Марсоходът на НАСА успя да генерира кислород на Марс. Във въздуха на Марс има много въглероден диоксид. Елегантна джаджа, наречена MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), е открила как да го превърне в кислород, съобщават ScienceAlert.
В продължение на 16 пускания, MOXIE е произвел общо 122 грама кислород. Според НАСА, това е достатъчно, за да може малко куче да диша 10 часа, а човек - 4 часа, съобщава darik.bg.
НАСА откри екзопланета, на която може да има възможен признак на живот
"Впечатляващото представяне на MOXIE показва, че е възможно да се извлече кислород от атмосферата на Марс - кислород, който може да помогне за снабдяването на бъдещите астронавти с въздух за дишане или ракетно гориво", казва заместник-администраторът на НАСА Пам Мелрой.
"Разработването на технологии, които ни позволяват да използваме ресурсите на Луната и Марс, е от решаващо значение за изграждането на дългосрочно лунно присъствие, създаването на стабилна лунна икономика и ни позволява да подкрепим първоначалната кампания за изследване на Марс от хора."
Устройството работи чрез електролиза, като използва ток за електрохимично разграждане на въглеродния диоксид на съставните му атоми. MOXIE засмуква марсианския въздух през филтър, който го почиства.
След това пречистеният марсиански въздух се компресира, нагрява и се изпраща през твърдия оксиден електролизатор (SOXE). Електролизерът разделя въглеродния диоксид на въглероден оксид и кислородни йони.
Въглеродният окис се изпуска, но кислородните атоми се рекомбинират в O2 или молекулярен кислород; такъв, какъвто ни е необходим, за да оцелеем. След това този газ се измерва по отношение на количеството и чистотата, преди да бъде изпуснат отново навън.
Всяко пускане отнема няколко часа. След няколко часа загряване MOXIE събира кислород в продължение на 1 час на експеримент, след което се изключва. За този час работа MOXIE е проектиран да произвежда до 10 грама - около 20 минути кислород за дишане за един астронавт.
Защо всички се надпреварват да стигнат до южния полюс на Луната
Това не е достатъчно, за да могат хората да тичат на Марс, но помага на НАСА да се доближи до мечтата си, да изпрати хора на Марс.
Главният изследовател на MOXIE Майкъл Хехт от Масачузетския технологичен институт вярва, че може да разработи пълномащабна система, включваща нова и подобрена версия на устройството за извличане на кислород, средство за втечняване на този газ и начин за съхранение на течността.
Бъдещите марсиански изследователи ще се нуждаят от всякаква помощ, за да бъдат самодостатъчни. Между дихателните нужди на екип от астронавти, които ще живеят на Марс в продължение на една година, и течното гориво, необходимо за захранване на космическия кораб, ще са необходими около 500 метрични тона кислород.
Това обаче ще трябва да почака. Има много проблеми, които трябва да бъдат тествани и решени, преди хората да се опитат да останат дълго време на Червената планета. Кислородът е само един от тях.
"Трябва да вземем решения за това кои неща трябва да бъдат валидирани на Марс", казва Хехт. "Мисля, че има много технологии в този списък; много се радвам, че MOXIE първи успя да направи промяната".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg