
Ескалацията на конфликта между Израел и Хамас предизвиква опасения относно дългосрочните последствия за Близкия изток. Анализирайки историческите паралели, се оформят три потенциални сценария на разватие, всеки от които е с различни последици за глобалната икономика и политическия пейзаж. Това пише в своя статия за електронното издание Entrepreneur икономическият анализатор Тейлър Сонс.
По думите му, разбирането на тези възможни резултати е от жизненоважно значение за формирането на последователен отговор и смекчаване на опустошителните последици от войната.
Първи сценарий: Израел и Газа продължават сраженията
Първият сценарий предвижда конфликтът да остане локализиран, като Израел и Хамас продължат размяната на огън. Конфликтът от 2014 г. предлага исторически паралел за такава ситуация, при която отвличането и убийството на трима израелци в Газа предизвика израелска инвазия, която в крайна сметка отне повече от 2000 живота.
От икономическа гледна точка Bloomberg прогнозира, че този сценарий ще има умерено глобално въздействие. Цените на петрола ще се повишат с приблизително 4 долара за барел, световният брутен вътрешен продукт ще спадне с 0.1%, а инфлацията по света ще се увеличи средно с 0.1%. В този случай конфликтът вероятно ще бъде ограничен в региона, минимизирайки неблагоприятните ефекти върху световната икономика.

Втори сценарий: Хизбула се включва във войната
Вторият възможен път на развитие на ситуацията включва подкрепяната от Иран въоръжена групировка Хизбула да влезе в битката на страната на Хамас. Основно базирана в Сирия и Ливан, Хизбула заплаши да започне военни атаки, ако Израел не прекрати офанзивата си в Газа.
Финансовата подкрепа на Иран за Хизбула и потенциалното му ангажиране би прераснало в прокси война между Иран и Израел, подобно на конфликта от 2006 г. между Израел и Хизбула на ливанската граница.
В тази ситуация Израел ще е изправен пред война на два фронта - с Хизбула на север и Хамас на юг. Влизането на Иран и Хизбула в конфликта вероятно ще доведе до нови тежки санкции върху износа на ирански петрол.
Цените на "черното злато" може да се повишат с 8 долара за барел, световният БВП може да падне с 0.3%, а инфлацията може да се увеличи с 0.2%. Въпреки че е по-тежък от първия сценарий, този резултат също ще остане с последствия, ограничени до голяма степен в Близкия изток.

Трети сценарий: Директна война между Израел и Иран
Третият сценарий би бил най-лошият изход от ситуацията, прогнозира Тейлър Сонс. Евентуален директен широкомащабен конфликт между Израел и Иран неизменно ще доведе до въвличането на други държави във войната, включително на Съединените щати, които са съюзник на Израел, но също Китай и Русия, които поддържат близки връзки с Иран.
Последствията от такава война са трудни за прогнозиране и биха могли да са потенциално катастрофални.
Израелско-арабската война от 70-те години на миналия век е друг исторически паралел, Тогава САЩ подкрепят Израел, налагайки петролно ембарго на арабските нации, което води до четирикратен ръст в цените на горивата и предизвиква период на инфлация и рецесия.
Bloomberg изчислява, че пряк конфликт между Израел и Иран може да доведе до покачване на цените на петрола с 64 долара за барел, спад на световния БВП с 1% и скок на глобалната инфлация с 1.2%.
Тези три сценария подчертават крехката зависимост между геополитическите събития и икономическата стабилност. Ескалиращият конфликт между Израел и Хамас излага света на риск от тежки последствия, каквито не са усещани от 70-те години на миналия век. А от участието (или неучастието) на Иран в конфликта зависи тежестта на резултатите.
Затова и икономистите, и политиците по света се надяват, че разумът ще надделее че светът няма да стане свидетел на нов мащабен разрушителен конфликт, който да подкопае глобалната икономическа стабилност и да отнеме голям брой човешки животи, пише още анализаторът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- България с либерален режим за алкохол и храни, но с нарастваща държавна намеса при тютюна и вейповете
- Турция представя новата си индустриална стратегия до 2030 г., насочена към високите технологии
- Конфликтът между Индия и Пакистан: Предисторията
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 9 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 9 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 10 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 11 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 11 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 12 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Арда - Черно море (Състави)
dsport.bgХристиян Петров и Хееренвеен вгорчиха дебюта на Пламен Андреев във Фейенорд
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg