"Океанът е безмилостно място, но нашата технология е проектирана, така че да работи там. Тя се носи нагоре-надолу по вълните по цял ден и по цяла нощ", казва Сюзън Хънт.

Тя е главен директор Иновации в канадския стартъп Oneka Technologies. Компанията разработва плаващи системи за обезсоляване, които превръщат морската вода в прясна.

И докато големите съоръжения за обезсоляване на брега обикновено изискват огромни количества енергия за отстраняването на солта, малките платформи на Oneka се задвижват единствено от вълните.

"Съоръженията за обезсоляване на вода обикновено използват изкопаеми горива," казва Хънт. "Светът обаче със сигурност е достигнал повратна точка. Искаме да се откъснем от процеса по обезсоляване, който използва изкопаеми горива."

Над 300 милиона души по света разчитат на обезсолената вода, сочат данни на International Desalination Association. Тази вода се осигурява от над 21 000 завода - близо два пъти повече, в сравнение с преди 10 години.

Търсенето на подобни заводи вероятно ще продължи да расте с увеличаването на световното население и на фона на натиска, който климатичните промени оказват върху предлагането на прясна вода.

Половината от световното население "живее в условия на силен воден стрес поне по един месец в годината", според публикуван по-рано доклад. Междувременно, в проучване от 2020 г. се посочва, че секторът за обезсоляване на вода ще расте с по 9% годишно до 2030 г. 

В момента има две техники за обезсоляване на водата – термална и мембранна. При термалната десалинация морската вода се подгрява до изпаряването ѝ, с което солта се отстранява. Тя обикновено е много енергоемка.

При мембранната система, известна още като обратна осмоза, солената вода преминава през полупропусклива мембрана, която улавя солта. Този процес също изисква значително количество енергия, но по-малко от термалния.

И в двата случая използваната енергия по-често не е от възобновяеми източници или от ядрени централи, което увеличава емисиите от въглероден диоксид. При всяка от двете техники се отделя отпадъчен поток от силно концентрирана солена вода.

Ако не бъде правилно разредена, преди да се върне обратно в морето, тя може да създаде т. нар. "мъртви зони", където нивото на соленост е прекалено високо, за да се поддържа морският живот.

Плаващите машини за обезсоляване на Oneka, които подобно на шамандурите са закотвени за морското дъно, използват мембранна система, която се задвижва единствено от движението на вълните.

Платформите абсорбират енергия от преминаващите вълни и я конвертират в механични изпомпващи сили, които изтеглят морската вода и прекарват около четвърт от нея през системата за обезсоляване.

Прясната питейна вода след това достига до сушата чрез тръбопроводи, като отново се използва единствено енергия, осигурена от вълните. "Тази технология не използва електричество. Тя е 100% механична," казва Хънт.

За да работят платформите, са необходими вълни с височина от 1 метър, а компанията се надява да започне да ги продава през следващата година. Те се предлагат в три размера, като най-голямата от тях е с дължина 8 и ширина 5 метра и може да генерира до 49 000 литра питейна вода на ден.

Концентрираната солена вода, която остава, се смества обратно с трите четвърти морска вода, която платформите изпомпват, но не преминава през мембраната.

След това тази вода се връща обратно в морето. "Тя е само с около 25% по-солена от водата в морето," казва Хънт. "Концентрацията е много по-малка, в сравнение с традиционните методи на десалинация."

Системата на Oneka също така е модулна, което означава, че няколко платформи могат да бъдат закотвени една до друга и не вреди на морския живот.

В Нидерландия компанията Desolenator има различен подход за използването на енергия от възобновяеми източници – слънчеви панели.

Топлината и електроенергията, която те събират, се използват за задвижването на термална система за изпарение. Електричеството, което не се използва, пък се съхранява в батерии.

Това води до непрекъснато захранване с енергия, което означава, че обезсоляването може да продължава и през нощта. Desolenator също така не връща вода с висока концентрация на сол обратно в морето, а използва солта за търговски цели.

„Недостигът на питейна вода в световен мащаб я прави още по-ценна“, казва Луис Блийч, вицепрезидент на Desolenator, отговарящ за бизнес развитието. "Хората говорят за водата сякаш е следващият петрол," казва тя.

Чедли Тизауи, преподавател по химическо инженерство в Университета на Суонзи, е експерт по системи за водоснабдяване и преработка. Той приветства напредъка при системите за обезсоляване, които се задвижват единствено от възобновяема енергия, но казва, че на първо място всички трябва да се фокусират върху това да използват по-малко вода.

"Използвайте по-малко вода и само когато имате нужда," казва той. "Когато пускате кранчето, трябва да се замисляте за важни неща, като енергията, която е необходима за изпомпването на водата и химикалите, които са необходими за обработването ѝ."