговарящ за търговията на САЩ по време на президента Тръмп.

"Това обаче не е лош факт. Произвеждаме етанол, храним животните си, правим дизел, с което сме доста по-малко енергийно зависими от други държави“, казва още той.

Според Криста Суонсън, фермер от Илинойс и икономист от Националната асоциация на производителите на царевица в САЩ, силната реколта в Латинска Америка, както и евтината бразилска валута правят продукцията на Бразилия по-желана за износ през този сезон.

„Трудно е да се борим с Бразилия, когато цените там са доста по-ниски спрямо тези в САЩ“, допълва тя.

Бразилия направи ключови инвестиции в своята инфраструктура и пристаница, за да може да изнася повече царевица и други култури. По-топлото време също така й помага да има две реколти, което, според анализатори, означава, че едва ли ще отстъпи короната си в близко бъдеще.

В миналото САЩ са изнасяли 78% от пшеницата в световен мащаб, 54% от соята и 45% от царевицата. Днес този дял е сведен до съответно 40, 43 и 14%.

Сред останалите причини за понижението на пазарния дял при селскостопанските култури е и Китай, която все още е най-големият купувач на американска царевица.

Страната обаче се обърна и към Бразилия, като за кратко време се превърна в клиент номер 1 за бразилската царевица. До юли Китай е внесла 902 000 тона спрямо нула преди година.