На днешната дата преди 37 години Уолстрийт отчита най-голямото си дневно понижение в историята. Индексът Dow Jones завършва сесията със спад от 22.61% - близо двойно повече от следващия най-голям срив (-12.93%), отчетен в началото на пандемията (16 март 2020 г.)
Още два пъти в историята индексът на сините чипове губи повече от 10% - на 28 и 29 октомври 1929 г., когато се разделя с 12.82 и 11.73%, съответно. Близо до двуцифрен спад е и на 12 март 2020 г., когато Dow Jones пада с 9.99%.
Какво се случва на 19 октомври 1987 г.?
Пазарът през първата половина на 1987 г. отчита едни от най-добрите си месеци, като до края на август DJIA записва ръст от 44%. В предходните 5 г. стойността на индекса се увеличава трикратно, което, според много пазарни наблюдатели, прави акциите силно надценени
В средата на октомври правителството на САЩ обявява по-голям от очаквания търговски дефицит, което води до спад в стойността на долара.
Положението се влошава още повече, когато на 15 октомври Иран удря с ракета американски танкер в кувейтски води. Ситуацията се повтаря и на следващия ден, когато е ударен още един танкер.
Това води до понижение от 4% на индекса, но разпродажбите все още не са започнали. Връхната си точка те достигат на 19 октомври, когато САЩ обстрелва иранска петролна платформа в отговор на атаката по танкерите.
Новината бързо се разпространява и започват масови разпродажби на световните борси, които по-късно продължават и в САЩ. Индексът S&P500 също отчита най-голямото си понижение в този ден, като пада с над 20%.
Паниката в този понеделник е толкова голяма, че офертите за покупка по отделните позиции са рядкост и са изпълнявани веднага заради огромното количество продавачи.
"Чувството на пазара в този ден е все едно някой в киното е извикал „Пожар“, казва Андрю Груув, главен изпълнителен директор на Intel по това време.
Според част от анализаторите, големият спад се дължи отчасти и на търговията с автоматизирани програми. Спадът на индекса с близо 10% в предходната седмица им дава сигнал за продажба, който се изпълнява още в началото на първата за седмицата борсова сесия.
Това води до вълна от нови поръчки на по-малки инвеститори, които усилват разпродажбите.
Пониженията през октомври се пренасят и на други борси, като до края на месеца пазарите в Канада, Великобритания, Австралия, Испания и Хонконг губят между 22 и 45% от стойността си. Най-големи обаче са загубите в Нова Зеландия, където основният индекс пада с около 60% от върха си.
Редица анализатори отдават случилото се на 19 октомври и на други причини, сред които слаба ликвидност, пазарна психология и дори „Голямата буря“ в Англия, която предизвиква затварянето на пътищата и много от трейдърите не стигат до офисите си в Лондонското сити.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 2 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 4 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg