BILLA България отчита ръст на продажбите от 15.8% за първите 10 месеца на годината спрямо същия период за 2022 г., като оборотът на веригата достига над 1.1 млрд. лв. към края на октомври.

Позитивната тенденция се запазва и при броя клиенти, като компанията регистрира увеличение с 5.5% за периода януари-октомври 2023 г.

"BILLA България е на трето място по ръст на оборота в цялата група на REWE за втора поредна година", обяви изпълнителният директор на компанията Вигинтас Шапокас. 

Той каза още, че през първите десет месеца на тази година е намалял значително и инфлационният натиск. Средните цени на доставчиците за веригата се повишават с 6.18% на годишна база, докато продажните цени за потребителите бележат ръст от едва 1.6 на сто. 

Според Шапокас, в последните няколко седмици в магазините на компанията дори се наблюдава дефлация от порядъка на около 1.5% на годишна база. 

"Доставчиците ни споделят, че вече нямат възможност да увеличават цените, тъй като клиентите им започват значително да намаляват покупките", обяснява изпълнителният директор на BILLA България. 

Инвестициите  

Активната експанзия на BILLA България продължава и през 2023 г., като търговската верига запазва лидерската си позиция по брой филиали в страната с над 150 магазина.

Компанията реновира 14 свои обекта, а до края на годината броят новооткрити магазини ще нарасне до 12. Градовете Созопол, Чирпан, Троян, Силистра и село Граф Игнатиево са населените места, в които търговската верига навлиза за пръв път. 

Инвестицията в експанзия и реновации за 2023 г. ще надхвърли 62 млн. лв., като компанията ще открие над 250 работни места.

В последния ден на август 2023 г., след амбициозна реконструкция, BILLA България отвори отново емблематичния си магазин в столичния кв. „Хиподрума“. Инвестицията е в размер на 5 млн. лв., като обектът съчетава модерен външен вид с устойчиви енергийни решения.

Новият дизайн на фасадата и интериорът с естествени материали са съобразени с последните европейски тенденции в ритейла.  

Важна стратегическа стъпка от развитието на BILLA България е разширяването на логистичната ѝ база. Компанията разшири централната си база до гр. София с нови 8000 квадратни метра и ще инвестира близо 50 млн. лв. в изграждането на нова складова база до старозагорското село Загоре, чиято първа копка беше в края на месец септември. 

Депото обхваща територия от 55 декара и ще обслужва районите на Централна и Южна България. Откриването е планирано за първата половина на 2025 г., като компанията ще разкрие над 250 нови работни места в региона. 

Проблеми с регулациите 

Изпълнителният директор на BILLA България обърна внимание и на предизвикателствата пред компанията, част от които са свързани с въвеждането на нови държавни регулаци и разпоредби в сектора на търговията на дребно. 

Едно от тях е свързано с наредбата за контрол на движението на стоки с т. нар. висок фискален риск. Тя превижда доставките на продукти, като плодове, зеленчуци, месо, млечни продукти, консерви и други, да подлежат на пълен контрол от страна на държавата. 

От 1 октомври наредбата е в сила за външните доставчици на търговските вериги, а от юни 2024 година се очаква да стане задължителна и за местните.

Според Шапокас обаче, това е свързано с ангажирането на огромен човешки ресурс, тъй като се изисква стриктна документация, която се попълва за всяка отделна доставка, а пропуските подлежат на сериозни глоби. Той не вижда смисъла от подобно усложняване на веригата за доставки. 

"Работил съм на много чуждестранни пазари, но подобни мерки ми се струват странни. Ние от търговските вериги никога не сме давали повод за съмнения в укриване на данъци или други подобни нарушения", заяви той. 

Другият голям проблем, според него, е свързан с въвеждането на електронните ваучери за храна. 

"Като цяло, дигитализацията на тези ваучери е много добра идея, но има една подробност. След като станат електронни, всяка трансакция с тях ще се таксува допълнително с 1.5% от картовите оператори и това ще е за сметка на търговците, независимо дали са малки или големи.

Оборотът с тези ваучери възлиза на 1.5 млрд. лв. всяка година, което означава, че върху тази сума ще се платят такси в размер на около 20 млн. лв., които дори, по всяка вероятност, няма да останат в България", смята Шапокас. 

По думите му, вече се водят разговори с Министерството на икономиката в рамките на работна група, като има предложение таксите при покупки с електронни ваучери да бъдат ограничени до 0.3%, но за момента няма договореност по този въпрос. 

Изпълнителният директор на BILLA България повдигна и въпроса за предстоящото въвеждане на т. нар. депозитна система у нас, която ще има за цел ефективното събиране и рециклиране на пластмасови и алуминиеви опаковки за еднократна употреба. 

Европейският съюз задължава страните членки да въведат подобни механизми, като целта е делът на събраните опаковки да достигне 90 на сто. 

"BILLA България подкрепя тази иницатива, защото има отношение към опазването на околната среда и е готова да съдейства за осъществяването ѝ, но в момента основната тема на разговор е за това кой ще притежава събраният материал, а това въобще не е основният въпрос.

Ключовото е кой ще трябва да направи инвестицията в тези машини за събиране, които ще бъдат поставени на територията на големите търговски обекти. Тук водещата роля би трябвало да е на производителите, а не на търговците", смята Шапокас. 

По думите му цената на тези машини варира от 30 000 до 50 000 евро и ако инвестицията в тях бъде възложена на търговските вериги, то само за BILLA България би възлязла на 10-12 млн. евро. 

"За по-малките вериги и магазини подобен разход би бил непосилен", обяснява изпълнителният директор на веригата. 

Растеж чрез устойчивост 

BILLA България публикува петия си доклад за корпоративна устойчивост, в който фокусът пада върху социална отговорност, опазването на околната среда, устойчивото развитие на регионите и икономическата перспектива.  

BILLA е инвестирала над 196 млн. лв. в човешки капитал, под формата на възнаграждения и социални придобивки. Над 50% от служителите остават да работят в компанията повече от 3 години. 

Декарбонизацията също е основна тема, като близо 700 тона са спестените въглеродни емисии за 2021-2022 г. спрямо предходния период на отчитане. 

Друг основен акцент в доклада е подкрепата към местните производители - над 90% от асортимента на BILLA се доставя от български компании. 

За периода 2021 г. и 2022 г. търговската верига е инвестирала над 400 хил. лв. в дарения и спонсорства, които са оказали позитивно въздействие върху живота на хиляди деца, младежи и семейства в нужда.

В отговор на инфлацията, през 2023 г. компанията е увеличила заплатите на служителите си с 13% и е разширила пакета им за здравна грижа. 

На въпрос на Darik Business Review дали силният ръст на заплатите в страната е притеснителен, на фона на забавянето на инфлацията, Вигинтас Шапокас отговори, че заплатите у нас не са особено високи, в сравнение с повечето европейски държави, и повишението им по принцип би трябвало да е добра новина. 

"Ако обаче темповете на ръст на заплатите се запазят и в бъдеще, а инфлацията продължи да намалява и дори започнем да отчитаме дефлация, "ножицата" ще се отвори прекалено много и това би представлявало проблем за икономиката", заяви той. 

Иновациите

Търговската верига представи и нов формат на своите магазини – BILLA Днес, който стартира на българкия пазар през октомври месец тази година. Обектите от този тип съчетават уюта и удобството на кварталния магазин с разнообразието от качествени продукти на достъпни цени и атрактивни промоционални активности. 

Първият обект BILLA Днес, който следва изцяло нова за веригата концепция, отвори врати в град Добрич, като на 16 ноември предстои да бъде открит следващият такъв магазин в Силистра. 

Вигинтас Шапокас каза още, че броят на клиентите, които пазаруват онлайн от BILLA, се увеличава значително, но все още представлява малък дял от общия оборот.

По думите му обаче три четвърти от всички потребители заявяват, че през последните три месеца поне веднъж са пазарували хранителни продукти или други стоки за бита онлайн.